Obrovský úspech: Americký gigant kúpil slovenský startup Photoneo

  • Slovenskú firmu kupuje globálny gigant
  • Výška akvizície nie je známa
  • Zásadné zmeny vo firme sa zatiaľ neočakávajú
Zakladatelia Photoneo - Tomášom Kováčovským (vľavo), Jánom Žižkom (v strede) a Branislavom Pulíšom (vpravo). Štvrtý spoluzakladateľ Michal Malý nie je na obrázku.
Brightpick.ai
  • Slovenskú firmu kupuje globálny gigant
  • Výška akvizície nie je známa
  • Zásadné zmeny vo firme sa zatiaľ neočakávajú

Slovenská firma Photoneo, známa svojimi prelomovými riešeniami v oblasti 3D strojového videnia, sa stáva súčasťou globálneho technologického lídra Zebra Technologies.

Spoločnosť to oznámila na svojej webovej stránke. Americká firma Zebra Technologies generuje každý rok tržby približne 5 miliárd dolárov a globálne zamestnáva takmer 10 tisíc ľudí v 170 krajinách. Po celom svete majú viac ako 120 pobočiek. 

Podľa údajov vo Finstate však spoločnosť Photoneo nebola ani raz v zisku. Za minulý rok vygenerovala stratu viac ako 8 miliónov eur a ich tržby sa vyšplhali na viac ako 12 miliónov. Od roku 2019 sa strata firmy len prehlbuje.

Výška akvizície zatiaľ nie je známa. Podľa odhadov portálu Dealroom bola hodnota firmy Photoneo v januári 2023 na úrovni 105 miliónov dolárov. 

Majitelia Photonea založili aj ďalšiu spoločnosť s názvom Brightpick, ktorá Slovákom stále zostáva. Zásadné zmeny vo vedení Photonea sa podľa informácií Startitup neočakávajú.

Prečo práve Photoneo?

Slovenská firma Photoneo sa v priebehu rokov stala synonymom pre inovácie v oblasti 3D snímačov a inteligentných senzorov. Jeho technológia paralelného štruktúrovaného svetla poskytuje rýchlejšie, presnejšie a robustnejšie riešenia v porovnaní s konkurenciou.

Tieto senzory si našli uplatnenie v oblasti roboticky riadených aplikácií, ako je „bin picking“ či „depaletizácia“, a využívajú sa v automobilovom priemysle, logistike a mnohých ďalších sektoroch.

Ako je uvedené v tlačovej správe Zebra Technologies, akvizíciou vznikne unikátna ponuka, ktorá dokáže adresovať najnáročnejšie prípady použitia v oblasti priemyselnej automatizácie.

Kľúčovou výhodou je možnosť kombinácie pokročilých 3D senzorov Photoneo s AI algoritmami Zebra Technologies, čím sa zákazníkom otvárajú nové možnosti využitia technológie na dosiahnutie vyššej efektivity.

L3
zdroj: Photoneo

Podľa CEO Zebra Technologies Billa Burnsa je táto akvizícia významným krokom k posilneniu ich odbornosti v oblasti autonómneho zberu dát a strojového učenia.

Photoneo prináša prvotriedne technológie, ktoré v kombinácii s našou infraštruktúrou umožnia zákazníkom odhaliť skrytú hodnotu v ich prevádzkach,“ uviedol Burns.

Zebra už predtým preukázala záujem o posilnenie svojej prítomnosti v segmente strojového videnia. Akvizícia spoločnosti Matrox Imaging v roku 2022 bola len začiatkom ich ambícií, ktoré teraz pokračujú týmto krokom.

Budúcnosť v rukách inovácií

Spoluzakladateľ a CEO Photoneo Jan Žižka označil akvizíciu za významný míľnik v histórii firmy. „Spojenie našich špičkových senzorov s globálnym dosahom Zebra Technologies umožní priniesť našu technológiu na nové trhy a do nových aplikácií,“ zdôraznil.

Pre Slovensko táto transakcia predstavuje ďalší úspech na mape technologického priemyslu. Photoneo sa tak radí medzi spoločnosti, ktoré svojou inovatívnou činnosťou priťahujú pozornosť globálnych hráčov a dokazujú, že kvalitné nápady a technologické inovácie nemajú geografické obmedzenia.

Nové výzvy

Ako sme informovali v tomto článku, zakladatelia spoločnosti Photoneo založili aj ďalšiu odnož firmy – Brightpick. Tí vyvinuli AI robota, ktorý dokáže nahradiť až 80 % ľudskej práce pri vybavovaní objednávok v e-shopoch. Firma už pritom získala investície presahujúce 40 miliónov eur.

Inteligentné roboty majú aj svoje vlastné mená. Po sklade sa pohybujú medzi regálmi na pojazdnom podvozku. Sú vybavené 3D senzorom a výsuvným ramenom, teda dokážu pracovať úplne samostatne.

Po prijatí zoznamu produktov si naplánujú trasu a pomocou prísavky a podtlaku presúvajú tovar do modrých prepraviek. V prípade komplikácií má robot k dispozícii operátora, ktorý dohliada na celý proces. 

Slovenské startupy čoraz častejšie získavajú medzinárodnú pozornosť vďaka inovatívnym riešeniam a schopnosti uspieť na globálnych trhoch. Niekoľko významných exitov potvrdzuje rastúci potenciál slovenskej startupovej scény.

Exponea

Technologický startup Exponea, ktorý firmám pomáha zvyšovať tržby prostredníctvom pokročilých marketingových riešení, sa v roku 2021 stal súčasťou americkej spoločnosti Bloomreach. Táto akvizícia zabezpečila firme miesto medzi globálnymi lídrami v oblasti digitálneho marketingu.

Slido

Platforma Slido, obľúbená na konferenciách a podujatiach, umožňuje publiku klásť otázky a hlasovať v reálnom čase. V decembri 2020 oznámila svoju akvizíciu spoločnosťou Cisco, čo jej prinieslo integráciu do svetovo známych nástrojov na spoluprácu.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: connect.zebra.com

Najnovšie videá

Trendové videá