Terapeutka radí, ako si udržať spokojný vzťah: „Narodenie detí často vedie k odcudzeniu sa a nespokojnosti“
- Terapeutka radí, ako udržať spokojný vzťah
- Narodenie detí môže posilniť vzťah alebo ho oslabiť
- Zmeny, ktoré sa na partnerovi dajú odhadnúť
- Terapeutka radí, ako udržať spokojný vzťah
- Narodenie detí môže posilniť vzťah alebo ho oslabiť
- Zmeny, ktoré sa na partnerovi dajú odhadnúť
Partnerské vzťahy sú dynamickým a neustále sa meniacim prostredím, v ktorom očakávania často vedú k sklamaniam. Napriek tomu mnohí ľudia očakávajú, že ich partner zostane stále rovnaký, čo môže byť zdrojom konfliktov. Zmeny v správaní partnera často prichádzajú, keď pominie zamilovanosť a objavia sa prvé problémy. Ak však partneri dokážu otvorene komunikovať o svojich potrebách a pocitoch, môžu tieto zmeny nasmerovať pozitívnym smerom.
Výrazné zmeny prinášajú aj životné fázy, ako sú narodenie detí či odchod potomkov z domu, ktoré môžu partnerský vzťah posilniť alebo oslabiť. Zaujímavým fenoménom je, že vlastnosti, ktoré na partnerovi na začiatku obdivujeme, sa časom môžu stať príčinou konfliktov.
O zmenách v správaní partnerov vo vzťahoch sme sa rozprávali s terapeutkou z online platformy Hedepy s Mgr. Jitkou Kneslovou, ktorá nám prezradila, ako tieto zmeny vo vzťahu riešiť, ako predchádzať konfliktom a aj to, prečo najčastejšie dochádza k nespokojnosti vo vzťahoch.
Očakávania vo vzťahoch často vedú k sklamaniam
„Často sa stretávam s tým, že klienti očakávajú, že sa ich partner vo vzťahu zmení. Bohužiaľ, namiesto pozitívnej zmeny často prichádzajú sklamanie a nespokojnosť,“ hovorí terapeutka. Ak k zmene predsa len dôjde, býva to podľa nej často negatívna zmena, ktorá je dôsledkom nespokojnosti vo vzťahu.
Na otázku, čo najčastejšie vedie k zmenám v správaní alebo osobnosti človeka počas vzťahu, terapeutka vysvetľuje, že obdobie zamilovanosti má svoje špecifiká.
„Keď sme zamilovaní, máme tendenciu prezentovať sa pred partnerom v čo najlepšom svetle. Avšak keď zamilovanosť opadne a prídu prvé problémy, správanie nás alebo partnera sa môže meniť pod vplyvom sklamania a frustrácie,“ vysvetľuje. Ak sú však partneri schopní otvorene komunikovať o svojich pocitoch a očakávaniach, tieto zmeny môžu byť pozitívne.
„Otvorená komunikácia pomáha partnerom lepšie pochopiť svoje potreby a prispôsobiť sa im, čo môže viesť k pozitívnym zmenám,“ dodáva.
Zmeny vo vzťahu však môžu prísť aj prirodzene
Podľa terapeutky je to nevyhnutné, pretože vzťah prechádza rôznymi fázami a životnými okolnosťami. „Je prirodzené, že sa meníme v niektorých veciach všetci,“ hovorí. Zároveň zdôrazňuje, že na pozitívnych zmenách je potrebná aktívna spolupráca oboch partnerov. Bez nej môžu nastať problémy, ktoré vedú k odcudzeniu.
Dôležitým aspektom, ako lepšie pochopiť a akceptovať zmeny vo vzťahu, je komunikácia. „Partneri by sa mali pravidelne rozprávať o tom, čo sa deje, čo prežívajú, ako sa cítia a ako to na nich vplýva. Bez vzájomného zdieľania sa môžu odcudziť,“ varuje odborníčka. Práve absencia komunikácie je častou príčinou problémov, pretože partneri prestanú chápať, čo prežíva ten druhý.
Zmeny vo vzťahoch prináša aj narodenie dieťaťa
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Prečo je podľa terapeutky mylné, keď si ľudia myslia, že ich partner sa vo vzťahu nezmení?
- Aké faktory najčastejšie vedú k zmenám v správaní alebo osobnosti človeka počas vzťahu?
- Ako môžu partneri lepšie pochopiť a akceptovať zmeny, ktoré sa dejú počas vzťahu?
- Prečo sa deje vo vzťahoch, že črta, ktorá partnerovi na začiatku vzťahu na druhom imponovala, je zrazu predmetom konfliktu?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti