Obľúbený cukrovinkársky gigant odkúpil svojho konkurenta. Zaplatil zaň astronomických 600 miliónov

  • Americká spoločnosť Mars odkúpila britský Hotel Chocolat
  • Cena akvizície sa vyšplhala na vyše 600 miliónov eur
  • Briti vnímajú obchod skepticky
sladkosti
Unsplash/Denny Müller
  • Americká spoločnosť Mars odkúpila britský Hotel Chocolat
  • Cena akvizície sa vyšplhala na vyše 600 miliónov eur
  • Briti vnímajú obchod skepticky

Americký cukrovinkársky koncern Mars sa dohodol s britskou čokoládovňou Hotel Chocolat na jej prevzatí. Za kúpu britského výrobcu luxusnej čokolády zaplatí 534 miliónov libier (612,47 milióna eur). TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Americký koncern si od akvizície sľubuje prienik na trh s luxusnými čokoládami a Hotel Chocolat, ktorý vznikol zhruba pred 20 rokmi, zasa prísun financií a možnosť rýchlejšej expanzie na medzinárodných trhoch.

Ponúknutá cena za akciu spoločnosti Hotel Chocolat predstavuje 375 pencí. V porovnaní s cenou akcie britskej firmy na záver predchádzajúceho obchodovania to znamená 170-percentnú prémiu.

Výrobky Hotel Chocolat sú medzi britskými milovníkmi čokolády veľmi cenené. Firma má po celej Británii 130 obchodov a prostredníctvom dohody o partnerstve pôsobí aj na japonskom trhu.

V odkúpení vidia príležitosť

Spoločnosť však uviedla, že výsledky za minulý obchodný rok boli sklamaním a expanzia na zahraničné trhy si vyžaduje vysoké investície. Ako povedal generálny riaditeľ Hotel Chocolat Angus Thirlwell, ktorý bude v biznise pokračovať aj pod Marsom, nový vlastník umožní firme omnoho rýchlejší rast.

„Vieme, že naša značka má u zahraničných spotrebiteľov ohlas, prevádzkové problémy v dodávateľskom reťazci nás však brzdia,“ povedal Thirlwell. „Spojením s firmou Mars nám zabezpečí omnoho rýchlejší rast na medzinárodných trhoch,“ dodal.

Ku kúpe sa na sociálnej sieti X (bývalý Twitter) vyjadril aj Jonathan De Mello, generálny riaditeľ maloobchodnej poradenskej firmy JDM Retail. Ponuku koncernu Mars označil za „ohromujúcu“.

Šialene prémiová ponuka za niečo, čo je v podstate obchod s obmedzeným budúcim rastovým potenciálom v Spojenom kráľovstve a s otáznym výkonom na medzinárodnej úrovni, okomentoval v príspevku De Mello.

Británia je dôležitým trhom

Ako ďalej informuje portál CNN, Hotel Chocolat v roku 1993 založili podnikatelia Angus Thirlwell a Peter Harris, ktorí si dali za cieľ oživiť čokoládový priemysel. Dvojica pôvodne otvorila svoju prvú predajňu pred takmer dvoma desaťročiami v severnom Londýne a rozšírila sa na 131 obchodov po celom Spojenom kráľovstve spolu s kaviarňami a reštauráciami.

Hotel Chocolat má globálnu pôsobnosť s obchodmi v Japonsku a fungujúcou kakaovou farmou s luxusným ekologickým hotelom, ktorý sa nachádza v Karibiku. 

Mars, známy výrobou obľúbených cukroviniek, ako sú tyčinky Mars, Snickers, Twix a M&Ms, pôsobí v Spojenom kráľovstve od roku 1932 a v krajine zamestnáva približne 10 000 ľudí.

Hotel Chocolat vo svojom vyhlásení poznamenal, že Mars vníma akvizíciu ako prostriedok na posilnenie svojej oddanosti britskému trhu, uvedenie obľúbenej značky do svojho portfólia a posilnenie svojich kontaktov so spotrebiteľmi. Mars už dlho považuje Spojené kráľovstvo za významný trh pre svoje operácie.

Akvizícia sa však stretla so skepticizmom Britov. Početné komentáre používateľov platformy X vyjadrili sklamanie z ďalšieho prípadu, keď významnú britskú značku čokolády prevzala veľká americká potravinárska spoločnosť.

Niektorí jednotlivci prirovnali súčasnú situáciu k významnej akvizícii z roku 2010, keď spoločnosť Kraft Foods, neskôr známa ako Mondelez International (MDLZ), kúpila známu britskú spoločnosť Cadbury’s v multimiliardovom obchode. Táto transakcia znamenala uzavretie takmer dvoch storočí nezávislosti pre ikonickú spoločnosť so sídlom v Birminghame.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: TASR, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá