V stredu (3. februára) lekári v NYU Langone Medical Center oznámili, že po 23-hodinovom chirurgickom zákroku sa podarilo 22-ročnému Dimeovi úspešne transplantovať tvár aj obe ruky. Jedná sa o prvú úspešnú operáciu tohto rozsahu na svete.
zdroj: Youtube/NYU Langone Health
„Je to najviac motivovaný pacient, akého som kedy stretol,“ povedal novinárom na stredajšom brífingu Dr. Eduardo Rodriguez, vedúci tímu, ktorý uskutočnil túto bezprecedentnú operáciu. Aj keď k samotnej operácii došlo už v roku 2020, až dnes môžeme transplantáciu označiť za úspešnú. „Úspešne bolo vo svete vykonaných približne sto transplantácií rúk a takmer 50 transplantácií tváre,“ uviedol Rodriguez. „Nikto to však nikdy neskúsil spoločne,“ dodáva.
Podľa slov chirurga je Joe zdravý, mladý, silný, miluje cvičenie a zdravú stravu. „Vysoký stupeň motivácie bol nevyhnutnou súčasťou pre úspešnú transplantáciu a prijatie tkaniva a on mal obrovský pocit nádeje,“ vraví Rodriguez.
Na operácii sa podieľalo 80 ľudí v šiestich chirurgických tímoch a dvoch susedných operačných sálach.
zdroj: Youtube/NYU Langone Health
Prvá žena s transplantovanou tvárou umrela
Ako informoval portál TA3, prvá žena, ktorej bola v roku 2005 transplantovaná tvár, napokon zmenu nezvládla a o 11 rokov neskôr zomrela. Jej telo cudzie tkanivo dlhé roky odmietalo.
Vedúcim zákroku bol Jean-Michel Dubernard, ktorý ešte v roku 1998 úspešne realizoval ako prvý na svete transplantáciu ruky aj transplantáciu predlaktia. Chirurgický zákrok, po ktorom matka dvoch detí z Valenciennes netajila nadšenie, označili lekári za „fyzicky a psychicky veľmi riskantný“. Jednalo sa o transplantáciu trojuholníka medzi nosom a ústami, tvoreného z „pokožky, podkožného tkaniva, malých lícnych svalov a základov tepien a žíl“. Všetky implantované časti pochádzali od darcu, ktorý zomrel na mozgovú príhodu.
Nechce svoje „nové“ ruky
S odmietnutím orgánov sa potýkal aj prvý pacient, ktorému boli transplantované obe ruky. Naprie tomu, že jeho telo ruky prijalo, podľa slov pacienta nemôže byť rovnako funkčný, ako s protézami, ktoré nosieval pred zákrokom. Najradšej by si ich dal znovu amputovať.
„Veríme, že menšie dodatočné operácie a viac fyzickej terapie by mohli zlepšiť funkčnosť jeho rúk tak, aby mu pomohli s aktivitami každodenného života,“ povedal Gorantla pre Time. Kepner sa však vyjadril, že je po siedmich rokoch unavený z operácií a radšej si nefunkčné ruky ponechá. „Znova tie operácie nepodstúpim,“ dodal.
Podľa chirurga Andrewa Leeho, ktorý Kepnerovu operáciu viedol, je potreba amputácie po transplantácii nezvyčajná a vyskytla sa u šiestich pacientov zo sto v USA aj v Európe.