Obľúbené tabakové výrobky zdražejú. Ministerstvo financií má pre desaťtisíce Slovákov zlé správy

  • Nové tabakové výrobky budú od roku 2025 drahšie
  • Na tieto produkty sa bude vzťahovať nová spotrebná daň
  • Zdražovanie bude pokračovať aj ďalšie roky
Na snímke minister financií Ladislav Kamenický a trafika Tabak Press.
Ilustračné foto Mediapress, TASR/Jaroslav Novák
  • Nové tabakové výrobky budú od roku 2025 drahšie
  • Na tieto produkty sa bude vzťahovať nová spotrebná daň
  • Zdražovanie bude pokračovať aj ďalšie roky

Fajčiarov či užívateľov nikotínových vrecúšok nepotešíme. Ak holduješ jednému z týchto výrobkov alebo prípadne obom, priprav sa siahnuť hlbšie do svojej peňaženky. Od roku 2025 si totiž za tieto produkty priplatíš. Informovala o tom agentúra TASR.

Od budúceho roka sa bude spotrebná daň vzťahovať aj na ďalšie tabakové výrobky. Patriť sem budú aj náplne do elektronickej cigarety, nikotínové vrecúška a iné nikotínové výrobky. Nasledujúcim rokom to ale neskončí, agentúra upozorňuje, že táto daň sa bude v ďalších rokoch ešte postupne zvyšovať. Vyplýva to z návrhu novely zákona o spotrebnej dani z tabakových výrobkov.

Deficit verejných financií

Návrh novely zákona Národná rada (NR) SR v utorok posunula do druhého čítania. Cieľom návrhu je aj zavedenie označovania výrobkov súvisiacich s tabakovými výrobkami kontrolnou známkou. Tiež chcú vďaka novele zabezpečiť stanovenie lehoty na dopredaj týchto výrobkov neoznačených kontrolnou známkou a ich sprehľadnenie.

Chcú tiež docieliť kontrolu pohybu výrobkov súvisiacich s tabakovými výrobkami a bezdymovými tabakovými výrobkami či rozšírenie definície bezdymového tabakového výrobku o žuvací tabak a šnupavý tabak. Netaja sa tým, že spotrebná daň má priniesť chýbajúce eurá do štátnej pokladnice.

„Vzhľadom na vysoký deficit verejných financií a zadlženie Slovenska je návrh zákona súčasťou konsolidačných opatrení, realizáciou ktorých sa zabezpečia dodatočné príjmy štátneho rozpočtu, čo prispeje k stabilizácii verejných financií a k eliminácii negatívnych vplyvov na vývoj hospodárenia Slovenskej republiky,“ zdôraznilo Ministerstvo financií v dôvodovej správe.

Zmeny majú podľa rezortu Ladislava Kamenického priniesť do rozpočtu 15 miliónov eur v budúcom roku. Ešte viac to ale má byť o dva a tri roky. V roku 2026 počítajú približne so sumou 126 miliónov eur a v roku 2027 zas s príjmom vo výške 180 miliónov eur.

Jednotlivé ustanovenia novely by mali nadobudnúť účinnosť postupne 1. novembra 2024, 1. februára 2025, 1. januára a 1. februára 2026.

Rastúca spotreba

Rezort financií ale upozorňuje aj na to, že spotreba nových, inovatívnych tabakových výrobkov na Slovensku každý rok rastie. Pripomínajú, že ide o stále nižšie vekové skupiny, ktoré týmto produktom prepadajú. Mnohí nimi totiž nahrádzajú klasické tabakové výrobky.

„Z dôvodu ich zatiaľ krátkej existencie na trhu nie je možné v súčasnosti na základe dostupných dôkazov tvrdiť, že ide o výrobky, ktoré sú menej škodlivé, a to najmä pri nízkych vekových kategóriách, pri potenciálnom riziku budúcich verejných výdavkov na zdravotnú starostlivosť spojenú s užívaním týchto produktov. Naopak, ich užívanie nie je často spojené s vedomím potenciálne existujúcich zdravotných rizík v širokej verejnosti,“ upozornilo ministerstvo.

Ministerstvo daň považuje za jeden z najúčinnejších nástrojov kontroly spotreby výrobkov spadajúcich do negatívnych externalít, a to najmä u mladšej populácie. Dopĺňajú, že v dohľadnej dobe k téme prispeje svojimi opatreniami aj Európska únia. 

„Pokiaľ ide o región V4, Poľsko v súčasnosti zdaňuje elektronické cigarety, Maďarsko elektronické cigarety a nikotínové vrecúška a Česko zdaňuje elektronické cigarety, nikotínové vrecúška, iné nikotínové výrobky, žuvací tabak a šnupavý tabak,“ priblížili z rezortu financií.

Vzrastajúca spotreba nových tabakových výrobkov môže predstavovať aj vyššie riziko daňových únikov, myslí si ministerstvo. Bez účinnej kontroly to majú totiž podvodníci jednoduchšie. Na základe údajov z eKasy predaj elektronických cigariet medziročne vzrástol o 200 % a nárast predaja nikotínových vrecúšok predstavoval 57 %.

Ministerstvo preto navrhuje zaviesť systém evidencií na obchodovanie s predmetnými tovarmi vrátane kontroly ich distribúcie a predaja na diaľku. Výkon kontroly nad tovarom súvisiacim s tabakovými výrobkami tým pádom zveria colným úradom.

Čítajte viac z kategórie: Ekonomika

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá