Obľúbený „nápoj“ Slovákov je skrytý jed. Lekári prezradili, aké množstvo je bezpečné
- Alkohol je spojený so siedmimi druhmi rakoviny
- Už malá konzumácia zvyšuje riziko vzniku tejto choroby
- Lekári prezradili, aké množstvo je bezpečné
- Alkohol je spojený so siedmimi druhmi rakoviny
- Už malá konzumácia zvyšuje riziko vzniku tejto choroby
- Lekári prezradili, aké množstvo je bezpečné
Často čítame v médiách či dokonca vo vedeckých publikáciách, že pohárik vína či piva má pozitívny účinok na ľudské zdravie. Tieto publikácie ale zabúdajú pripomenúť riziká spojené s pitím, čo i len jedného pohárika. Medzi vedeckou komunitou sa neustále diskutuje, aké množstvo alkoholu je pre ľudské zdravie nebezpečné.
Britský Národný onkologický ústav (NCI) na svojom webe uvádza, že stačí málo a nebezpečenstvo je na svete. Podľa ústavu neexistuje bezpečné množstvo alkoholu a jeho konzumovaním aj v malých dávkach sa vystavujeme riziku.
Vedecké dáta prinášajú znepokojujúce zistenia o vplyve alkoholu na ľudské zdravie. Aj keď sa mnohí domnievajú, že mierna konzumácia je neškodná, fakty hovoria, že aj malé množstvá alkoholu môžu významne zvýšiť riziko rôznych typov rakoviny.
„Rovnako ako v prípade cigariet a spracovaného mäsa, neexistuje bezpečné množstvo alkoholu,“ uviedla lekárska Therese Bevers, ktorá pôsobí ako riaditeľka Centra prevencie rakoviny MD Andersona.
Lekárka odporúča ľudom nekonzumovať alkohol vôbec. Ak už je to nutné, denne odporúča ženám maximálne jeden drink, mužom dva.
Za jeden drink sa považuje 350 ml piva, panák liehoviny alebo 145 ml vína. Pri miernej konzumácii, čo predstavuje sedem drinkov týždenne pre ženy a 14 pre mužov, sa riziko rakoviny úst a hrdla zvyšuje 1,8-násobne v porovnaní s abstinentmi.
Rozdiel v prahových hodnotách medzi pohlaviami je spôsobený rýchlejším metabolizmom alkoholu u mužov. „Ženy sú vo všeobecnosti menšie a alkohol odbúravajú pomalšie ako muži,“ ozrejmila ďalšia lekárka Victoria Lee.
Alkohol a cigarety – smrtiaca kombinácia
Konzumácia alkoholu môže viesť k poškodeniu buniek v ústach a hrdle, čím sa tieto oblasti stávajú náchylnejšími na pôsobenie karcinogénov, ako je napríklad cigaretový dym. Kombinácia fajčenia a pitia je obzvlášť nebezpečná.
„Kombinácia pitia a fajčenia zvyšuje riziko vzniku rakoviny úst alebo hrdla viac ako samotné pitie alebo fajčenie,“ povedala Lee.
Toto zistenie vysvetľuje, prečo je u pravidelných konzumentov alkoholu pozorované zvýšené riziko rakoviny týchto oblastí.
Alarmujúce je, že u ťažkých konzumentov alkoholu je riziko rakoviny úst a hrdla až päťnásobné. Táto skupina je definovaná ako muži pijúci 15 a viac drinkov týždenne a ženy s ôsmimi a viac nápojmi.
Podľa NCI tiež existuje zvýšené riziko rakoviny pažeráka a kolorektálneho karcinómu u konzumentov alkoholu. Mierni konzumenti majú 1,3-krát vyššie riziko rakoviny pažeráka a 1,2-krát vyššie riziko kolorektálneho karcinómu v porovnaní s abstinentmi.
Hoci sa nepreukázalo zvýšené riziko rakoviny pečene u miernych konzumentov, u ťažkých pijanov je toto riziko dvojnásobné. Dlhodobá konzumácia alkoholu môže viesť k cirhóze pečene, čo ďalej zvyšuje riziko rakoviny tohto orgánu.
Neexistuje alkohol, ktorý by bol bezpečnejší
Ženy by mali byť obzvlášť opatrné, keďže aj mierna konzumácia alkoholu u nich zvyšuje riziko rakoviny prsníka 1,23-krát. Odborníci to pripisujú možnému zvýšeniu hladiny estrogénu v tele, ktorý bol v minulosti spájaný so zvýšeným rizikom tohto typu rakoviny.
„Vieme, že v prípade niektorých druhov rakoviny, ako je rakovina prsníka, sa riziko zvyšuje s každým ďalším nápojom,“ povedala doktorka Bevers.
Tieto zistenia zdôrazňujú potrebu prehodnotiť naše postoje k alkoholu a jeho konzumácii. Aj keď sa úplná abstinencia môže zdať extrémna, je dôležité si uvedomiť, že aj mierne pitie môže mať závažné zdravotné následky.
„Zníženie na jeden pohárik znamená zníženie rizika, ale najväčšie zníženie rizika je prechod z troch nápojov na nulu,“ povedala Bevers.
Podľa expertov neexistuje druh alkoholu, ktorý by bol bezpečnejší ako iné. Všetky nápoje obsahujú etanol, ktorý je spojený so zvýšeným rizikom rakoviny.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: NCI, The University of Texas MD Anderson Cancer Center