Obrovský krok škandinávskej krajiny. Kvôli ochrane prírody sa vzdá zisku z ropy
- Ropa je jednou z najžiadanejších surovín na svete a množstvo zásob často určuje ekonomickú silu krajiny
- Napriek obrovským ložiskám ropy sa Nórsko rozhodlo uprednostniť prírodu a obnoviteľné zdroje energie
- Ropa je jednou z najžiadanejších surovín na svete a množstvo zásob často určuje ekonomickú silu krajiny
- Napriek obrovským ložiskám ropy sa Nórsko rozhodlo uprednostniť prírodu a obnoviteľné zdroje energie
Nórsko sa vzdá ropného náleziska, ktoré sa nachádza v oblasti súostrovia Lofoty, ktoré je považované za prírodný zázrak. Informáciu priniesol portál Bloomberg.com. Nórska strana práce sa priklonila k snahám tamojšej vlády ukončiť podporu prieskumu na tomto mieste na základe petície, ktorú podpísalo už vyše 53-tisíc ľudí.
https://www.instagram.com/p/BuhAe-Xg-if/?utm_source=ig_web_copy_link
Takýto krok je síce skvelým rozhodnutím pokiaľ ide o znižovanie znečisťovania ovzdušia fosílnymi palivami, no druhou stranou mince bude negatívny vplyv na ekonomiku krajiny. Ropa tvorí podľa údajov nórskeho štatistického úradu ssb.no až 53,4 % celkového exportu krajiny, vďaka čomu patrí krajina medzi najbohatšie na svete.
„Celý priemysel je zaskočený a sklamaný. Neposkytuje to predvídateľnosť, na ktorej sme závislí,“ uviedol pre Bloomberg.com šéf nórskej ropnej a plynárenskej asociácie Karl Eirik Schjott-Pedersen.
Takéto rozhodnutie prišlo podľa Independent.co.uk len niekoľko dní po tom, čo nórsky parlament schválil najväčší štátny investičný fond na svete – 887 miliárd eur. Tieto finančné prostriedky by mali byť investované do projektov v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, ako sú veterná alebo slnečná energia. To indikuje skutočnosť, že v budúcnosti by sa malo bohatstvo nahromadené prostredníctvom fosílnych palív presmerovať na budúce zisky z obnoviteľných zdrojov energie.
https://www.instagram.com/p/BoHAJG1ipDE/?utm_source=ig_web_copy_link
„Vytvára to nerovnováhu v politických diskusiách pre odvetvie, ktoré je závislé od dlhodobej perspektívy a nemôžeme to akceptovať. Pravdepodobne je v tomto odvetví veľa ľudí, ktorí sa pýtaju, čo vlastne strana práce zastáva. Musí existovať rovnováha,“ vyjadril svoju nespokojnosť Frode Alfheim pre Sydney Morning Herald šéf najväčšej nórskej ropnej únie, Industry Energy.
Jedným z viacerých indikátorov postupnej snahy upúšťania od ropného biznisu bolo aj rozhodnutie nórskeho štátneho investičného fondu z marca tohto roka. Podľa Theguardian.com ide o rozhodnutie ukončiť investovanie do akcií cca 134 spoločností, ktoré obchodujú s ropou a zemným plynom, a to v hodnote viac ako 7,1 miliárd eur. Podiely boli ponechané len v ropných spoločnostiach ako Shell a BP, ktoré majú rozšírené divízie obnoviteľných zdrojov energie.
Okrem pozitívneho dopadu na zníženie znečisťovania ovzdušia a negatívneho vplyvu na ekonomiku krajinu by to podľa denníka e15.cz zasiahlo negatívne aj zamestnanosť v krajine, veď podľa údajov pracuje v tomto odvetví viac ako 170 tisíc ľudí.
zdroj: Independent.co.uk, Bloomberg.com, TheGuardian.com, Smh.com.au, Ssb.no, E15.cz
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy