Obnovu medzinárodnej leteckej dopravy tak skoro nečakaj. Šéf aerolinky prezradil, kedy sa bude opäť lietať
- Najväčšia austrálska letecká spoločnosť Qantas sa rozhodla urobiť veľmi ťažké, no zásadné vyhlásenie
- Generálny riaditeľ skupiny Qantas Alan Joyce priznal, že je nepravdepodobné, že do júla 2021 bude obnovená medzinárodná sieť letov
- Najväčšia austrálska letecká spoločnosť Qantas sa rozhodla urobiť veľmi ťažké, no zásadné vyhlásenie
- Generálny riaditeľ skupiny Qantas Alan Joyce priznal, že je nepravdepodobné, že do júla 2021 bude obnovená medzinárodná sieť letov
Obnova letov sa tak skoro zrejme nebude konať, aj napriek tomu, že austrálska vláda prisľúbila vakcínu na COVID-19 už začiatkom budúceho roka. Letecká spoločnosť utrpela kvôli pretrvávajúcej pandémii nového koronavírusu stratu na úrovni štyroch miliárd dolárov. Informuje aerolinka v oficiálnom stanovisku.
Za finančný rok 2019/20 vykázala základný zisk pred zdanením vo výške 124 miliónov dolárov – pokles o 90,6% – v porovnaní s 1,33 miliárdami dolárov v predchádzajúcom roku. Šéf austrálskej vlajkovej lode tvrdí, že obchodné podmienky sú bez pochýb najhoršie za celú 100-ročnú históriu leteckej spoločnosti.
Spoločnosť už potvrdila aj veľké prepúšťanie. O svoje pracovné miesto má prísť až 6000 zamestnancov. „Dopad pandémie COVID-19 na všetky letecké spoločnosti je jasný. Je to zničujúce a pre mnohých to bude otázka prežitia. Čo robí Qantas odlišným je to, že sme vstúpili do tejto krízy silní a rýchlo sme sa posúvali v pred, aby sme sa dostali do dobrej pozície, kedy budeme môcť čakať na na oživenie leteckej dopravy,” konštatuje CEO Quantas Alan Joyce.
Šéf aerolinky si je vedomý, že návrat do starých koľají bude vyžadovať čas a bude to veľmi tvrdé. Alan Joyce však verí, že dopyt po cestovaní sa vráti, len čo sa zrušia prísne obmedzenia. „Pandémia COVID-19 pretvára konkurenčné prostredie a predstavuje pre nás kombináciu výziev a príležitostí,” hovorí a dodáva, že spoločnosti sa budú musieť naučiť ako uspieť aj na trhu, ktorý prejde obrovskými zmenami.
Ľudia sa boja lietať
Dôsledky pandémie pre letecký priemysel sú vážne. Niekoľko popredných dopravcov už požiadalo o ochranu pred bankrotom, a ak sa očakávané zotavenie oneskorí, ich zoznam sa ešte rozšíri. Štyri najväčšie americké letecké spoločnosti stratili od apríla do júna dohromady 10 miliárd USD (8,46 miliardy eur). Ich generálni riaditelia tvrdia, že prežijú, ale zhoršili svoje očakávania, pokiaľ ide o zotavenie.
Podľa generálneho riaditeľa Southwest Airlines Garyho Kellyho všetci dúfali, že do jesene by vplyv nového koronavírusu mohol zoslabnúť, ukázalo sa však, že to bol zlý odhad. Keď sa prieskumná spoločnosť Consumer Reports v júni pýtala viac ako 1000 ľudí na to, ako hodnotia rôzne aktivity počas pandémie, 70 % uviedlo, že lietanie považuje za veľmi alebo pomerne nebezpečné. Ako menej nebezpečné hodnotili dokonca aj návštevu pohotovosti v nemocnici či státie v rade. Informuje The Week.
Lety už redukuje aj Ryanair
Írska letecká spoločnosť Ryanair v septembri a októbri zredukuje svoju prepravnú kapacitu o 20 percent. Ide o reakciu na „zreteľné oslabenie“ rezervácií v uplynulých dňoch. Firma uviedla, že redukcia prepravy bude hlavne vo forme zníženia počtu letov a nie v podobe uzatvorenia liniek.
Ryanair dodal, že redukcia sa sústredí na krajiny, voči ktorým Veľká Británia a Írsko opäť uplatnili cestovné obmedzenia pre rast počtu prípadov koronavírusu. Informuje BBC. Spoločnosť Ryanair tento mesiac zvýšila svoju prepravnú kapacitu na 60 percent zvyčajného cestovného poriadku.
Britská nízkonákladová letecká spoločnosť Easyjet zároveň potvrdila, že zatvorí svoje základne na letiskách Stansted, Southend a Newcastle, pričom to bude znamenať, že zruší 670 pracovných miest. Veľká Británia opätovne uplatnila 14-dňovú karanténu pre cestujúcich prichádzajúcich z niektorých krajín, vrátane Španielska, Francúzska a Švédska. Írsko prijalo podobné cestovné obmedzenia pre časť krajín, vrátane Nemecka a Veľkej Británie.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: Quantas, BBC, The Week