Obľúbené trendy substancie Slovákov môžu byť čoskoro nelegálne. KDH aj Demokrati sa „vzbúrili“

  • Dve látky pravdepodobne zariadia do zoznamu omamných látok a psychotropných látok
  • Sú nelegálne vo viacerých európskych krajinách
Na snímke je skupina mladých ľudí
Ilustračný obrázok Unsplash/Amir Hosseini
  • Dve látky pravdepodobne zariadia do zoznamu omamných látok a psychotropných látok
  • Sú nelegálne vo viacerých európskych krajinách

HHC-P či HHC sa pravdepodobne zaradia do zoznamu omamných látok a psychotropných látok. Sú nelegálne vo viacerých európskych krajinách. Pre TASR to uviedlo Ministerstvo zdravotníctva SR (MZ) SR. Produkty obsahujúce dané látky možno na Slovensku kúpiť v špeciálnych automatoch, upozornil na to Denník N. Na zastavenie ich predaja následne vyzvalo KDH, automaty kritizovali aj Demokrati.

HHC-P či HHC v súčasnosti nie sú v zozname omamných látok a psychotropných látok, a teda nie sú kontrolovanými psychoaktívnymi látkami. Ministerstvo vysvetlilo, že v tomto prípade preto nejde o porušenie Trestného zákona, respektíve o nedovolenú výrobu, držanie či obchodovanie omamných a psychotropných látok, jedov alebo prekurzorov.

Rezort upozornil, že látky sa v poslednej dobe začínajú distribuovať v Európe. HHC-P by mala byť podľa neho na zozname nelegálnych látok v Taliansku, Chorvátsku a Francúzsku. HHC zase v Dánsku, Belgicku, Francúzsku, Chorvátsku, Taliansku, Litve, Lotyšsku, Rakúsku, Poľsku, Fínsku, na Cypre a Islande.

Ministerstvo poukázalo na to, že HHC je predmetom intenzívneho monitorovania Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť. Monitoruje sa podľa neho aj HHC-P.

Zastavenie predaja daných látok cez verejné automaty žiada mimoparlamentné KDH. Poukázalo na to, že sa k nim môžu dostať aj deti.

„Automaty neoverujú vek a predajcovia i výrobcovia sa prísnym potravinárskym reguláciám legálne vyhýbajú informáciou na obale, že produkty sú určené na zberateľské účely a nie na spaľovanie či konzumáciu,“ skonštatovalo.

Volebná líderka mimoparlamentnej strany Demokrati Andrea Letanovská považuje predaj produktov s danými látkami ako zberateľské predmety za absurdné, nebezpečné a neetické. Na toto si treba posvietiť a trestať to. Nie zopár dôchodcov, ktorí si na záhrade vypestujú pár rastliniek na mastičku proti boľavým kĺbom,“ dodala.

Slováci majú s marihuanou skúsenosti

Marihuanu vyskúšala aspoň raz v živote takmer štvrtina Slovákov. Najviac skúseností s jej užitím majú ľudia z Bratislavy (32,2 percenta). Vyplýva to z prieskumu agentúry Focus pre ministerstvo zdravotníctva. Realizoval sa od 2. mája do 12. júna na vzorke 5 031 respondentov vo veku od 15 do 64 rokov.

„Aspoň raz v živote vyskúšalo marihuanu 23,1 percenta respondentov, čo je nárast oproti roku 2019, keď skúsenosť s užitím uvádzalo 17 percent ľudí zúčastnených v prieskume. Medzi respondentmi vo veku od 15 do 35 rokov má skúsenosť s marihuanou až 34 percent (…).“

„V priebehu posledných 12 mesiacov užilo marihuanu 5,4 percenta opýtaných a medzi respondentmi vo veku od 15 do 35 rokov ide o 10,2 percenta,“ spresnil rezort.

Ďalšími rozšírenými nelegálnymi drogami sú podľa neho aj extáza a pervitín. Prieskum ukázal, že extázu vyskúšalo aspoň raz v živote 4,9 percenta Slovákov.

„Medzi respondentmi vo veku od 15 do 35 rokov má skúsenosť s extázou 8,3 percenta,“ doplnilo ministerstvo. Pervitín podľa prieskumu vyskúšali tri percentá respondentov, vo vekovej skupine od 15 do 35 rokov zase 4,5 percenta opýtaných.

Vedúca Národného monitorovacieho centra pre drogy Terézia Weinerová poukázala na to, že užívanie nelegálnych drog v porovnaní s rokom 2019 mierne narástlo.

„Vzostup môže byť zapríčinený i mierne odlišnou metodológiou, keď v súčasnom výskume mali respondenti možnosť väčšej anonymity pri odpovedaní,“ dodala. Ministerstvo zdravotníctva pripomenulo, že linky, ktoré ponúkajú pomoc pri drogovej závislosti, možno nájsť na tejto stránke.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá