Obyčajný vitamín dokázal predĺžiť život až o 33 %. Mnoho ľudí jeho užívanie podceňuje
- Každý z vitamínov má pri udržiavaní zdravia odlišnú úlohu
- „Slnečný vitamín" je najdôležitejším z hľadiska dlhovekosti
- Každý z vitamínov má pri udržiavaní zdravia odlišnú úlohu
- „Slnečný vitamín" je najdôležitejším z hľadiska dlhovekosti
Vitamíny sa v posledných rokoch stali predmetom rôznych diskusií. Niektorí lekári tvrdia, že vitamínové doplnky sú len zbytočne vyhodenými peniazmi, pričom apelujú na to, že vyvážená strava dokáže poskytnúť všetky potrebné živiny.
Problémom však je, že dnes sa už potraviny nevyrábajú rovnakým spôsobom ako v minulosti. „Komerčné poľnohospodárstvo často zanecháva pôdu ochudobnenú o základné minerály, ktoré potrebujeme pre optimálne zdravie,“ hovorí gerontologičky Darnell Coxová pre Parade.
„Okrem toho masová výroba a konzumácia vysoko spracovaných potravín, ktoré teraz prepĺňajú regály našich supermarketov, má negatívny vplyv na naše zdravie. Niekoľko štúdií preukázalo, že denné užívanie vitamínov môže pomôcť vyplniť medzery vo výžive a odvrátiť choroby súvisiace s vekom, ako sú kardiovaskulárne ochorenia, osteoporóza a kognitívny pokles.“
Medzi množstvom vitamínov existuje jeden, ktorý odborníci označujú za kľúčový pre dosiahnutie dlhovekosti.
Vitamín D
Už v roku 1822 poľský lekár Jedrzej Sniadecki ako prvý poukázal na to, že slnečné lúče môžu byť liekom na rachitídu, chorobu vyvolanú nedostatkom vitamínu D.
Všimol si, že deti z centra Varšavy trpeli krivicou častejšie ako deti z okolitých vidieckych oblastí. Jeho objavy však neboli všeobecne akceptované medicínskou komunitou viac ako sto rokov.
Dnes je už všeobecne známe, že pravidelný príjem vitamínu D má pre naše zdravie oveľa väčší význam, ako sa pôvodne predpokladalo. Vitamín D posilňuje imunitný systém, kosti a svaly, pričom napomáha predchádzať cukrovke, srdcovým chorobám, má protizápalové účinky a chráni nervový systém.
Ako ho správne dávkovať sa dozvieš na ďalšej strane. >>>
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.