OBROVSKÝ ÚSPECH: Petícia mladých Slovákov je najväčšou v histórii krajiny, parlament ju musí riešiť

  • Iniciatíva Mladí za klímu spustila v piatok 25. septembra petíciu „Za klímu, za budúcnosť“
  • Do dnešného dňa ju podpísalo už  viac ako 111 000 ľudí
Marta Fandlová z iniciatívy Mladí za klímu, hovorca a signatár iniciatívy Klíma ťa potrebuje Michal Sabo, koordinátorka Slovenskej klimatickej iniciatívy Liliana Rástocká a organizátor podujatí Fridays for future Jakub Hrbáň pózujú po brífingu iniciatívy Klíma ťa potrebuje
TASR/Martina Kriková
  • Iniciatíva Mladí za klímu spustila v piatok 25. septembra petíciu „Za klímu, za budúcnosť“
  • Do dnešného dňa ju podpísalo už  viac ako 111 000 ľudí

Ide o vôbec najúspešnejšiu online petíciu v celej histórii Slovenska. Vďaka tomu, že získala viac ako 100-tisíc podpisov, sa ňou bude musieť zaoberať aj vláda. 

Cieľom iniciatívy je, aby slovenská vláda upriamila viac pozornosti na riešenie klimatickej zmeny. Zároveň chce, aby sa otvorila celospoločenská diskusia o vplyve klimatickej zmeny na svet a Slovensko.

„Petíciu chceme v súčasnosti predložiť do Národnej rady SR vo štvrtok 22. októbra, aby ju poslanci mohli zaradiť na prerokovanie ešte v tomto roku. Budeme sa robiť všetko preto, aby bol hlas našej veľkej komunity vypočutý,“ objasňujú jej iniciátori.

Geniálne, nadčasové, otvoria ti oči. Po pozretí týchto 8 filmov budeš chrániť našu planétu

V zbieraní podpisov však iniciatívni Slováci pokračujú. Dôvodov je hneď niekoľko, a teda: môže sa stať, že medzi podpismi sú aj také, ktoré Národná rada neuzná, napríklad pre chybné vyplnenie adresy alebo mailu. Niektoré z podpisov môžu byť vylúčené napríklad preto, že signatár nespĺňa zákonné podmienky – nemá dostatok rokov alebo trvalé bydlisko na Slovensku.

Podľa moderátora a eko influencera Viktora Vincze ide o rukolapný dôkaz toho, že klimatické témy naberajú na dnes už nevyhnutnej sile zdola“. 

Mala by sa podľa teba vláda zaoberať riešením klimatických otázok?

Pretože môžeme my, občania, dokonalo separovať, už nikdy nesadnúť do lietadla či auta a kupovať len ten najudržateľnejší textil,.. a aj tak to na záchranu planéty nebude stačiť, ak sa k tomu nepridá politické vedenie sveta so systémovými zmenami. Táto petícia je pre nich možno prvým, no o to silnejším odkazom. Eko totiž nie je len nejaká vzdialená hipisácka téma, eko je otázkou života (alebo smrti), napísal na sociálnej sieti Vincze.

Túto iniciatívu vítajú aj prezidentka Zuzana Čaputová a minister životného prostredia Ján Budaj.

„Veľmi milo ma prekvapilo to, aká virálna je petícia ale najmä preto, že ma teší, koľkým ľuďom záleží na budúcnosti našej generácie na planéte. Som za to veľmi rada, že toľkým ľuďom aj na Slovensku záleží na tejto téme. Viem, že jednou z hlavných priorít pani prezidentky sú práve zelené témy, čiže ma veľmi potešilo, že aj nás, mladých ľudí, podporuje v týchto dôležitých aktivitách. Veľmi si vážime jej podporu,“ vyjadrila sa pre Startitup Marta Fandlová z iniciatívy Mladí za klímu.

Stanovili jasný cieľ 

Na Slovensku podľa signatárov neexistuje ucelená legislatíva, ktorá by riešila problém klimatickej zmeny. SR nemá ani stratégiu či plán, akým chce dosiahnuť uhlíkovú neutralitu.

Signatári petície žiadajú Národnú radu SR, aby vyhlásila stav klimatickej núdze a zaviazala vládu, aby v rámci neho podriadila prípravu a schválenie legislatívy, štátnych politík a projektov s cieľom dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v roku 2040.

Startup: Slováci vyrábajú 100 % ekologické topánky z vyradených počítačových klávesníc

Druhou požiadavkou je, aby parlament zaviazal vládu, aby do konca roka 2021 pripravila a schválila štátnu stratégiu uhlíkovej neutrality SR do roku 2040. Malo by ísť podľa iniciatívy o plán krokov v jednotlivých odvetviach hospodárstva.

NR SR má tiež zaviazať vládny kabinet k podpore sprísnenia klimatických cieľov, ktoré navrhuje Európska únia, požadujú iniciátori petície. Ide o zvýšenie záväzku redukcie emisií oxidu uhličitého do roku 2030 o 55 % oproti súčasným 40 %.

Signatári pripomínajú, že klimatická zmena bude mať na globálnej úrovni ekologické, spoločenské, ekonomické a politické dôsledky. Tie sa dotknú aj Slovenska. „Rozsiahle jarné suchá striedané prívalovými dažďami a povodňami, ktoré ničia majetok ľudí aj infraštruktúru, sú len jedným z hmatateľných prejavov klimatickej zmeny,“ tvrdia.

Iniciatívu Klíma ťa potrebuje založili ľudia venujúci sa zeleným témam, ako napríklad Natália Pažická, zakladateľka iniciatívy Platforma udržateľnosti Zuzana Dutková, koordinátor hnutia Fridays For Future Slovensko Jakub Hrbáň a novinár a spisovateľ Jakub Filo, taktiež aj Sabo a Fandlová.

Zdroje: peticie.com, Instagram/ Viktor Vincze

Najnovšie videá

Trendové videá