Obľúbený slovenský aquapark je pripravený otvoriť. Chceme pracovať, nie dostávať kompenzácie, tvrdí jeho riaditeľ

  • Podnikatelia v cestovnom ruchu tvrdia, že majú pripravené možnosti a opatrenia, ako sa vrátiť do práce
  • Jediné, na čo čakajú je, aby ich štát konečne vypočul a zbytočne nepredlžoval mesiace, kedy sú bez práce a pomoci
qa
TASR/AP Photo/Matthias Schrader
  • Podnikatelia v cestovnom ruchu tvrdia, že majú pripravené možnosti a opatrenia, ako sa vrátiť do práce
  • Jediné, na čo čakajú je, aby ich štát konečne vypočul a zbytočne nepredlžoval mesiace, kedy sú bez práce a pomoci

Od včerajšieho dňa sa na Slovensku definitívne sprísnili podmienky, za ktorých môžu liečebné kúpele v našej krajine poskytovať služby aj počas núdzového stavu. Po novom bude môcť ísť iba o liečbu, ktorá je indikovaná zo zdravotných dôvodov podľa zákona o zdravotnej starostlivosti.

Takýmto spresnením chce ÚVZ zamedziť tomu, aby kúpele nemohli využiť vlastného lekára na vypracovanie návrhov na liečbu bez reálnej indikácie, čím je možné „kryť“ wellness pobyty.

https://www.startitup.sk/martin-sa-cukrarstvom-zivi-od-16-tich-rokov-vyucil-sa-vo-francuzsku-a-teraz-pecie-dezerty-svetovej-kvality-na-liptove/

Ide o reakciu na množiace sa prípady, kedy začali kúpeľné rezorty vo veľkom aj počas lockdownu navštevovať influenceri, dokonca s celými rodinami. Stačilo im potvrdenie od lekára, že potrebujú rehabilitovať. Nakoľko ho „podpultovo“ nebolo problém zohnať, tento „nešvár“ musel začať riešiť aj ÚVZ.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Karlos „Terminator“ Vemola (@karlos_terminator_vemola)

Po pár mesiacoch sme sa tak dostali do bodu, kedy by malo byť možné lepšie odkontrolovať prípadných „nepovolených“ hostí liečebných kúpeľov či wellness centier. Na druhej strane sa ich prevádzkovatelia sťažujú, že vláda im neumožní fungovať, no ani im v tejto krízovej situácii nepomáha.

Peter Gurčík, prevádzkový riaditeľ AquaCity Poprad, objasňuje, že ich rezort je mimo prevádzky už siedmi mesiac. Zdôrazňuje pritom, že na stole leží stále veľké množstvo nezodpovedaných otázok, na ktoré ako podnikatelia nenašli odpoveď.

Štát robí všetko pre to, aby malí obchodníci skrachovali. Na sľúbenú pomoc čakajú od novembra

Gurčík konštatuje, že on a jeho tím stále nevedia ako majú ďalej fungovať a čo majú robiť a to aj napriek tomu, že situácia je veľmi vážna. Pripomína, že cestovný ruch dostal za posledný rok obrovskú ranu.

„Rešpektujeme situáciu, nikto z nás kolegov v cestovnom ruchu nepopiera jej vážnosť. Sklonili sme hlavy, zatvorili prevádzky a odvtedy čakáme,“ tvrdí.

Vedenie rezort konštatuje, že majú viac ako 17-ročné skúsenosti a pripravený vlastný plán ako by mohli fungovať. K tomu ale potrebujú byť vypočutí.

Uverejnil používateľ AquaCity Poprad Pondelok 25. januára 2021

„Ak sa tak nestane, budeme naďalej zatvorení, bude to mať katastrofálny dosah nielen na náš rezort a naše hotely, ale aj na desiatky až stovky ďalších podnikateľov v cestovnom ruchu.“

Cestovný ruch je podľa Gurčíka takmer 9 mesiacov v „home office“. „Prišli sme s návrhom opatrení a riešení, ktoré sa javili ako funkčné počas Vianoc, výsledkom bol kontrolovaný pohyb turistov v strediskách i hoteloch. Neuspeli sme. Za poskytnutú pomoc sme vďační, avšak tá situáciu nerieši, ani nestačí. My všetci chceme pracovať, nie dostávať kompenzácie.“

Pripomína známe tvrdenie, že na každé pracovné miesto v turizme sú naviazané minimálne štyri pracovné miesta v ďalších odvetviach a v iných sférach cestovného ruchu. „Každý z nás v týchto ťažkých časoch potrebuje zrelaxovať telo a myseľ. Náš rezort je na to stvorený,“ dopĺňa.

Dopadnú ako lyžiarske strediská?

Zatiaľ to vyzerá tak, že wellness centrá či aquaparky zostanú bez povšimnutia podobne, ako aj naše lyžiarske strediská. Zimné strediská na Spiši a pod Tatrami majú totiž za sebou lyžiarsku sezónu bez príjmov.

Investície do zasnežovania sa im nevrátili, niektoré bojujú o prežitie. Kým minuloročnú sezónu museli ukončiť pre prvú vlnu pandémie skôr, počas tejto poslednej sezóny sa tam takmer nelyžovalo. Celkovo sa tak so zimnou lyžiarskou sezónou rozlúčili.

lyzovanie, sneh
zdroj: TASR/Milan Kapusta

V stredisku Snowpark Lučivná pri Poprade majú kopec zasnežený a podmienky stále vhodné na lyžovanie. „Na 99 % už z lyžovačky nebude nič. Žiaľ, pandémia je, aká je, a s tým neurobíme nič,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ strediska Miroslav Šukola.

Stredisko bolo koncom minulého roka v prevádzke päť dní, k 31. decembru ho uzatvorili. „Mali sme pripravené všetky alternatívy, s tým, že sme chceli prevádzkovať aj za sprísnených opatrení, ale žiaľ, nevyšlo to,“ dodal riaditeľ.

Pandémia devastuje obľúbené rodinné značky zo Slovenska. Lidl zasiahol a rozhodol sa pomôcť im v kríze

Finančné prostriedky, ktoré išli do zasnežovania a platov, sa stredisku nevrátili. Svah tam využívajú v súčasnosti len tí, ktorí si ho vyšliapu. Šukola však verí, že stredisku sa podarí postaviť na nohy v budúcej sezóne, a to aj vďaka očkovaniu proti ochoreniu COVID-19. „Myslím si, že ak sa to preočkuje, možnosť tu bude,“ uzavrel.

Vyčlenené peniaze nestačia

Podľa ministra dopravy Andreja Doležala by sa finančná pomoc pre domáci cestovný ruch mala navýšiť o ďalších 179 miliónov eur. Priznáva, že schválených 100 miliónov eur určených na pomoc subjektom pôsobiacim v cestovnom ruchu, vrátane gastro sektora nebude vôbec stačiť.

Ako minister dodal, keď rezort v lete 2020 schému pomoci pripravoval. sektor cestovného ruchu sa práve spamätával z prvej vlny pandémie. Vtedy všetci odhadovali, že na kompenzáciu bude stačiť 100 miliónov eur. Situácia sa však na jeseň veľmi zhoršila a teraz sa ukazuje, že vyčlenené financie nebudú stačiť ani na uhradenie pomoci za kalendárny rok 2020.

„Je legitímne na stole téma, že potrebujeme navýšiť objem pomoci, ktorý ide do cestovného ruchu a gastra. To, samozrejme, neznamená, že budeme meniť aj schému pomoci,“ dodal Andrej Doležal s tým, že sa aktuálne pripravuje aj veľká schéma pomoci pre cestovný ruch.

Zároveň podotkol, že na ministerstve robia všetko pre to, aby v rámci schémy pomoci boli čo najskôr vyriešené všetky oprávnené žiadosti o pomoc. Firmy, ktoré odovzdali žiadosti ešte v decembri 2020, už dostali peniaze na účet s výnimkou tých, ktorí mali nedostatky alebo nesprávne podali žiadosti o pomoc.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: AquaCity Poprad, Región Vysoké tatry, SITA, Snowpark Lučivná

Najnovšie videá

Trendové videá