Obrovské peniaze v škatuli od šampanského. Pellegrini mal byť zapletený do korupčnej kauzy
- Miroslav Výboh bol obvinený za sprostredkovanie korupcie. Úplatok mal byť pre Petra Pellegriniho
- Ten spojitosť s prípadom odmieta
- Úplatky vraj chodili k majiteľom zamaskované v krabiciach od vína
- Miroslav Výboh bol obvinený za sprostredkovanie korupcie. Úplatok mal byť pre Petra Pellegriniho
- Ten spojitosť s prípadom odmieta
- Úplatky vraj chodili k majiteľom zamaskované v krabiciach od vína
Oligarcha Miroslav Výboh bol údajne sprostredkovateľom úplatku za elektronickú pokladnicu pre Petra Pellegriniho. Podľa portálu Denník N v roku 2017 za zavedenie e-Kasy požadoval úplatok aj Radko Kuruc, udalosti sa mali stať pred siedmimi rokmi.
Miroslav Výboh patrí k blízkym ľuďom Roberta Fica a hrozí mu desať až pätnásť rokov väzenia. Oligarcha bol v medzinárodnej korupčnej kauze spájaný aj s transportérmi Pandur v Čechách. Na súde ho český lobista uviedol ako Ficovu pravú ruku, ktorá chodila na rokovania spoločne s bývalým českým premiérom Mirkom Topolánkom. O tom informoval portál Pravda.
Proti Výbohovi vypovedá bývalý šéf finančnej správy František Imrecze a tiež podnikateľ Michal Suchoba. V kauze Mýtnik sú obidvaja obvinení a po strede majú na krku obvinenia z ďalších štyroch prečinov podplácania, uvádza portál Denník N.
Národná kriminálna agentúra v stredu obvinila osem ľudí, v rámci kauzy Mýtnik 3. Medzi nimi sa nachádza bývalý štátny tajomník ministerstva financií, Radko Kuruc a bývalá prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová, ktorá sa už ku skutku z časti priznala.
K obvineným patrí aj bývalá riaditeľka odboru verejného obstarávania daniarov Kornélia Čechová, bývalý viceprezident finančnej správy Daniel Čech a šéfka odboru právnych služieb Denisa Židová. Všetci sú obvinení z úplatku za politické loby. Ďalších päť osôb polícia obvinila z prijímania úplatku.
Podplácanie Pellegriniho
Ešte v roku 2014 si dal Miroslav Výboh zavolať Františka Imreczeho a Michala Suchobu do kancelárie, kde obom povedal, že chce dať odmenu štátnemu tajomníkovi za projekt virtuálnej registračnej pokladnice.
Po návrhu Výboha sa Suchoba údajne opýtal, v akej hodnote má odmenu pripraviť. Výboh navrhol sumu 150-tisíc eur, Suchoba ju nezjednával.
Suchoba sa vraj s Výbohom stretol po pár dňoch, na ten deň dostal termín u jeho asistentky. Doniesol mu spomínanú sumu v krabici od šampanského.
Po troch týždňoch sa všetci traja údajne stretli znovu. Výboh vraj vyhlásil, že „Pellegrini ďakuje“. Imreczeho sa na jednej zo schôdzok mal bývalý premiér opýtať, či bude Suchoba ochotný finančne prispieť na presadenie legislatívnej zmeny. Pellegrini obvinenia z korupcie odmieta.
Všetci sú odcestovaní
V roku 2014 bol podpísaný aj dodatok s firmou Allexis, ktorá bola pod záštitou Suchobu a ďalšieho obvineného oligarchu a sponzora Smeru, Jozefa Brhela.
Výboh sa aktuálne nachádza v zahraničí a cez mediálneho zástupcu Maroša Havrana obvinenia odmieta ako „nepodložené, vykonštruované, nepravdivé a vymyslené.“ Píše o tom Denník N. Napriek tomu uviedol, že sa snaží s políciou spolupracovať.
„Napriek tomu, že sa dlhodobo zo súkromných a pracovných dôvodov zdržiavam v zahraničí, som v kontakte s vyšetrovateľkou a som pripravený na súčinnosť s OČTK v rámci zákonných a technických možností, ktoré ustanovuje trestný poriadok. Obvinenie mojej osoby mi tak zapadá do kontextu informácií z posledných dní ohľadom manipulácií výpovedí kajúcnikov. Využijem však všetky zákonne možnosti obhajoby na očistenie môjho mena a som presvedčený o tom, že v krátkej dobe budem môcť predložiť nezvratné dôkazy o nezmyselnosti tohto obvinenia. Je mi však nesmierne ľúto, že moje meno sa stalo súčasťou politického súboja.“
V čase obvinenia sa v zahraničí nachádzal aj Suchoba. Počas policajného zásahu doma nenašli ani Radka Kuruca. Ten je podozrivý z toho, že si v spojitosti s e-Kasou vypýtal peniaze cez Imreczeho. Údajne to bolo 120-tisíc eur a platiť mal opäť Suchoba. Kuruc však obvinenia odmieta a aktuálne sa zdržiava v cele policajného zaistenia.
Platili mu za to, čo bolo jeho úlohou
Dôkazy však svedčia proti Kurucovi. Imrecze vo výpovedi spresnil, že Kuruc si peniaze vypýtal za presadenie zložitej legislatívnej zmeny. 60-tisíc eur malo ísť za podporu a zvyšných 60-tisíc za konečné schválenie legislatívnej zmeny.
„Klient poprel spáchanie skutku, ktorý sa mu kladie za vinu, v plnom rozsahu. Budeme čakať na ďalšie procesné úkony,“ povedal právny zástupca Radka Kuruca pre denník Pravda. Návrh na väzobné stíhanie ešte však nebol vznesený.
Suchoba vypovedal, že Imrecze v roku 2018 odchádzal z funkcie a chcel dať odmenu ľuďom, s ktorými pracoval. Úplatok vraj dostali Denisa Židová, Kornélia Čechová, ale aj Lenka Wittenbergerová, ktorá vo funkcii vystriedala Imreczeho. Ona sa ku skutku priznala, po výsluchu bola prepustená na slobodu.
Chcú ich vo väzbe
Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal v trestnej veci Mýtnik III na Špecializovaný trestný súd návrh na vzatie štyroch osôb do väzby, informovala agentúra SITA. Ako informovala hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová, dôvod je kolúzny, teda obava z možného ovplyvňovania svedkov.
V kauze Mýtnik III vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) celkovo vzniesol obvinenie ôsmim osobám. Obvinenia sa týkajú výlučne korupčnej trestnej činnosti, ktorá bola spáchaná štyrmi rôznymi skutkami. Voči dvom osobám vzniesli obvinenie pre trestný čin podplácania, voči ďalším šiestim pre trestný čin prijímania úplatku. Medzi obvinenými je podnikateľ Miroslav V., ktorý je v zahraničí, bývalá šéfka finančnej správy Lenka W. alebo bývalý štátny tajomník rezortu financií Radko K.
Zdroje: dennikn.sk, spravy.pravda.sk, SITA