Dedinu zasype obrovská masa skaly a obyvatelia sa môžu akurát prizerať. Ujsť museli do pár hodín

  • Obyvatelia obce mali na evakuáciu pár hodín
  • Obci hrozí zavalenie skalnou masou
Graubünden
Unsplash/Monika Kubala, Unsplash/Maxwell Ingham, TASR/Gian Ehrenzeller-Keystone via AP
  • Obyvatelia obce mali na evakuáciu pár hodín
  • Obci hrozí zavalenie skalnou masou

Obyvatelia historickej alpskej obce Brienz mali čas do piatku, aby si pozbierali svoj majetok a odišli, hrozí im totiž bezprostredné nebezpečenstvo. Obec môže byť totiž čoskoro pochovaná 2 miliónmi kubických metrov skaly, uvádza britský portál BBC

Obec Brienz, ktorá sa nachádza v kantóne Graubünden na západe Švajčiarska, je už dlhší čas označovaná za „rizikovú“ z geologického hľadiska. Samotná dedina je postavená na nestabilnom podloží a postupne sa zosúva smerom do údolia, čo spôsobilo, že kostolná veža sa začala nakláňať a v stenách viacerých budov sa objavili praskliny, informuje TASR.

Hneď po tom, ako geológovia varovali pred nebezpečenstvom, boli aj dojnice rýchlo naložené a pripravené na odchod. Tento vývoj vyvolal otázky o bezpečnosti niektorých horských komunít, keďže globálne otepľovanie mení vysokohorské prostredie.

Rýchla evakuácia

Podľa odborníkov sa veľká skalná masa ročne zosúvala 32 metrov, preto boli najprv presvedčený, že evakuácia bude potrebná až koncom leta, avšak po opätovnom vyhodnotení situácie geológovia vyhlásili príkaz na vysťahovanie už v utorok.

Za všetkým má totiž stáť niekoľko dní trvajúci silný dážď. Toto samotné pohorie bolo vždy nestabilné, ale v poslednom čase sa skala posúvala čoraz rýchlejšie. 

Po tom, čo boli obyvatelia evakuovaní, musia v dočasných domoch čakať, až kým samotná skala padne, a pri tom dúfať, aby netrafila ich dom. Okrem obyvateľov boli do bezpečia odvedené aj kravy zostávajúcich 70 obyvateľov.

„Nálada v dedine je nesmierne smutná,“ prezradila pre NBC News 85-ročná Elisabeth Arpagausová, ktorá v obci žije už viac ako pol storočia. 

Podľa ďalšej obyvateľky a matky piatich detí sa obyvatelia pravidelne stretávali v turistických skupinách či v iných kluboch. „Vedeli sme, že jedného dňa sa môže niečo stať,“ opísala občasné pády skál v priebehu rokov, ako to uvádzajú noviny.

Podľa krízového manažéra regiónu Christian Gartmanna je najpravdepodobnejší scenár pád skál, ktoré by poškodili horný okraj obce. Avšak podľa neho stále existuje riziko, a to okolo 30 %, že by pomalý zosuv pôdy mohol spôsobiť aj „veľké škody“ v dedine.

Dobrou správou pre obyvateľov obce je, že podľa Gartmanna je najmenej pravdepodobný scenár ten najničivejší, ktorý by spôsobil „veľmi vážne“ škody v obci a okolí. Tomuto veľkému zosovu skál pripisuje pravdepodobnosť 10 %.

Agentúra AFP upozorňuje, že práve alpské regióny vo Švajčiarsku sú najviac citlivé na následky globálneho otepľovania. Topia sa ľadovce a mäkne permafrost – dlhodobo zamrznuté pôdne oblasti –, čo má za následok nestabilitu skalných masívov.

Zdroje: TASR, BBC, NBC News

Najnovšie videá

Trendové videá