Obľúbenými destináciami sa šíri „krvácavá infekcia“. Na vážne ochorenie neexistuje žiaden liek

  • Najúčinnejšou ochranou pred žltou zimnicou je očkovanie
  • Očkovanie odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia
choroba
Ilustračné foto: choroba Canva/Damircudic, Wutzkoh,
  • Najúčinnejšou ochranou pred žltou zimnicou je očkovanie
  • Očkovanie odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia

Britské úrady varujú pred epidémiou žltej zimnice, píše denník Mirror. Podľa tamojšieho ministerstva zahraničia je momentálne na vzostupe v Karibiku, Strednej a Južnej Amerike a taktiež aj v niektorých častiach Afriky.

Turisti, ktorí plánujú zamieriť do týchto destinácií a oblastí, by sa mali mať na pozore.

Ako píše tn.nova.cz, žltá zimnica je vírusové krvácavé ochorenie, ktoré prenášajú infikované komáre, a pre človeka môže byť smrteľné. Ako uvádzajú Lékaři bez hranic, na ochorenie neexistujú žiadne lieky, no dá sa proti nemu zaočkovať.

„Najúčinnejšou ochranou pred žltou zimnicou je očkovanie. Vakcína proti žltej zimnici je bezpečná. Jedna dávka stačí na celý život,“ píšu. 

Očkovanie odporúča aj Svetová zdravotnícka organizácia. Očkovať by sa podľa nich mali nechať všetci ľudia, ktorí plánujú cestovať do oblasti s rizikom žltej zimnice. Vakcína sa odporúča aj deťom, ktorým už bolo deväť mesiacov.

Zoznam krajín, kde prepukla žltá zimnica

Medzi krajiny, v ktorých epidémia žltej zimnice nedávno prepukla, patrí Trinidad v Karibiku, Burkina Faso, Kamerun, Stredoafrická republika, Čad, Kongo, Pobrežie Slonoviny, Demokratická republika Kongo, Guinea, Niger, Nigéria, Južný Sudán, Togo a Uganda.

Úrady od začiatku roka do 19. marca zaznamenali až sedem prípadov nákazy žltou zimnicou aj v Južnej Amerike, z toho v štyroch prípadoch došlo k úmrtiu. Chorobe mali podľahnúť traja ľudia v Kolumbii a jeden človek v Peru. Ochorenie bolo potvrdené aj v Brazílii, no tam sa šíri medzi opicami.

Inkubačná doba žltej zimnice trvá tri až šesť dní, no u mnohých ľudí sa neobjavia žiadne príznaky. „Ale ak áno, obvykle ide o horúčku, bolesti chrbta, hlavy a svalov, nechutenstvo, nevoľnosť a zvracanie,“ vysvetlili Lekári bez hraníc. Tieto symptómy ale zvyčajne po troch až šiestich dňoch zmiznú.

Pacienta zachráni starostlivosť v nemocnici

„Malá časť pacientov prejde do druhého, toxického, štádia ochorenia s vysokými horúčkami, sprevádzanými žltačkou (odtiaľ pochádza názov ochorenia), tmavým močom a bolesťou brucha so zvracaním. Obvykle je zasiahnutá pečeň i obličky. Môže sa objaviť krvácanie z úst, nosa, očí i žalúdka. Polovica pacientov v tejto fáze choroby zomiera do siedmich až desiatich dní,“ píšu lekári ďalej.

Choroba bola najviac rozšírená v 18. storočí. Vtedy spôsobila obrovskú úmrtnosť medzi námorníkmi a vojakmi, a to hlavne v tropických oblastiach. Keďže na ochorenie doteraz neexistuje žiaden liek, pacientovi môže zachrániť život skorá starostlivosť v nemocnici.

Žltá zimnica patrí medzi vírusové krvácavé horúčky. Radí sa sem tiež ebola, marburg, krymsko-konžská hemoragická horúčka alebo horúčka Lassa.

Pozor na „kliešťovú sezónu“

Kliešťa prisatého na tele treba vytiahnuť čo najskôr. Po návrate z prírody by si ľudia preto mali bezprostredne skontrolovať celú pokožku. Pripomenul to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

„Kým na prenesenie baktérií, ktoré spôsobujú lymskú boreliózu, kliešť potrebuje byť prisatý aspoň 24 hodín, vírus kliešťovej encefalitídy sa môže preniesť do pár hodín po zaklieštení. Po návrate z pobytu v prírode alebo v blízkosti mestskej zelene je preto dôležité bezprostredne po návrate domov skontrolovať celú pokožku tela. Poriadne si prezrite najmä miesta ako podpazušie, slabiny, miesta pod kolenami a vlasatú časť hlavy,“ poznamenal.

Kliešťa odporučil úrad odstrániť pinzetou. Dôležité je podľa neho vybrať celé telo aj s hlavičkou. Nemá sa naň kvapkať olej. „Vyťahujte ho plynulým kolmým ťahom smerom od kože, postupujte pomaly a bez točenia. Ak ho potrebujete z kože uvoľniť, opatrne ním zakývajte zo strany na stranu a opäť skúste plynulo ťahať smerom od kože,“ ozrejmili odborníci.

Ľudia by kliešťa po odstránení nemali mliaždiť prstami. „Hoďte ho do WC misy a ihneď spláchnite, vyhoďte ho do koša v uzavretej nádobe/v uzavretom vrecúšku, prípadne kliešťa dôsledne znehybnite lepiacou páskou a takto ho vyhoďte do koša,“ odporučil ÚVZ.

Apeluje aj na dezinfikovanie pinzety a miesta prisatia. Ľuďom tiež radí, aby si mesiac po odstránení kliešťa všímali príznaky, ako sú horúčka, bolesť svalov, hlavy, kĺbov či opuch. „Ak sa vyskytnú, konzultujte svoj stav s vaším lekárom,“ uzavrel.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: tn.nova.cz, The Mirror, lekari-bez-hranic, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá