Obrovský úspech pre Slovensko: Bratislava zabodovala v rebríčku najlepších miest pre život
- Víťazom je jednoznačne a opätovne susedné mesto, Viedeň
- Naše hlavné mesto sa však nenechalo zahanbiť
- Víťazom je jednoznačne a opätovne susedné mesto, Viedeň
- Naše hlavné mesto sa však nenechalo zahanbiť
Európa dlhodobo patrí k najlepším miestam na život. Ktoré z jej miest je však to absolútne najlepšie? O tom by sa určite dala viesť polemika, niektorí ľudia obľubujú horúci juh, iným imponuje vyspelý sever kontinentu a ďalší to zase vidia úplne inak.
Britský týždenník The Economist však nedávno zverejnil rebríček najlepších miest pre život v roku 2023. Pričom boli hodnotené životné podmienky v 173 mestách v piatich kategóriách: stabilita, zdravotná starostlivosť, kultúra a životné prostredie, vzdelávanie a infraštruktúra.
Najlepším miestom pre život je Viedeň
Prvé miesta sa oproti minulým rokom nejako výrazne nemenili. Rebríčku kraľuje metropola našich západných susedov – Viedeň. Tá sa pravidelne objavuje aj na čele celosvetových rebríčkov, v indexe eiu tentoraz získala 98,4 zo 100 možných bodov.
Titul najlepšieho svetového mesta pre život získala na základe najvyššieho získaného hodnotenia v prípade spomínaných ukazovateľov.
V prvej trojke sa spolu s Viedňou umiestnila aj dánska Kodaň a švajčiarsky Zürich. Kodaň je s viac než 500 000 obyvateľmi aj najväčším mestom Dánska. Pre svoju ostrovnú polohu sa niekedy označuje aj ako „Benátky severu“. Leží na dvoch ostrovoch – Sjælland a Amager – vo východnej časti Dánskeho kráľovstva.
Zürich je okrem iného aj finančným centrom Švajčiarska a sídli tu napríklad burza cenných papierov, taktiež sídla veľkého počtu národných a medzinárodných spoločností, okrem iného, je tam aj sídlo FIFA.
Bratislava je na skvelom druhom mieste
Obrovský úspech v rebríčku však dosiahlo aj Slovensko. V rebríčku sa totiž naše hlavné mesto ocitlo na skvelom druhom mieste v kategórii: „Najvyšší nárast spomedzi hodnotených európskych miest“.
To nenechalo chladným ani bratislavského primátora Matúša Valla, ktorý sa o svoje pocity podelil na sociálnej sieti. „The Economist zvýšil rating nášho mesta o 7,8 bodu na celkových 84,7 bodov zo stobodovej stupnice,“ napísal na Facebooku primátor s tým, že ho to teší.
V náraste spomedzi hodnotených európskych miest nás predbehla iba rumunská Bukurešť, tretie miesto patrí poľskej Varšave.
Bratislava je hlavné a rozlohou aj počtom obyvateľov najväčšie mesto Slovenska. Podľa sčítania obyvateľov v Bratislave k 31. decembru 2020 žilo 475 503 obyvateľov. Hlavné mesto Slovenska sa nachádza na úpätí pohoria Malé Karpaty, medzi Záhorskou a Podunajskou nížinou.
Mestom preteká rieka Dunaj, mimo centra aj rieka Morava. Bratislava leží na hranici s Rakúskom a Maďarskom, čím sa stáva jediným hlavným mestom na svete ležiacim na hranici troch suverénnych štátov.
Najvzdelanejší ľudia žijú v srdci Bratislavy
Ako sme ťa nedávno informovali, zaujímavé výsledky prinieslo aj aktuálne sčítanie obyvateľov. Napríklad sme sa dozvedeli, že bratislavskí Staromešťania sú vzdelaní. Najviac vysokoškolsky vzdelaných obyvateľov má totiž mestská časť Bratislava-Staré Mesto, ukončené vysokoškolské vzdelanie tu má 49 percent obyvateľov, píše TASR.
Cez 44 percent vysokoškolsky vzdelaných ľudí žije aj v bratislavskej mestskej časti Karlova Ves, takmer 42 percent je ich v bratislavskej mestskej časti Nové Mesto. Vyplýva to zo Sčítania obyvateľov, domov a bytov (SODB) 2021. TASR o tom informovala hovorkyňa pre SODB 2021 Jasmína Stauder.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: The Economist, Facebook/Matúš Vallo má rád Bratislavu, TASR, Archív Startitup