Obľúbené „zelené zlato“ obsahuje antinutrienty, varujú odborníci. Môžeš sa ním predávkovať

  • Avokádo má rád takmer každý
  • S jeho konzumáciou to vieš aj prehnať
  • Odborníci radia, koľko avokáda je priveľa
Avokádový toast, žena je šalát
Ilustračné foto Unsplash/Nate Johnston, Pixabay/pen_ash
  • Avokádo má rád takmer každý
  • S jeho konzumáciou to vieš aj prehnať
  • Odborníci radia, koľko avokáda je priveľa

Avokádo si v posledných rokoch získalo reputáciu ultrazdravého a trendy ovocia, ktoré v poslednej dobe ľudia dávajú takmer do každej kategórie jedla. Aj obľúbené avokádové toasty ti však vedia vo veľkých množstvách uškodiť.

100-gramová porcia avokáda obsahuje 160 kalórií, 14,7 gramov zdravých mononenasýtených tukov a 6,7 gramov vlákniny. Toto ovocie však okrem prívetivých zložiek obsahuje aj antinutrienty, ako sú taníny a oxaláty.

Odborníci varujú, že práve tie môžu pri nadmernej konzumácii spomaľovať vstrebávanie niektorých živín a spôsobovať nutričné nedostatky. 

Príznaky „predávkovania“

Konzumácia väčšieho množstva avokáda v prvom rade znamená, že konzumuješ väčšie množstvo kalórií a tukov, než potrebuješ. To môže vplývať na tvoju váhu, ale aj znížiť tvoj denný kalorický príjem. 

Základným znakom, že si to s avokádom prehnal, je rozrušený žalúdok. „Avokádo obsahuje látky nazývané polyoly alebo sorbitol, čo sú sacharidy, ktoré môžu ovplyvniť ľudí s citlivým žalúdkom alebo syndrómom dráždivého čreva,“ vysvetlila expertka pre Global News.

„Ak zjedia príliš veľa avokáda na jedno posedenie, môže to spôsobiť nadúvanie, hnačku alebo intenzívnu bolesť v črevách.“

Koľko avokáda je optimálne konzumovať?

Hoci avokádo obsahuje veľa tukov, nie sú nijakým veľkým škodcom. Podľa odborníčky sú to práve spracované sacharidy, nie tuky, ktoré stoja za zdravotnými problémami ako metabolický syndróm, vysoký krvný tlak, srdcové choroby či cukrovka.

To, koľko avokáda by mal človek konzumovať, je veľmi individuálne. Jedno stredne veľké avokádo obsahuje 200 až 300 kalórií a 20 až 25 gramov tuku, pričom 15 gramov predstavujú zdravé mononenasýtené tuky.

Práve tieto tuky vytvárajú prirodzený mechanizmus proti prejedaniu sa, keďže navodzujú pocit sýtosti. Odborníci považujú za optimálne konzumovať denne pol až jedno avokádo.

Avšak aj pri konzumácii avokáda je kľúčová vyváženosť. „Ak získavate všetok zdravý tuk z avokád, prichádzate o výhody, ktoré poskytujú olivy, olivový olej, orechy a semená,“ upozorňuje odborníčka. Zdôrazňuje, že základom zdravej výživy je pestrosť stravy.

Žena drží v rukách avokádo.
zdroj: Freepik/@Racool_studio

Ľudia krájajú avokádo nesprávne

Zdanlivo nevinné krájanie avokáda môže skončiť vážnym zranením a návštevou pohotovosti. Štatistiky, ktoré však platia v USA, hovoria, že každý štvrtý človek vyhľadá lekársku pomoc práve kvôli poraneniu ruky.

„Ruka má bohaté prekrvenie. Ak sa poraní hlavná cieva, množstvo krvi môže pacienta vystrašiť,“ upozorňuje Dr. Goodenough. Dodáva však, že intenzívne krvácanie nemusí vždy znamenať závažné zranenie.

Pozor na avokádovú ruku

Čo je vlastne „avokádová ruka“? Tento termín označuje špecifické poranenie, ku ktorému dochádza pri neopatrnom vyberaní kôstky z avokáda, keď sa človek poreže do ruky alebo prstov.

Pod kožou predlaktia sa nachádzajú svaly ovládajúce pohyb prstov, pričom šľachy prechádzajú cez zápästie. Na prednej strane ruky sú uložené hlavné nervy zodpovedné za pohyb a citlivosť.

„Nervy fungujú ako elektrické drôty, vďaka ktorým dokážete rozoznať, čoho sa dotýkate,“ vysvetľuje Christopher Goodenough, MD, chirurg z Divízie plastickej a rekonštrukčnej chirurgie na University of Utah Health.

Pri porezaní môžeš poškodiť šľachy, nervy, cievy či svaly. Následky môžu byť vážne – od straty ohybnosti prstov cez zníženú citlivosť až po problémy so zovretím päste či celkové obmedzenie používania ruky.

Ako sa vyhnúť „avokádovej ruke“? Základné pravidlo znie – nikdy nekrájaj avokádo v ruke. Namiesto toho:

  1. Používaj len zrelé avokádo.
  2. Krájaj na doske.
  3. Používaj tupý nôž.
  4. Kôstku vyberaj palcom a dvoma prstami.
  5. Na vyberanie dužiny použi lyžicu.
Zdroje: University of Utah, StyleCraze, Pubmed, Cleveland Clinic, Global News

Najnovšie videá

Trendové videá