Obľúbenému ovociu Slovákov hrozí úplný zánik: Pre „chorobu stromov“ dosiahnu ceny historické maximá

  • Obľúbené pomaranče sú v ohrození
  • Zákerná choroba ničí stromy po celom svete a
  • Nejde len o vyššie ceny v obchodoch, situácia ohrozuje živobytie ľudí
pomaranče, farmár
Ilustračný obrázok Archív Canva
  • Obľúbené pomaranče sú v ohrození
  • Zákerná choroba ničí stromy po celom svete a
  • Nejde len o vyššie ceny v obchodoch, situácia ohrozuje živobytie ľudí

Vrátime sa do čias komunizmu? V prípade osviežujúceho ovocia možno áno. Situácia v oblasti pestovania citrusov je totiž čoraz kritickejšia. Za posledné desaťročia sa totiž rozšírila choroba, ktorá postupne zabíja stromy pomarančov. Rovnako tak poškodzuje plody. A aj keď je produkcia pomarančov stále vysoká, nie všetky je možné dať kvôli chorobe do predaja. 

Choroba sa rýchlo šíri do rôznych častí sveta, a ak sa producenti pomarančov naprieč Zeme nespoja, hrozí zánik ovocia. Na problém poukázal portál The Conversation. Stromy

Ľudia prichádzajú o prácu

Choroba nazývaná Huanglongbing (HLB), alebo známa aj ako „zelenanie citrusov“, zničila ovocné sady v Ázii, Amerike a dokonca niektorých afrických krajinách. Ekonomické dopady sú v niektorých oblastiach obrovské. Napríklad len v Brazílii produkcia pomarančov klesla o viac ako 20 %, na Guadeloupe o 60 % a na Floride v USA dokonca o viac ako 90 %.

A práve na Floride to malo dopad aj na ľudí. Florida totiž patrí medzi významných producentov pomarančov a kvôli poklesu tam prišli o prácu tisíce ľudí. Po celom svete boli zavedené prísne karanténne a kontrolné opatrenia.

Cena pomarančového džúsu sa za rok zdvojnásobila a výrobcovia teraz bojujú o získanie dostatočného množstva ovocia. Z hlavných pestovateľských oblastí citrusov je bez výskytu choroby len Stredozemie a Austrália.

„Trombóza“ pomarančovníka

Chorobu spôsobuje baktéria rodu Candidatus Liberibacter, ktorá infikuje cievy prenášajúce miazgu v citrusových stromoch. V reakcii na infekciu stromy produkujú cukor nazývaný kalóza. Ten sa následne hromadí v cievach a blokuje ich, podobne ako sa to deje pri trombóze. Dôsledkom toho produkty fotosyntézy nemôžu byť rozvádzané po strome. Po dlhom období bez príznakov sa objaví vnútorné poškodenie v podobe žltých škvŕn na listoch.

Plody, teda pomaranče, sa zdeformujú, neprirodzene zafarbia a zhorknú. Takéto plody sa stávajú nepredajné. Vetvičky stromov postupne odumierajú, až nakoniec celý strom zahynie. Tieto príznaky sa spočiatku objavia na jednej vetve. Časom sa však rozšíria na celý strom. Po niekoľkých rokoch infekcia nevyhnutne vedie k úplnému odumretiu stromu.

pomarance
zdroj: Unsplash/Jeremy Yap

Prenáša ju citrusový „komár“

Baktériu prenášajú dva druhy hmyzu z čeľade lupienkovitých, s názvom Diaphorina citri a Trioza erytreae. Tento drobný okrídlený hmyz, merajúci 2 až 5 milimetrov, sa živí tým, že vsúva dlhé tenké rúrky do rastlín, aby z nich vysával miazgu. Vysvetľuje portál prehlb.eu

Keď sa hmyz kŕmi na mladých výhonkoch infikovaných HLB, môžu zachytiť baktériu, ktorá sa v nich rozmnožuje a šíri na ďalšie stromy. Princíp prenášania je tak totožný, ako keď komáre prenášajú vírusy.

Tieto druhy hmyzu sú špecifické pre citrusové stromy a ich príbuzné druhy. Medzi ne patrí napríklad jazmín pomarančový, ktorý sa často používa ako okrasná rastlina. Stačí jediné „uštipnutie“ a choroba sa môže preniesť na nový strom.

Už sa minuli milióny, hmyz je rezistentný

V Brazílii, konkrétne v São Paulo, kde je choroba prítomná od roku 2004, sa podarilo znížiť mieru infekcie stromov na približne 20 %. A to tak, že odstránili infikované stromy a začali masívne používať  pesticídy. Ročne sa vykoná viac ako 46 ošetrení.

V posledných mesiacoch sa však miera infekcie zvýšila, a to takmer na 38 % na stredne veľkých farmách. Toto naznačuje, že hmyz je pravdepodobne voči pesticídom rezistentný. Farmári sú tak nútení presunúť pestovanie do oblastí, kde sa škodcovia nevyskytujú alebo sú len zriedkaví.

V oblasti Stredozemného mora je hlavným cieľom obmedziť populáciu hmyzu, najmä prostredníctvom biologickej kontroly. Portugalsko a Španielsko úspešne uvoľňujú parazitoidy. Tento drobný hmyz kladie vajíčka do tela Diaphorina citri a Trioza erytreae, pričom larvy sa vyvíjajú na úkor týchto škodcov. Jednoducho, požierajú ich zvnútra. Podobnú praktiku mieni zaviesť aj Cyprus.

Vedci tiež plánujú sledovať baktériu pomocou biomonitorovania celej oblasti Stredozemného mora. V prípade, že sa vyskytnú pozitívne výsledky na prítomnosť choroby, chcú okamžite odstrániť infikované stromy. Za posledné dve desaťročia sa do boja proti Huanglongbing investovali miliardy dolárov. Trvalé riešenie sa však zatiaľ ešte nenašlo. 

Cena ovocia sa šplhá nahor

Aby toho nebolo málo, ceny pomarančového džúsu dosahujú historické maximá. Ako sme ťa ešte koncom mája tohto roka informovali, deje sa tak nielen v dôsledku chorôb, ale aj nepriaznivých klimatických podmienok. V Brazílii sa očakáva najnižšia produkcia pomarančov za posledných 36 rokov, zatiaľ čo na Floride farmári zápasia s chorobami a následkami extrémneho počasia.

Hlavným problémom je už spomínaná choroba zelenania citrusov. Mexiko a Španielsko tiež zaznamenali 30 % pokles produkcie kvôli suchu. Tieto faktory spolu s infláciou a kolísaním mien zvyšujú náklady na produkciu a distribúciu, čo sa premieta do vyšších cien pre spotrebiteľov. Situácia na trhu s pomarančovým džúsom zostáva neistá vzhľadom na pretrvávajúce problémy v pestovateľských regiónoch.

Zdroje: The Conversation, prehlb.eu, SIU

Najnovšie videá

Trendové videá