Obrátená pyramída v Bratislave je absurdná. Dokazuje to jej meno na špeciálnom zozname

  • Budova vyčnievajúca spomedzi všetky ostatné je známa každému Slovákovi
  • Sídli v nej Slovenský rozhlas a dodnes ide o svetový unikát, ktorý len tak nenájdeš
budova slovenskeho rozhlasu
Budova Slovenského rozhlasu TASR/Michal Svítok
  • Budova vyčnievajúca spomedzi všetky ostatné je známa každému Slovákovi
  • Sídli v nej Slovenský rozhlas a dodnes ide o svetový unikát, ktorý len tak nenájdeš

Hlavné mesto Slovenska sa môže pýšiť viacerými architektonickými skvostmi, no jeho dominantou je jednoznačne budova Slovenského rozhlasu, známa aj ako obrátená pyramída. Každý, kto okolo nej prejde, sa aspoň na minútu zastaví a skúma tento 82-metrový unikát, ktorý inde neuvidí.

Aj za touto budovou stojí príbeh, ktorý siaha až do roku 1967, kedy sa spojili zvučné architektonické mená, ako Štefan Svetko, Štefan Ďurkovič a Barnabáš Kissling.

Ako však uvádza portál ASB, proces vzniku budovy bol dosť komplikovaný, pretože prvý víťazný návrh patril architektovi Milošovi Chorvátovi. O nových architektoch rozhodol investor, ktorý vzal do úvahy všetky pre a proti.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Andrés | Hamburg ⚓️ (@anlinsh)

Koniec nudným vežiakom

Návrh trojice architektov, ktorý sa stal napokon víťazným, vyzeral ako obrátená pyramída z oceľovej konštrukcie. Trvalo dosť dlho, kým sa autori k tomuto návrhu dostali, no počas celého procesu ich spájalo jedno.

Bola to vidina toho, že sa im podarí vytvoriť niečo iné, ako tradičný „plackovežiak“, ktorých bola plná celá Bratislava. Cieľom bolo vytvoriť niečo nové, doposiaľ nepoznané. A to sa architektom aj podarilo.

Jeden z architektov, Štefan Svetko, zhodnotil obdobie, keď v Bratislave začala rásť táto unikátna stavba, za pomerne priaznivé. Ako uvádzajú Hospodárske noviny, išlo o roky, keď sa architektúra začala vymaňovať z područia ideológie, zo stupídneho panelákového režimu.

V tomto období vzniklo na Slovensku mnoho jedinečných stavieb, ktoré môžeme aj dnes porovnať s vývojom vo svete v tej dobe.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa 💫 (@saturnofyou)

Priestory potrebné na prevádzku rozhlasu museli autori vtesnať na veľmi malý pôdorys. Architekti nechceli, aby budova bola nudná a mala 30 podlaží nad sebou, vďaka čomu dospeli k symetrickej kompozícii oceľového koša. Jej výhodou bola skutočnosť, že dokázala udržať samú seba.

Toto je príbeh tvaru obrátenej pyramídy. Tento tvar sa pomaly rozkríkol po meste, v dôsledku čoho vzniklo množstvo teórií a klebiet. Povrávalo sa, že stavba do okolia vyžaruje zlú energiu, no aj to, že ide o zmenšeninu Cheopsovej (nazývaná aj Chufuova, pozn., red.) pyramídy. Architekti si z týchto rečí ťažkú hlavu nerobili a považovali ich za vtipné.

Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.

Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.

Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
Nastala neočakávaná chyba, prosím skontroluj vyplnené údaje, alebo skús neskôr.
Platba
Tlačidlo späť
Visa logo
Mastercard logo
Trust pay
Registrovať a zaplatiť
Ikona zabezpečenia Zabezpečené šifrovaním
Trust pay Platobné operácie sa odohrávajú na zabezpečených certifikovaných platformách spĺňajúcich tie najvyššie PCI DSS štandardy bezpečnosti.
Zrušiť predplatné môžeš kedykoľvek. Súhlasím s poskytnutím predpaltného a bol som poučený, že odsúhlasením jeho poskytnutia strácam právo na odstúpenie.
Zdroje: asb.sk, HN online, Visit Bratislava, Pamiatky.sk, The Telegraph, Rozhovory.sk, Nový Čas

Najnovšie videá

Trendové videá