Obrovská potupa nemeckej armády: Na cvičení sa im do posledného „rozpadli“ bojové vozidlá
- Nemecké bojové vozidlá pechoty Puma nezvládli skúšky bojovej pripravenosti
- Na cvičení, ktoré ju malo preveriť, sa pokazilo všetkých 18
- Ministerstvo obrany pozastavuje nákup
- Nemecké bojové vozidlá pechoty Puma nezvládli skúšky bojovej pripravenosti
- Na cvičení, ktoré ju malo preveriť, sa pokazilo všetkých 18
- Ministerstvo obrany pozastavuje nákup
Nemecké moderné bojové vozidlá pechoty Puma mali byť nasadené v rámci síl rýchlej reakcie NATO (Very High Readiness Joint Task Force, VJTF). Keď sa však preverovala ich „bojová pripravenosť“, prišlo k šokujúcim odhaleniam. Všetkých 18 vozidiel sa „pokazilo“, jedno dokonca začalo horieť.
K výbušnému materiálu sa dostal nemecký týždenník Der Spiegel, ktorý sa odvoláva na emaily generálmajora Ruprechta von Butlera, ktorý o poruchách informoval jeho šéfa, inšpektora armády.
Butler je veliteľom 10. tankovej divízie z Veitshöchheimu, ktorá zahŕňa aj mechanizovanú pešiu brigádu Panzergrenadierbrigade 37 z Frankenbergu v Sasku. Práve brigáda má byť vyzbrojená vozidlami Puma.
V posledných týždňoch dve roty z tejto jednotky nacvičovali streľbu s bojovými tankami Leopard 2 a bojovými vozidlami pechoty Puma v Dolnom Sasku. Kým hlavný bojový tank Nemecka Leopard 2 zaznamenal slušnú bojovú schopnosť operácie na 80 až 90 %, to isté sa nedá povedať o Pumách.
„Bohužiaľ sa ukazuje iný obraz: z 18 operačných bojových vozidiel pechoty, s ktorými rota začínala, klesla počas posledných ôsmich dní výcviku operačná pripravenosť na 0 bojových vozidiel pechoty,“ píše Butler.
Pri cvičeniach malo dôjsť k poruchám elektroniky modernej techniky, poruchám streleckej veže, a dokonca došlo k vážnemu požiaru kábla v priestore vodiča jedného vozidla.
Z emailov vyplýva, že jednotka si bola vedomá, že vozidlá sú poruchové, ale „nikdy predtým s takou frekvenciou“.
Nákup nových Púm stopli
Výbušný email prišiel práve v čase, keď nemecká spolková armáda Bundeswehr mala uzavrieť ďalšie zmluvy na nákup týchto vozidiel.
Deutsche Welle uvádza, že Bundeswehr vlastní 350 vozidiel Puma a patria k opornej kostre nemeckej spolkovej armády. Nemecké ministerstvo obrany vyčlenilo financie na nákup ďalších 229 kusov. Stalo sa tak po ruskej invázii na Ukrajinu.
O tom, že má byť to vozidlo poruchové, však vedenie armády malo vedieť, dokonca dostalo prezývku „poruchová nádrž“.
Bundeswehr nasadí do síl reakcie „vysokej pripravenosti“ NATO časom overený Marder zo 70. rokov 20. storočia.
„Práve minulý týždeň sme vo výbore uvoľnili peniaze na nákup ďalších Púm. Ministerka to dnes správne pozastavila. Pokiaľ sa chyby neobjasnia, nebudú sa uskutočňovať žiadne ďalšie nákupy,“ povedala pre Politico Marie-Agnes Strack-Zimmermannová, predsedníčka obranného výboru Bundestagu.
Rezort obrany mal vyzvať výrobcu, aby našiel chyby a čo najrýchlejšie ich opravil.
„Kým sa vozidlá (Puma) nepreukážu ako stabilné, nebude žiadna druhá objednávka. Kritika parlamentu je úplne oprávnená,“ uviedla ministerka Christine Lambrechtová. Dodala, že nemeckí vojaci musia mať istotu, že ich zbraňové systémy sú stabilné aj v boji.
Problémy aj s muníciou
Aj keď sú poruchy týchto vozidiel pre Nemecko potupné, nie sú jediným škandálom, ktorý v poslednej dobe trápi Bundeswehr.
Nemeckou odbornou i laickou verejnosťou nedávno otriasol fakt, že nemecká spolková armáda má mať zásoby munície, ktoré by vystačili na niekoľko hodín bojov, maximálne však na dva dni.
Nemecký problém s muníciou sa na svetlo sveta dostal už minulý mesiac. Die Welt uvádza, že informácie sú oficiálne tajné. Bundeswehr nezverejňuje stav svojej munície. Médiá sa ale opierali o zdroje z armády, ktoré tvrdia, že v závislosti od situácie a od typu munície by vydržala zásoba len niekoľko hodín alebo maximálne dva dni.
Portál Deutsche Welle uvádza, že nemeckej spolkovej armáde chýba nielen munícia, ale aj ostatné vybavenie, ako napríklad termobielizeň do zimných mesiacov. Všetko, od nábojníc po ponožky, musí armáda zakúpiť obstarávaním.
Nemecký obranný priemysel upozorňuje, že krátko po ruskej invázii začal zvyšovať svoje kapacity, ale môže trvať roky, kým naplní požiadavky nemeckej spolkovej vlády a iných európskych subjektov.
Navyše munícia pre členské krajiny Severoatlantickej aliancie (NATO) musí spĺňať prísne kritériá. Napríklad klimatický rozsah, v ktorom musí munícia fungovať, v rozsahu od mínus 54 stupňov do plus 52 stupňov Celzia. V prípade Bundeswehru však skúsenosti zo zahraničných misií ako Afganistan či Mali ukázali, že táto horná hranica nie je dostatočná. Požaduje fungovanie pri 63 stupňoch Celzia.
K vyprázdneniu nemeckých skladov okrem minulosti prispela aj vojna na Ukrajine.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Der Spiegel, Deutsche Welle, Politico , TASR, Die Welt, Deutsche Welle