Obrovská investícia na Slovensku: Porsche mieri do Hornej Stredy, vzniknú stovky pracovných miest

  • Automobilka Porsche sa chystá v Hornej Strede vybudovať nové haly
  • Prácu vo výrobe dostanú stovky Slovákov
automobilka
Pracovník automobilky TASR/Lukáš Grinaj
  • Automobilka Porsche sa chystá v Hornej Strede vybudovať nové haly
  • Prácu vo výrobe dostanú stovky Slovákov

Výroba elektriny a tepla z domáceho hnedého uhlia v Elektrárni Nováky (ENO) po 70 rokoch definitívne skončila. V ENO v stredu odstavili poslednú turbínu. Informoval o tom riaditeľ závodu ENO Miroslav Piaček. Posledný vlak s uhlím dorazil do elektrárne v nedeľu 17. decembra.

„Odstavili sme fluidný kotol FK1, ktorý sa nachádza na ENO A. Obrazne sa kruh uzatvára, lebo ENO A bola prevádzka, ktorá pred 70 rokmi začala dodávať elektrinu na celé Slovensko. Postupne to bola najväčšia elektráreň na Slovensku, ktorá vychovala obrovské množstvo energetikov. Tí prechádzali do Vojan, na vodné alebo do atómových elektrární,“ priblížil Piaček.

Blok bude podľa neho postupne chladnúť, až ho ENO definitívne odstavia, postupne sa prestane dymiť z komínov a elektrárne začnú pripravovať všetky environmentálne opatrenia.

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Slovenských elektrární (SE) Branislav Strýček označil odstavenie kotla za smutný moment, pevne však verí, že ide o ďalší z míľnikov tejto lokality, kde chcú SE v budúcnosti určite zostať a dívať sa na to, ako sa dá ďalej rozvinúť.

„Veľká časť zamestnancov tu zostáva, budú buď pracovať na lokalite alebo centralizovanej údržbe. Nedochádza k tomu, že by sme to tu úplne zatvorili,“ podotkol. Ďalších 65 ľudí odchádza z ENO do dôchodku alebo si našlo inú prácu, 46 sa zapojí do rekvalifikácie.

Ďalšie investičné zámery

SE majú v lokalite ďalšie investičné zámery. „Na odkaliskách analyzujeme možnosť výstavby fotovoltickej elektrárne, ktorá by potenciálne túto energiu mohla meniť na vodík a tento by poháňal autobusy pre tento región,“ ozrejmil Strýček.

SE už rieši na projekt povoľovacie konanie, generálny riaditeľ nevylúčil ani možnosť výstavby spaľovne alebo nejaký iný zdroj elektriny.

Štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR Kamil Šaško označil odstavenie elektrárne za jasný krok a prihlásenie sa k záväzku klimaticky čistejšiemu a neutrálnejšiemu Slovensku do roku 2050. Rezort sa otázkou budúcnosti regiónu podľa neho intenzívne zaoberá.

Projekt rekvalifikácií pre zamestnancov pripravil Trenčiansky samosprávny kraj (TSK). „Po novom sa týka i zamestnancov SE, ktorí budú šesť mesiacov poberať priemernú mzdu a budú sa môcť rekvalifikovať,“ pripomenul predseda TSK Jaroslav Baška. Kraj sa plánuje zapojiť i do výzvy na vodíkové autobusy.

ENO začali svoju činnosť v roku 1953, z pozície kľúčového výrobcu elektriny ich od polovice osemdesiatych rokov 20. storočia postupne vytláčali jadrové elektrárne.

„Napriek veľkým investíciám do ekologizácie prevádzky bola výroba v elektrárni postupne utlmovaná a na základe rozhodnutia vlády uhlie spaľovali v tzv. všeobecnom hospodárskom záujme (VHZ),“ skonštatovali SE.

V roku 2023 v ENO prevádzkovali dva 110-megawattové bloky a dve menšie turbíny s výkonom 28 a 18 megawattov. Na prelome 70. a 80. rokov minulého storočia mala pritom elektráreň výkon až 618,8 megawattu. Okrem výroby elektriny od roku 1987 bola aj centrálnym zdrojom vykurovania pre región Prievidze.

Zdroje: TASR, RTVS

Najnovšie videá

Trendové videá