Obrovský záťah NAKA: Obvinili 5 ľudí vrátane funkcionárov Slovenského pozemkového fondu

  • V Trnavskom a Nitrianskom kraji zasahovala Národná kriminálna agentúra
  • Pri akcii s krycím názvom BARÓN zadržali piatich ľudí
Polícia
Ilustračný obrázok TASR/Pavel Neubauer
  • V Trnavskom a Nitrianskom kraji zasahovala Národná kriminálna agentúra
  • Pri akcii s krycím názvom BARÓN zadržali piatich ľudí

Polícia Slovenskej republiky informovala na sociálnej sieti o zásahu NAKA. Policajti zasahovali v Trnavskom a Nitrianskom kraji. Zásahová akcia s krycím názvom BARÓN súvisela s reštitučným konaním Slovenského pozemkového fondu.

„Výsledkom akcie Národnej kriminálnej agentúry sú piati zadržaní. Ide o prípad obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, spáchaného závažnejším spôsobom konania, konkrétne organizovanou skupinou, so škodou veľkého rozsahu,“ uvádza polícia.

Zadržaní funkcionári

Medzi zadržanými osobami bolo niekoľko funkcionárov Slovenského pozemkového fondu (SPF). Podľa slov vyšetrovateľa mali byť členmi organizovanej zločineckej skupiny, ktorá pôsobí na území Bratislavského a Trnavského kraja.

„V rámci uspokojovania istého reštitučného nároku, mali pri vydaní náhradných pozemkov cielene postupovať v rozpore so zásadou hospodárnosti, efektívnosti a účelnosti použitia majetku štátu,“ ozrejmila polícia.

„S vedomím, že priznaný reštitučný nárok predstavoval nižší spoluvlastnícky podiel, došlo k prevedeniu majetku Slovenskej republiky v správe Slovenského pozemkového fondu na oprávnenú osobu.“

Ako ďalej polícia informuje, SPF uzavrel zmluvy o bezodplatnom prevode vlastníctva k systematicky vopred vybraným pozemkom. „Tie boli v súkromnom záujme tretích osôb. Na základe zmlúv bol zostatok reštitučného nároku neoprávnene navýšený o hodnotu pozemkov viac ako 2,2 milióna EUR,“ vysvetľuje polícia.

„Na páchaní tohto skutku sa už mali podieľať aj ďalší dvaja účastníci organizovanej skupiny a to právny zástupca reštituenta spolu s bývalým zamestnancom Slovenského pozemkového fondu, ktorého vyšetrovateľ obvinil tiež z obzvlášť závažného zločinu legalizácie výnosu z trestnej činnosti. Bývalému zamestnancovi SPF toto obvinenie vyšetrovateľ vzniesol v súvislosti s následným odpredajom sporných, reštituovaných pozemkov.“

Viac informácií zatiaľ poskytnúť možné nie je, pretože aj naďalej prebiehajú vyšetrovacie úkony.

Sami ste sa usvedčili, odkazuje minister

Podľa povereného ministra hospodárstva Karla Hirmana sa Sulík aj Galek svojimi tvrdeniami sami usvedčili z nečinnosti. „Ministerstvo hospodárstva pod ich vedením už od jesene 2020 na základe kontroly Najvyššieho kontrolného úradu vedelo, že v dôsledku rozporov v znení Banského zákona a príslušného Nariadenia vlády SR sú nejasnosti vo vyrubení poplatkov za ťažbu zlata a striebra. Napriek týmto neriešeným legislatívnym nejasnostiam až v auguste 2022, teda tesne pred ich odchodom z ministerstva a SaS z vlády, ich nominant a funkcionár SaS Bohumír Zvrškovec na čele Hlavného banského úradu spätne vyrubil poplatky vo výške zhruba 1,7 mil. eur. Za tento krok spoločnosť Slovenská banská podala okamžite žalobu na štát a táto žaloba je stále predmetom súdneho konania,“ konštatuje minister s tým, že ak súd uzná z dôvodu nejasného výkladu legislatívy právo Slovenskej banskej a neuzná úhrady vyrubené Zvrškovcom, Slovensko ešte len o milióny príde.

MH SR má už dnes pod novým vedením pripravený návrh na zmenu nariadenia vlády SR č. 50/2022 o úhrade za vydobyté nerasty, ktoré presne rozlišuje nerasty, z ktorých možno vyrábať priemyselné kovy s výnimkou zlata a striebra a nerasty, z ktorých možno vyrábať priemyselné kovy vrátane zlata a striebra. Ministerstvo tiež upozorňuje, že bývalým vedením spomínaná pripravená novela Banského zákona bola vypracovaná externým prostredím, a to bez prizvania príslušných baníckych či legislatívnych odborníkov, čo sa premietlo do množstva pripomienok, ktoré k uvedenému návrhu ministerstvo dostalo už v úvodnej fáze. Množstvo nedostatkov bránilo návrh spracovať už i na vnútornom pripomienkovom konaní.

Aj v tomto prípade Sulík s Galekom kritizujú MH SR pod mojím vedením, a to opakovane za to, čo sami neurobili a zanedbali. Navyše, zanechali neprehľadnú právnu situáciu, kvôli ktorej zneisťujú podnikateľský sektor, ale aj štátne inštitúcie,“ dodal Hirman.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: FB/Polícia Slovenskej republiky, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá