Obyčajná chôdza prezradí, ako dlho budeš žiť: Odhalí aj Parkinsona. Tieto znaky sú varovanie
- Chôdza má tri skryté benefity
- To, ako rýchlo chodíš, napovie, aký zdravý si
- Naznačí aj závažné problémy, tieto znaky si musíš všimnúť
- Chôdza má tri skryté benefity
- To, ako rýchlo chodíš, napovie, aký zdravý si
- Naznačí aj závažné problémy, tieto znaky si musíš všimnúť
To, ako naša chôdza vyzerá, dokáže predpovedať budúce problémy, akého veku sa dožijeme i potvrdiť, či sme zdraví. Do chôdze totiž zapájame celé telo a zároveň si vyžaduje množstvo signálov medzi mozgom a končatinami, ktoré koordinujú pohyb. Dokonca aj tempo a plynulosť chôdze môžu byť indikátormi toho, ako starneme.
Starnutie tela prináša postupné ochabnutie svalovej hmoty. Svaly rokmi strácajú kvalitu a silu. Tento proces sa nazýva sarkopénia a začína sa už okolo štyridsiateho roku života. To, kedy nastane zmena v spôsobe chôdzy, dokáže dokonca predpovedať neurodegeneratívne ochorenia. Čo si na svojej chôdzi všímať?
Rýchlosť chôdze
Ako upozorňuje portál The Conversation, štúdie ukázali, že rýchlosť chôdze vo veku 45 rokov dokáže odhaliť fyzické a duševné zdravie v neskoršom veku. Rýchlosť chôdze sa prirodzene výrazne zníži, keď prekročíme prah šesťdesiateho roku života. Práve rýchlosť a plynulosť chôdze môžu byť skorými indikátormi neurodegeneratívnych stavov, napríklad ako Parkinsonova choroba.
Prečo to tak je? Parkinsonova choroba zasahuje do rôznych častí mozgu. Medzi ne patrí aj časť mozgu, ktorá je zodpovedná za svalový a kostrový systém. Tieto zásahy spôsobujú, že chôdza osoby je pomalšia a menej symetrická. Tieto zmeny môžu byť nenápadné, no zistiteľné počas skorých štádií ochorenia. Rovnako je dôležité sledovať aj dĺžku kroku. S kognitívnym poklesom sa totiž spája kratšia dĺžka kroku. Rovnako je na dokončenie kroku potrebný dlhší čas.
Prehľad deviatich štúdií z roku 2011 ukázal na 34 485 účastníkoch, že rýchlosť chôdze je spojená s prežitím, zdravím, funkčnosťou a pocitom pohody u starších dospelých. Chôdza si totiž vyžaduje celkovú oporu tela, kontrolu pohybu a energiu, čím dáva nielen svalom, ale aj orgánom poriadne zabrať. Podľa výsledkov vedci naznačujú, že rýchlosť chôdze nižšia ako cca 2,09 km/h môže naznačovať riziko skoršej úmrtnosti starších dospelých, informuje ideafit.com.
Zdraví starší dospelí kráčajú rýchlosťou asi približne 2,89 km/h. Zvyčajná rýchlosť chôdze 3,54 km/h už naznačuje vyššiu dĺžku života, ako je priemer. Vedci na základe tejto štúdie predpokladajú, že tí starší dospelí, ktorý obvykle kráčajú rýchlosťou približne 4,34 km/h, sa dožijú výnimočne vysokého veku. Táto hypotéza si však vyžaduje ďalší vedecký výskum.
Potknutie
Naše chodidlá sú prirodzene stvorené tak, aby sme sa o vlastné nohy nezakopli. Svaly na prednej časti holene sú navrhnuté tak, aby ťahali chodidlo nahor, keď sa pohybuje dopredu. U niektorých ľudí táto funkcia začne postupne zlyhávať. To sa ukáže prostredníctvom toho, že častejšie zakopnú. Toto je známe ako „klesanie chodidla“.
Keď chodidlo klesá tak, že prsty na nohách dopadajú na zem, je to veľmi nebezpečné. Zároveň to v skoršom veku môže byť znakom, že niečo nie je v poriadku. Toto klesanie môže spôsobiť poškodenie nervov v dôsledku cukrovky, dlhodobého sedenia so skríženými nohami alebo v určitých pozíciách jogy.
Bolesť v nohách
Ak pri chôdzi pociťuješ bolesť v gluteálnych svaloch, na zadnej strane nohy a v lýtku, ktorá zmizne, keď sa prestaneš hýbať, mal by si spozornieť. Môže totiž ísť o ochorenie periférnych artérií. Prítomnosť a následná neprítomnosť bolesti vo vzťahu k pohybu alebo odpočinku sa nazýva klaudikácia.
Ako informuje portál stefajir.cz, príčinou je ischemická choroba dolných končatín, čo znamená, že tepny v končatinách sú zúžené. Do nôh tak neprivádzajú dostatok kyslíka. Pri chôdzi sa potreba kyslíka zvyšuje, a tak ak ho nohy nemajú dostatok, začnú bolieť. Môže za to uvoľnenie kyseliny mliečnej, ktoré pri tomto procese nastane. Na toto ochorenie by si mali dávať pozor ľudia, ktorí fajčia, majú vysoký cholesterol, vysoký krvný tlak, cukrovku a rodinnú anamnézu cievneho ochorenia.
Potácanie sa
Problémy s rovnováhou môžeš mať nielen vtedy, keď si pod vplyvom alkoholu. Okrem toho, že to vie byť skorým príznakom kognitívneho poklesu, môže ísť aj o takú „banalitu“, ako je nedostatok vitamínu. Konkrétne vitamínu B12. Prejav tohto symptómu väčšinou u dospelých trvá mesiace, dokonca roky. U detí sa to ukáže oveľa skôr, keďže u nich nervový systém dozrieva, pre ktorý je vitamín B12 potrebný.
Ak je dôsledkom tvojho potácania nedostatok B12, riešenie je jednoduché. V niektorých prípadoch postačí pridať do stravy potraviny bohaté na tento vitamín, inokedy je nutné podávať B12 injekčne.
Ďalšie znaky nesprávnej chôdze, na ktoré si dávať pozor:
- krívanie
- ťahanie prstov
- šúchanie nohami
- ťažkosti s podopieraním váhy tela
3 prekvapivé benefity chôdze
Musíme podotknúť, že ak spozoruješ akékoľvek náhle zmeny vo svojej chôdzi, mal by si navštíviť svojho lekára. Len ten dokáže správne diagnostikovať problém a stanoviť správnu liečbu. Všeobecne však platí, že chôdza je jednou z najlepších aktivít pre naše telo, a to v akomkoľvek veku. Kráčanie okrem starých známych benefitov pomáha aj pri genetickej obezite či podpore imunity.
Podľa portálu Harvard Health publishing pôsobí chôdza proti účinkom génov na podporu hmotnosti. Výskumníci z Harvardu sa zamerali na 32 génov podporujúcich obezitu u viac ako 12 000 ľudí. Prekvapivo zistili, že medzi účastníkmi, ktorí chodili svižne asi hodinu denne, sa účinky týchto génov znížili na polovicu.
Rovnako tak chôdza pomáha znížiť chuť na sladké, čo ocenia nielen cukrovkári, ale aj ľudia, ktorí si snažia udržať líniu. Dve štúdie prišli s poznatkom, že 15-minútová prechádzka môže obmedziť túžbu po čokoláde a dokonca znížiť množstvo čokolády, ktorú zjeme v stresových situáciách. A najnovšie výskumy potvrdzujú, že chôdza môže znížiť chuť do jedla a príjem rôznych sladkých pochutín.
Zaujímavé je, že chôdza taktiež podporuje náš imunitný systém. Jedna štúdia, ktorá sa zamerala na viac ako 1000 mužov a žien, zistila, že tí, ktorí chodili aspoň 20 minút denne, 5 dní v týždni, mali o 43 % menej chorých dní ako tí, ktorí cvičili raz týždenne alebo menej. Ak títo ľudia už ochoreli, príznaky boli oveľa miernejšie a liečba trvala kratšie.
Zdroje: The Conversation, ideafit.com, stefajir.cz, Harvard Health Publishing, National Library of Medicine