Obľúbenú slovenskú TikTokerku vyhodili z pozície učiteľky. Riaditeľke sa nepáčilo, že odhaľuje svoje súkromie
- Pavlínu Tkáč pozná predovšetkým mladšia generácia
- Známou sa stala vďaka TikToku, na ktorom pôsobí už nejaký ten čas
- Práve známa platforma mala byť dôvodom jej prepustenia z práce, v ktorej pôsobila iba mesiac aj pár dní
- Pavlínu Tkáč pozná predovšetkým mladšia generácia
- Známou sa stala vďaka TikToku, na ktorom pôsobí už nejaký ten čas
- Práve známa platforma mala byť dôvodom jej prepustenia z práce, v ktorej pôsobila iba mesiac aj pár dní
Platforma TikTok sa stala známou na začiatku pandémie, kedy si ju stiahli milióny ľudí z celého sveta, ktorí sa nudili počas lockdownu. Tento trend neobišiel ani Slovensko a v aplikácii sa začali objavovať krátke videá aj od slovenských tvorcov.
Jednou z tvorkýň je aj Pavlína Tkáč. Mladá žena tvorí vtipné videá zo života a na Slovensku je populárna. V súčasnosti ju sleduje 154-tisíc ľudí a jej videá majú dohromady 5,6 milióna reakcií páči sa mi to.
O Pavlíne bolo známe, že sa živila ako učiteľka ruštiny na prestížnom košickom gymnáziu. Na gymnáziu pôsobila od septembra 2021 a jej pôsobenie na škole sa skončilo. Dôvodom mala byť práve platforma TikTok.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Aby sme veci uviedli na pravú mieru, mladá Košičanka na sociálnu sieť nepridávala videá, ktoré sú obscénne alebo poburujúce. Pavlína využíva sociálnu sieť rok a pol, no aktívne sa jej začala venovať v decembri 2020.
O prácu prísť nechcela
„Pôvodne som začala točiť videá na TikTok pre zábavu, pretože bol akurát lockdown a bolo to jediné, čo som mimo deti mohla robiť. Časom, ako počet mojich followerov stúpal, si ma začali všímať aj rôzne značky a ponúkať mi spoluprácu,“ vysvetľuje žena pre Startitup s tým, že TikTok už nevníma iba ako zábavu, ale aj ako prácu, ktorá je jej zdrojom príjmov.
Tkáč na gymnáziu Šrobárová 1 v Košiciach nastúpila 1. septembra 2021 a väčšina jej žiakov ju poznala z TikToku. Na škole vyučovala ruštinu a o tom, že sa chystá niečo zlé, vedela Pavlína už skôr. Ako sama hovorí, týždeň pred tým, než dostala výpoveď, si ju riaditeľka so zástupkyňou zavolali, aby sa s ňou o niečom porozprávali.
„Práve tam mi bolo povedané, že škola má veľa študentov a dostalo sa k nej, že točím nejaké videá na TikToku. Potom sa má pýtala, ako dlho tam som, koľko followerov mám, prečo sa tomu venujem a či im môžem nejaké video ukázať,“ spomína Pavlína.
Na výzvu reagovala tým, že im vysvetlila, že má platené spolupráce s nejakými firmami, s ktorými má podpísané zmluvy. „Vysvetlila som im, že určite si nechcem vyberať medzi školou a TikTokom. Nechcela som prísť o prácu učiteľky a ani o príjem zo sociálnych sietí,“ dodáva.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Podľa Pavlíny riaditeľka so zástupkyňou riešili aj to, že si dala aplikovať botox do pier. V tomto prípade ich Pavlína opravila, že asi majú na mysli kyselinu hyalurónovú. Zároveň dodala, že o tomto zákroku informovala iba prostredníctvom stories na Instagrame, nie na TikToku. „Na to pani riaditeľka reagovala otázkou, prečo dávam takéto osobné veci na sociálne siete.“
Výpoveď bez dôvodu
Tento rozhovor sa konal 4. 10. 2021 a bol ukončený tým, že riaditeľka Pavlíne povedala, že nevie, ako má v tejto veci ďalej postupovať. „Povedala, že sa musí poradiť s psychologičkou a predýchať to. Následne mi mala dať vedieť, že čo bude ďalej,“ opisuje záver stretnutia Tkáč.
Do práce prišla až 6.10., keď sa jej prvej vyučovacej hodiny zúčastnila aj zástupkyňa riaditeľky. „Po tom, ako som odučila hodiny, ma zavolala hospodárka do svojej kancelárie, kde následne prišla riaditeľka a zástupkyňa. Riaditeľka mi podala papier so slovami, aby som si to prečítala a podpísala. Bola to výpoveď k 11.10.“ spomína.
Keďže ju to šokovalo, opýtala sa riaditeľky, či to je kvôli videám na sociálnych sieťach. „Pani riaditeľka mi odpovedala, že keďže som stále v skúšobnej dobe, nemusí uviesť dôvod.“
Tkáč musela následne podpísať dovolenkový lístok a odovzdať kľúče od kabinetu a dochádzkovú kartu. Pred odchodom ju ešte riaditeľka požiadala, aby nenatáčala videá na pozemku školy, pretože si to neželá. „Odišla som a rozplakala som sa. Rozlúčila som sa s niektorými kolegami a zo školy odišla,“ opisuje ťažké chvíle bývalá učiteľka.
Podporili ju aj rodičia jej žiakov
Rozhodnutie vedenia školy brala veľmi zle, pretože nerozumela, prečo sa to vôbec stalo. Podpora fanúšikov však na seba nenechala dlho čakať.
„Na Instagrame aj TikToku ma kontaktovalo mnoho mojich žiakov, dokonca mi napísalo pár rodičov, že im to je ľúto. Písali mi, že mám ich podporu a mnoho krásnych slov, ktoré mi pomohli ísť ďalej a pochopiť, že chyba nebola vo mne, ale niekde inde.“
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Do školstva sa mladá ruštinárka vrátiť neplánuje. „Budem doučovať tých, ktorí chcú, aby som ich doučovala práve ja. Možno pouvažujem nad zamestnaním v jazykovej škole alebo si otvorím živnosť,“ hovorí Pavlína na záver s tým, že jej cesty sú otvorené a aj naďalej sa bude venovať sociálnym sieťam.
Gymnázium sa vyjadrovať nechce
O stanovisko k celej situácii sme požiadali aj riaditeľku gymnázia. „Gymnázium, Šrobárova 1 nie je oprávnené poskytovať žiadne údaje, ktoré sa týkajú súkromia Mgr. Tkáč, do ktorého patrí aj oblasť pracovných vzťahov. Môžem však povedať, že pri uzatváraní, zmene a ukončovaní pracovnoprávnych vzťahov postupuje Gymnázium, Šrobárova 1 v súlade s ustanoveniami zákonníka práce,“ uvádza Zlatica Frankovičová.
Zároveň dodáva, že škola sa z dôvodov uvedených vyššie nebude vyjadrovať k obsahu rozhovorov medzi svojimi zamestnancami, ani k obsahu rozhovorov medzi vedúcimi zamestnancami a zamestnancami. Riaditeľka taktiež tvrdí, že škola názory žiakov vníma veľmi pozorne, a pri zabezpečovaní výchovnovzdelávacieho procesu na ne prihliada. Ku konkrétnym osobám či už žiakov, alebo pedagogických zamestnancov sa z dôvodu ochrany ich súkromia nebude vyjadrovať.
„Tak ako názory žiakov, aj názory rodičov sú pre Gymnázium, Šrobárova 1 cennými informáciami pri jeho snahe o zabezpečenie čo najvyššej úrovne výchovy a vzdelávania poskytovaného žiakom,“ vysvetľuje Frankovičová.
Pani riaditeľka taktiež poukazuje na skutočnosť, že neexistuje vnútorná smernica, ktorá by zakazovala využívanie sociálnych sietí na komunikáciu.
„Pre učiteľov Gymnázia, Šrobárova 1 platia pravidlá stanovené právnymi predpismi pre výkon povolania pedagogických zamestnancov medzi ktoré patrí aj Etický kódex pedagogických a odborných zamestnancov, podľa ktorého má byť každý pedagogický zamestnanec morálnou a odbornou autoritou, ale aj pomocníkom a sprievodcom žiakov pri ich výchove a vzdelávaní a optimalizácií osobnostného vývinu. Z hľadiska týchto kritérií je hodnotená práca každého pedagogického zamestnanca pôsobiaceho na Gymnáziu, Šrobárova 1,“ uzatvára.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska