Obľúbený nápoj mnohých Slovákov môže fungovať ako „ochranný štít“ proti koronavírusu

  • Nové štúdie potvrdili, že celosvetovo obľúbený nápoj dokáže bojovať proti koronavírusu
  • Vedci to tušili už na začiatku pandémie
Žena pije v kaviarni kávu.
Ilustračné foto Freepik/@senivpetro
  • Nové štúdie potvrdili, že celosvetovo obľúbený nápoj dokáže bojovať proti koronavírusu
  • Vedci to tušili už na začiatku pandémie

Už na počiatku pandémie sa predpokladalo, že niektoré potraviny a nápoje obsahujúce polyfenoly môžu zlepšiť obrannú schopnosť ľudského tela proti vírusu SARS-CoV-2. Najnovšie potvrdili slová vedcov aj prvé štúdie.

Vedci zistili, že spomínané látky, ktoré sa napríklad nachádzajú v káve, môžu posilniť imunitný systém. 

Ochranný plášť proti covidu

Podľa štúdie zverejnenej v časopise Cell and Bioscience má káva silné účinky proti Covid-19. Jej pitie ale neznamená, že človek sa nemôže nakaziť covidom, alebo že bude mať len ľahký priebeh choroby. Podľa autorov štúdie by však káva mohla pomôcť zmierniť dopady tejto infekčnej choroby.

Vedci zistili, že strava s vysokým obsahom polyfenolov a pravidelné cvičenie môžu zvyšovať imunitnú odpoveď a znižovať riziko závažných chorôb.

V káve sa nachádzajú hlavne kyselina kávová alebo kyselina chlorogénová a tiež antioxidanty ako trigonelín, melanoidíny a kafestol. Preto už od začiatku pandémie vznikali domnienky a menšie štúdie, ktoré ukazovali, že káva by mohla pôsobiť ako „ochranný plášť“ proti covidu.

Väčšie množstvo, silnejší účinok

Jedna štúdia ukázala, že ľudia, ktorí vypijú aspoň jeden hrnček kávy denne, majú o desať percent menšiu pravdepodobnosť nakaziť sa covidom. V novej štúdii sa vedci zamerali na preskúmanie týchto potenciálnych účinkov kávy bližšie.

Na testovanie použili neškodný pseudovírus SARS-CoV-2, ktorý sa správa podobne ako skutočný vírus, ale neohrozuje zdravie. S jeho pomocou potom hodnotili, ako káva ovplyvňuje vniknutie vírusu do ľudských buniek.

Hoci vedci vykonali tento výskum len v laboratóriách, zistili, že mletá káva naozaj pomáha znížiť vstup vírusu do buniek. Pri tomto efekte platí, že väčšie množstvo kávy má silnejší účinok.

žena, ktorá pije z hrnčeka
zdroj: freepik

Pre milovníkov kávy je dobrá správa, že pridanie cukru, smotany alebo škorice neznižuje jej pozitívny účinok. Tento efekt platí nielen pre pôvodný „čínsky“ koronavírus, ale aj pre varianty Alfa, Delta a Omikron, ktoré vedci testovali.

Podľa autorov štúdie, látky v káve narušujú interakcie medzi hrotovým proteínom vírusu a ACE2 receptorom. Vírus sa snaží vniknúť do buniek práve cez tento receptor, čo mu káva sťažuje.

V poslednej fáze výskumu, kde overovali zistenia na živých ľuďoch, sa potvrdili tieto účinky. Do štúdie sa zapojilo 64 zdravých Taiwancov vo veku od 21 do 60 rokov. Rozdelili ich do skupín, kde jedna pila kávu, ďalšia koncentrovanú kávu, ďalšia kávu bez kofeínu a posledná skupina pila vodu.

Situácia v Číne sa opäť zhoršuje

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) požiadala v stredu Čínu, aby ju informovala ohľadom nárastu respiračných ochorení a hromadných prípadov zápalu pľúc u detí na severe krajiny. Zároveň apelovala na všetkých obyvateľov Číny, aby dodržiavali preventívne opatrenia. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

„WHO Čínu oficiálne požiadala o podrobné informácie ohľadom nárastu respiračných ochorení a hromadných prípadov zápalu pľúc u detí,“ uviedla WHO vo svojom vyhlásení.

Upozorňuje v ňom, že od polovice októbra v Číne vzrástol počet prípadov „ochorení podobných chrípke“. O prípadoch zápalu pľúc u detí informovali médiá a dokumentačný systém pre vypuknutie infekčných chorôb ProMED v utorok.

WHO tiež Čínu požiadala o informácie ohľadom šírenia ďalších ochorení vrátane chrípky a COVID-19, ako aj o preťaženosti zdravotníckeho systému. Ľudí medzitým vyzvala, aby sa dali očkovať, dodržiavali odstup, počas choroby sa liečili doma, pravidelne si umývali ruky a v prípade potreby nosili rúška.

Čínske úrady tento nárast ochorení začiatkom novembra pripísali zrušeniu obmedzení proti COVID-19 a šíreniu známych patogénov.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: Cell and Bioscience, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá