Obľúbený dovolenkový raj Slovákov zažíva ekologickú katastrofu. Terčom sú aj turistické pláže

  • Jadranské pobrežie trápia výkaly
  • Lode do mora vypúšťajú aj kuchynský olej
  • Upozorňuje na to portál
chorvatsko
Ilustračná fotografia Unsplash/Spencer Davis
  • Jadranské pobrežie trápia výkaly
  • Lode do mora vypúšťajú aj kuchynský olej
  • Upozorňuje na to portál

Jadranské more je obľúbenou turistickou destináciou vďaka svojim krásnym plážam, čistému moru a malebným ostrovom. Medzi najobľúbenejšie turistické destinácie patria Dubrovník, Split, Hvar a Korčula.

Toto more je tiež bohaté na morský život. Žije tu mnoho druhov rýb, ako sú sardinky, makrely, tuniaky a lososy. Vyskytujú sa tu aj delfíny, veľryby a morské korytnačky. Jadranské more je dôležitou dopravnou tepnou. Slúži na prepravu tovaru a cestujúcich medzi krajinami okolo Jadranského mora. Ako však upozorňuje Slobodna Dalmacija, pobrežie tohto mora má aj tento rok problém s výkalmi. 

Znečistené pobrežie 

Atraktívny ostrov Hvar, konkrétne oblasť obce Jelsa, je obzvlášť vystavený útokom turistov aj vodákov. O znečistení mora a pobrežia svedčia videá, ktoré zverejnil pracovník cestovného ruchu Veljko Drinković z Jelsy. Boli natočené na úseku od zátoky Zenčišće do Basiny.

„Minulý rok sme na tento problém niekoľkokrát upozorňovali, no medzitým sa nič neurobilo. Popravde, výletné lode a výkaly, dokonca aj kuchynský odpadový olej s trochou potravinového odpadu vytekajú ďalej od pobrežia do kanála Hvar,“ vysvetľuje Veljko Drinković. 

To všetko sa však pod vplyvom južných a morských prúdov dostáva na pobrežie Hvaru. Ak fúka mistrál, oblasť Prapatna a Makarca je ohrozenejšia.

„Ráno máme krištáľovo čisté more a poobede je všetko hnedé, netreba hovoriť kvôli čomu. Sú to škvrny, ktoré môžu mať priemer až 150 metrov, možno aj väčšie, ktoré sa objavujú popoludní po návrate lodí z Hvaru na pevninu. Minulý rok náš partner inštaloval hrádze a chránil tak pláž, kde hostia plávajú.“

Nečinnosť úradov 

Drinković kritizuje nečinnosť úradov. Minulý rok síce boli inštalované hrádze na ochranu pláží, ale to je len dočasné riešenie. „Je nutné, aby sa orgány zodpovedné za ochranu životného prostredia konečne prebrali a zakročili proti tomuto znečisťovaniu,“ zdôrazňuje Drinković.

Absurditu situácie umocňuje fakt, že do výstavby vodohospodárskej infraštruktúry v oblasti Jelsa, Vrboska a Stari Grad sa investuje takmer pol miliardy. „Domácnosti sa zbavujú fekálií a my ich vozíme z Makarskej, Brela, Tučepi a ktovie odkiaľ,“ krúti hlavou Drinković.

Drinkovič sa chystá informovať o tejto neakceptovateľnej situácii všetky relevantné inštitúcie. „Chcem, aby sa konečne začalo pracovať na prevencii a nie len na riešení následkov,“ dodáva.

Obľúbená dovolenková destinácia 

Stredomorské pobrežie s krištáľovo čistým morom, malebné ostrovy, dramatické hory a bohatá história – to všetko láka turistov z celého sveta do Chorvátska. Táto balkánska perla sa stala vyhľadávanou destináciou pre nezabudnuteľnú dovolenku a niet sa čomu čudovať. 

Chorvátsko sa pýši úchvatnou prírodou, ktorá očarí aj tých najnáročnejších cestovateľov. Jadranské more s tyrkysovou vodou a bielymi plážami je ideálne na relax a vodné športy. Milovníci turistiky a cyklistiky sa môžu vydať na dobrodružné výlety do národných parkov ako Plitvické jazerá, Paklenica či Kornati, kde ich čakajú dychberúce scenérie a nedotknutá divočina.

Chorvátska kuchyňa je pestrá a chutná, ovplyvnená stredomorskou, slovanskou a tureckou tradíciou. Čerstvé morské plody, grilované mäso, lahodné syry a olivový olej sú len niektoré z ingrediencií, ktoré robia chorvátske jedlo tak neodolateľným.

Návštevníci si ho môžu vychutnať v reštauráciách, konobách a na trhoch s miestnymi produktmi, kde sa stretnú s typickou chorvátskou pohostinnosťou. 

Čítajte viac z kategórie: Cestovanie

Zdroje: AI, Slobodna Dalmacija

Najnovšie videá

Trendové videá