Obrovský míľnik v medicíne. Vakcína proti HIV sa ukazuje ako účinná

  • Vedci vyvinuli novú experimentálnu vakcínu proti HIV
  • V skorých skúškach u ľudí vykazuje pozitívne výsledky
Vedec skúma ampulky a ruka s vakcínou
Ilustračný obrázok Unsplash/@diana_pole, Unsplash/@nci
  • Vedci vyvinuli novú experimentálnu vakcínu proti HIV
  • V skorých skúškach u ľudí vykazuje pozitívne výsledky

V rámci liečby HIV sa podaril vedcom „veľký krok vpred“. Vyvinuli experimentálnu vakcínu, ktorá vyvolala u malej skupiny dobrovoľníkov široko neutralizujúce protilátky. Tieto zistenia naznačujú obrovský pokrok.

Ako informuje portál CNN, výskumníci podali dobrovoľníkom dvojdávkový režim vakcíny s odstupom ôsmich týždňov. Výsledky ukazujú, že experimentálna vakcína môže vyvolať proti vírusu imunitnú odpoveď.

Objav prichádza ako na zavolanie. V Európe stúpa počet ľudí, ktorí s vírusom žijú a ani o tom nevedia.

Trénovanie imunitného systému

Do výskumu sa zapojilo celkom štyridsaťosem účastníkov, pričom iba niektorí z nich dostali novú experimentálnu vakcínu a ďalším bolo podané placebo. Ako uvádza Science Alert, celkom 35 ľudí z 36, ktorým bola podaná pravá vakcína, vykazovalo aktiváciu široko neutralizovaných prekurzových B buniek. Ide o protilátky, ktoré by mohli vytvoriť prvý krok na ceste k imunite voči HIV.

Jeden z autorov štúdie William Schief tvrdí, že jadrom ich techniky je v podstate vytrénovanie imunitného systému, aby dokázal rozpoznať širokú škálu prirodzene sa vyskytujúcich podtypov vírusu HIV. Profesor Schief pracuje na oddelení imunológie a mikrobiológie v Scripps Research. 

„Na povrchu hrotu HIV je len niekoľko škvŕn, ktoré zostávajú rovnaké alebo relatívne rovnaké naprieč rôznymi izolátmi. A my sa snažíme získať veľmi špecifické protilátky, ktoré majú veľmi špecifické vlastnosti, ktoré im umožňujú viazať sa na tie presné náplasti,“ uviedol Schief.

Nový spôsob uvažovania

Proti HIV je dnes ťažké až nemožné očkovať. Sčasti ide o tendenciu tohto vírusu mutovať, keďže sa rýchlo mení a vyvíja. Môže sa úspešne vyhnúť aj imunitnému systému, a tak sa stane ťažšie rozpoznateľným. 

Okrem toho prakticky nikto, okrem pár známych prípadov, ešte nebol z infekcie HIV vyliečený. Odborníci teda nevedia, aké druhy imunitných buniek v tele môžu vlastne skutočne chrániť pred infekciou.

Táto nová experimentálna vakcína preto bude prvou zo série viacerých dávok, z ktorých každá použije pri podaní inú HIV časticu na trénovanie imunitného systému. Pri postúpení injekcie do tela sa molekuly postupne približujú k molekulám skutočných vírusov HIV, až kým sa zhotovené protilátky nenaviažu na mnoho rozličných druhov HIV.

„Je to úplne nový spôsob uvažovania o tom, ako vyrobiť vakcínu,“ povedal Schief.

Nádejná technika

Ako profesor Schief ďalej uviedol, jeho tím v súčasnosti spolupracuje so známym biotechnologickým gigantom Moderna. Spoločne vyvíjajú a testujú vakcíny potrebné na dodanie imunitných HIV častíc prostredníctvom mRNA namiesto pôvodného modelu založeného na proteínoch, ktorý bol použitý aj v najnovšej štúdii.

injekcia
zdroj: pixabay/Willfried Wende

Počas prvej fázy štúdie sa testuje rovnaká častica, ale aj ďalšia upravená častica so systémom na dodávanie mRNA. Podobná štúdia v súčasnosti testuje rovnakú časticu v klinickom teste v Afrike. Aj keď bude podľa Schiefa istý čas trvať, kým sa začne ďalšia fáza štúdie, treba počítať aj s takým výsledkom, že vakcína nakoniec nebude fungovať. 

Ak by sa to skúseným odborníkom podarilo, táto technika by mohla byť použitá aj v rámci výroby iných vakcín, ako je napríklad univerzálna vakcína proti chrípke či koronavírusu. Schief však hovorí o optimizme, ktorý ich poháňa vpred. 

„Sme optimistickí, že existuje určitá šanca, že tento prístup môže byť užitočný nielen pre HIV,“ uviedol Schief, pričom dodal, že aj keby pomohli iba ľuďom s HIV, už tak by to bol mimoriadny krok vpred. 

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: Science Alert, CNN

Najnovšie videá

Trendové videá