Obľúbený predajca kuchýň na Slovensku ohlásil koniec. Desiatky klientov už zaplatili zálohy

  • Jeden z najväčších dodávateľov kuchýň na Slovensku ohlásil nečakaný koniec
  • Desiatky klientov riešia nečakanú situáciu
Predajňa Oresi a kuchyňa.
Ilustračné foto Wikimedia Commons/JiriMatejicek, Freepik/@chandlervid85
  • Jeden z najväčších dodávateľov kuchýň na Slovensku ohlásil nečakaný koniec
  • Desiatky klientov riešia nečakanú situáciu

Klienti spoločnosti Oresi Slovakia čelia nečakaným problémom. Aj keď v uplynulých mesiacoch zaplatili zálohu za nové kuchyne a očakávali ich dodávku, situácia sa náhle zmenila.

Ako informuje Index SME, jeden z najväčších dodávateľov kuchýň na Slovensku oznámil nečakaný koniec. 

„Vzhľadom na súčasnú nepriaznivú ekonomickú situáciu na trhu sme sa rozhodli ukončiť naše obchodné aktivity na Slovensku,“ píše spoločnosť na webovej stránke

Úspech značky

Oresi začala pôsobiť na slovenskom trhu v roku 2009 založením eseročky Oresi Slovakia. Česká skupina patrila medzi najväčších hráčov na domácom trhu.

V Česku firma uspela vďaka sériovej výrobe kuchynského nábytku vo veľkom množstve.

Oresi expandovala na Slovensko kvôli podobnosti trhov. Značka rýchlo rástla a už o dva roky mala na Slovensku jedenásť predajní, väčšinou v obchodných centrách. Zákazníkov spoločnosť lákala na „preverenú kvalitu v nadčasovom dizajne za najnižšie možné ceny a v čo najkratšom možnom termíne“.

Firma sa nezameriavala len na maloobchod. Často spolupracovala s developermi a poskytovala zľavy klientom konkrétnych projektov.

Dlžníkom od roku 2020

Tržby Oresi Slovakia dosiahli v roku 2012 sedem miliónov eur. Najvyššie tržby, 7,3 milióna eur, zaznamenala značka v roku 2016, no neskôr už tento úspech nezopakovala.

V roku 2019 tržby klesli pod 4,6 milióna eur a v rokoch 2021 a 2022 neprekročili 3,7 milióna eur. Výkonnosť firmy za minulý rok nie je známa, pretože ešte nezverejnila účtovnú závierku.

Na snímke je kalkulačka a peniaze
zdroj: Canva/Alfexe

Oresi Slovakia dosiahla zisk len dvakrát medzi rokmi 2013 a 2022. Od roku 2020 je medzi dlžníkmi Sociálnej poisťovne a jej dlh dosiahol začiatkom júna 18-tisíc eur.

Český majiteľ firmy oznámil ukončenie činnosti na slovenskom trhu na webovej stránke. „Radi by sme vás informovali o aktuálnej situácii spoločnosti Oresi Slovakia. Sme dohodnutým predajcom kuchýň značky Oresi na Slovensku a mali sme povolenie používať túto značku pre naše podnikanie. Je dôležité zdôrazniť, že Oresi Slovakia a Oresi, ktorá pôsobí v Českej republike, sú ekonomicky úplne oddelené subjekty.“ 

Spoločníkmi slovenskej firmy sú Ladislav Jelen a Jiří Šimek. Šimek je väčšinovým majiteľom s 86-percentným podielom aj v českej spoločnosti.

Čo sa stane so zákazkami slovenských zákazníkov?

Portál Index SME informoval, že Oresi prijímala objednávky a montovala kuchyne aj v posledných týždňoch. V marci sa modelka Silvia Kucherenko pochválila novou kuchyňou od Oresi.

Desiatky slovenských zákazníkov teraz vidia Oresi inak, najmä tí, ktorí zložili zálohy a ocitli sa v patovej situácii. V takýchto prípadoch klienti zvyčajne žiadajú vrátenie záloh v rámci konkurzného konania.

Dodávateľ kuchýň tvrdí, že vyrieši situáciu zákazníkov. „Veľmi nás táto situácia mrzí a plne chápeme ťažkosti, ktorým môžu čeliť naši zákazníci, najmä tí, ktorí už zaplatili zálohu na kúpnu cenu. Týchto zákazníkov chceme uistiť, že o svoje kuchyne neprišli.“

Tieto zákazky má vyriešiť český dodávateľ. „Spoločnosť Sitina CZ, ktorá je dohodnutým partnerom značky Oresi, prisľúbila maximálnu podporu pri zabezpečení dodávok tovaru našim zákazníkom, vrátane dopravy a montáže.“ 

Firma už zrušila svoje profily na sociálnych sieťach. Je takmer isté, že Oresi Slovakia skončí v konkurze. Tento proces odhalí, aké škody firma s českým majiteľom na Slovensku zanechá.

Obrovské dlhy známej firmy

Ako sme ťa informovali, čeliť obrovským dlhom musí aj firma Beta, ktorá vyrába nábytok v Trenčíne. Na trhu pôsobí už 29 rokov. Dlhy sú také veľké, že ich firma nedokáže splatiť a rozhodla sa preto sama požiadať o konkurz. Túto informáciu priniesol portál Denník N.

Firma, ktorá vznikla v roku 1995, sa špecializovala na výrobu postelí a sedačiek na mieru. V najlepších obdobiach zamestnávala viac ako 70 ľudí. V ťažkých časoch však firma skolabovala a musela sa pod ochranou súdov oddlžiť, aby prežila. Tentokrát je však situácia oveľa horšia.

Firma dlhuje štátu takmer 1,4 milióna eur na daniach a odvodoch a sama sa preto poslala do konkurzu. Je pravdepodobné, že súd jej konkurz vyhlási a nariadi rozpredaj majetku, aby splatila aspoň časť dlhov.

Denník N dodáva, že zatiaľ nie je jasné, či firma skončí a prepustí zamestnancov, alebo bude pokračovať aj počas konkurzu, pretože na otázky nereaguje.

Ak by firma so svojimi približne 40 zamestnancami konkurz prežila, stalo by sa tak pod novým vlastníkom.

Zdroje: Index SME, Oresi, Archív SIU, Denník N

Najnovšie videá

Trendové videá