Obľúbený nápoj Slovákov môže byť kľúčom k dlhšiemu životu pri sedavom zamestnaní (NOVÁ ŠTÚDIA)

  • Čínski vedci vykonali experiment na 10-tisíc Američanoch
  • Ani zďaleka nejde o prvú štúdiu zdôrazňujúcu zdravotné výhody kávy
muž, počítač, práca, káva
Podľa najnovšej štúdie má káva nečakané zdravotné benefity, ktoré do určitej miery kompenzujú prílišné sedenie v práci. freepik/@ senivpetro
  • Čínski vedci vykonali experiment na 10-tisíc Američanoch
  • Ani zďaleka nejde o prvú štúdiu zdôrazňujúcu zdravotné výhody kávy

Mnohí z nás, dokonca väčšina, má sedavé zamestnanie niekde v kancelárii, kde strávime sedením pred počítačom osem a často aj viac hodín. Nie je žiadnym tajomstvom, že takýto životný štýl nie je práve najzdravší.

CBS News pripomína, že sedavý spôsob života zvyšuje riziko cukrovky 2. typu, vysokého krvného tlaku, obezity, osteoporózy, srdcových chorôb, ba dokonca aj rakoviny. Lekári o to viac zdôrazňujú častejšie prestávky od monitoru, pravidelné športové činnosti a zdravé jedlo.

Podľa najnovšej štúdie, ktorá vyšla na portáli BMC Public Health, je pomerne nečakaným spojencom z hľadiska nášho zdravia aj jeden z najobľúbenejších nápojov vôbec.

Vzorka 10-tisíc ľudí

Renomovaný portál Euronews píše, že výskumníci z Medical College of Soochow University v Číne vykonali štúdiu zahŕňajúcu viac ako 10 000 účastníkov z USA. Tí boli sledovaní počas 10 rokov.

Ľudia sediaci viac ako osem hodín denne vykazovali vyššie riziko úmrtia ako tí, ktorí sedeli menej ako štyri hodiny denne. Avšak pre ľudí, ktorí nepili kávu, bolo aj sedenie viac ako šesť hodín denne spojené so zvýšenými zdravotnými rizikami.

Medzitým sa celková úmrtnosť v rámci populácie s najvyššou spotrebou kávy výrazne znížila, zatiaľ čo úmrtnosť na kardiovaskulárne ochorenia klesla pri akomkoľvek množstve vypitej kávy. Vedci definovali vysokú spotrebu ako vyššiu než 540 gramov denne, čo zodpovedá približne trom šálkam tejto obľúbenej pochutiny.

„Táto štúdia ukazuje kompenzačný kardioochranný účinok predĺženého sedavého životného štýlu (viac ako šesť hodín) s výrazne zníženým relatívnym rizikom vzniku kardiovaskulárnych chorôb a úmrtnosťou v porovnaní so sedavými ľuďmi, ktorí kávu nekonzumujú,“ vysvetlila doktorka Faiza Bossyová, cievna lekárka pôsobiaca vo Francúzsku.

Bossyová tiež poukázala na to, že sedavé zamestnanie automaticky neznamená nedostatok fyzickej aktivity. Inými slovami, šport nekompenzuje účinky sedavého životného štýlu, ale zároveň je stále prospešný pre naše zdravie.

Je však dôležité uvedomiť si, že táto jedna štúdia nedokazuje, že pitie veľkého množstva kávy nám umožní sedieť celý deň. Naše zdravie totiž ovplyvňujú aj iné faktory a činitele. Štúdia však ponúka viac dôkazov o tom, že pitie kávy môže priniesť určité zdravotné výhody.

O pozitívach kávy na naše zdravie už vyšlo viacero štúdií  

Euronews zdôrazňuje, že najnovšia štúdia nie je prvou vedeckou prácou, ktorá upozorňuje na blahodarné účinky kávy na náš kardiovaskulárny systém.

Predchádzajúci výskum z roku 2022, ktorý zahŕňal údaje od viac ako pol milióna ľudí monitorovaných v rámci desaťročného obdobia, ukázal, že konzumácia dvoch až troch šálok kávy denne viedla k nižšiemu riziku srdcových chorôb, srdcového zlyhania či problémami so srdcovým rytmom o 10 až 15 percent.

Hoci to na prvé počutie neznie logicky, dokonca aj káva bez kofeínu prispieva k zníženiu srdcovocievnych chorôb, s výnimkou srdcového zlyhania a arytmie.

Jednou z hypotéz čínskych vedcov je, že káva obsahuje vysoké hladiny polyfenolov. Ide o prírodné zlúčeniny so silnými antioxidačnými vlastnosťami, ktoré pomáhajú znižovať oxidačný stres, kľúčový faktor pri kardiovaskulárnych ochoreniach.

Tieto polyfenoly majú okrem toho protizápalové účinky, ktoré môžu prispievať k nižším úrovniam zápalu. Výskumníci však potvrdili, že aj v tejto oblasti je nutný ďalší výskum.

Aj iné tekutiny sú pre zdravie prospešné

Portál Eat this, not that! ale upozorňuje nato, že káva nie jedinou tekutinou, ktorá má pre nás blahodarné účinky. V prvom rade ide o prostú vodu. Tvorí približne 60% nášho tela, preto je dôležité udržiavať organizmus hydratovaný, aby správne fungoval.

Voda pomáha pri trávení, prenáša živiny a kyslík do buniek, vyplavuje baktérie z močového mechúra, chráni orgány, či tkanivá. Podľa kardiológov voda tiež pomáha pri udržiavaní stabilného krvného tlaku. 

Ďalšou užitočnou tekutinou je zelený čaj, o ktorom sa renomovaný kardiológ Leonard Pianko vyjadril nasledovne: „Antioxidanty v zelenom čaji podporujú imunitu a chránia zdravie vášho srdca znížením cholesterolu.“ Podľa štúdie z roku 2020 je pitie zeleného čaju spojené so znížením rizikom smrti pri ľuďoch s diagnostikovanou cukrovkou typu 2. 

Odborníci tvrdia, že nič nepokazíš, ak si naleješ červené víno, brusinkový, čučoriedkový či paradajkový džús.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: BMC Public Health, Euronews, CBS News, Eat this, not that!

Najnovšie videá

Trendové videá