Obyčajný minerál za 3 eurá vie zlepšiť problémy so spánkom. Vedci sľubujú lepší imunitný systém

  • Ak trpíš nespavosťou, vyskúšaj tento minerál
  • Vedci odhalili jeho priaznivé účinky aj na imunitný systém
spánok, žena spí
Freepik/diana.grytsku
  • Ak trpíš nespavosťou, vyskúšaj tento minerál
  • Vedci odhalili jeho priaznivé účinky aj na imunitný systém

Vitamíny a minerály by nemal vynechávať nikto z nás. Či už ich prijímaš zo stravy, alebo si pomáhaš rôznymi doplnkami stravy. Sú prospešné pre tvoje zdravie a mnohé z nich majú viac než jednu funkciu. To isté platí o zinku. 

Odborníci ho často spájajú s podporou imunitného systému, no jeho účinky siahajú hlbšie. Ako informuje portál tvnoviny.sk, zinok pôsobí aj na kvalitu spánku. 

Pozitívny efekt zaznamenali u myší

To, že trpíš nedostatkom spánku, ti môže byť zrejmé z toho, že málo spíš a ráno vstávaš unavený. No niektorí ľudia trpia tiež krátkym alebo prerušovaným spánkom, ktorý znižuje ich schopnosť sústrediť sa, oslabuje ich imunitu a je dokázané, že môže viesť k hormonálnym poruchám. Na takéto problémy má vplývať zinok. 

Výskum robili odborníci z japonskej univerzity v Tsukube. Na ľuďoch i zvieratách skúmali vplyv suplementácie zinku na spánok. Zistili, že po jeho užití ich výskumná vzorka zaspávala rýchlejšie a spala kvalitnejšie. Prekvapivé je, že u myší zaznamenali pozitívny efekt hlavne pri hlbokom spánku, v takzvanej NREM fáze. Tá je pre regeneráciu kľúčová. 

spánok, spiaca žena
zdroj: unsplash

Kde všade nájdeš zinok?

Túto štúdiu potvrdzuje aj ďalšia, tentoraz z Iránu, ktorú publikovali v časopise Workplace Health & Safety. Zamerala sa na zdravotné sestry z jednotky intenzívnej starostlivosti. Podávali im 220 mg síranu zinočnatého každé tri dni po dobu jedného mesiaca. Síran brali vždy pred spaním a výsledky hovoria za seba – nastalo výrazné zlepšenie kvality spánku v porovnaní s kontrolnou skupinou. 

Zinok nemusíš brať len ako doplnok stravy, nájdeš ho aj v rôznych potravinách. Platí to hlavne pre hovädzie a iné červené mäso, tekvicové semienka, kešu oriešky, strukoviny a mliečne výrobky. Najbohatší príjem zinku ti však zabezpečia ustrice. Skús zvážiť zaradenie týchto potravín do denného jedálnička a všimni si, ako sa zlepšila tvoja imunita alebo kvalita spánku. 

Výhody a nevýhody zinku 

Zinok je okrem vyššie spomínaných faktorov prospešný aj pri hojení rán. Viaceré štúdie hovoria o tom, že zo zinku v podobe doplnkov stravy môžu profitovať ľudia, ktorí trpia jeho nedostatkom a majú problémy s kožou, napríklad majú rany, ktoré sa nechcú hojiť.

Zinok taktiež pomáha s čuchom a chuťou. Podľa údajov Mayo Clinic je zrejmé, že ak sa zinok vo forme sirupu alebo tabletiek užije do 24 hodín od začiatku príznakov prechladnutia, môže to skrátiť jeho trvanie. 

U detí s nízkou hladinou zinku môžu doplnky so zinkom zmierniť príznaky hnačky, no platí to hlavne u detí trpiacich podvýživou. Ako uvádza portál, nie je dostatok výskumov na to, aby to mohlo platiť aj pri deťoch, ktoré jedia zdravú a pestrú stravu. 

Tak ako pri všetkom, aj pri zinku platí, že všetkého veľa škodí. Vyvaruj sa preto nebezpečnému nadužívaniu zinku, hlavne v podobe voľne dostupných vitamínov, ktoré kúpiš v lekárni. 

Nadmerné množstvo zinku ti totiž môže spôsobiť viacero zdravotných problémov, ako sú napríklad hnačka, bolesť hlavy a točenie hlavy, pocit na odpadnutie, podráždený žalúdok až zvracanie. Takisto platí, že ak máš podozrenie na nedostatok zinku, kontaktuj svojho lekára predtým, než si ho začneš samostatne „predpisovať“.

Aj napriek tomu, že má zinok veľa pozitívnych účinkov, nie na každého vplýva rovnako a niekomu môže skôr uškodiť, ako pomôcť.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Tvnoviny.sk, Workplace Health & Safety, Mayo Clinic

Najnovšie videá

Trendové videá