Oceány expandujú rýchlejšie ako sa očakávalo: Vedci odhalili rekordný nárast hladiny morí
- Nárast hladiny morí je spojený s globálnym otepľovaním
- Sledovanie týchto zmien je kľúčové pre prípravu na budúce klimatické hrozby

- Nárast hladiny morí je spojený s globálnym otepľovaním
- Sledovanie týchto zmien je kľúčové pre prípravu na budúce klimatické hrozby
Rok 2024 sa stal rokom šokujúceho nárastu hladiny morí, ktorý presiahol všetky predchádzajúce predpoklady. Tento dramatický nárast bol spôsobený najmä tepelnou expanziou oceánov – procesom, pri ktorom sa oceánska voda rozširuje, keď sa otepľuje.
Podľa najnovšej analýzy NASA tento rok predstavuje zlom v doterajších trendoch, pretože tepelná expanzia predbehla roztápanie ľadovcov ako hlavný faktor prispievajúci k stúpaniu hladiny morí. Článok magazínu ScitechDaily sa podrobne zaoberá týmto fenoménom, jeho príčinami, dôsledkami a ďalšími faktormi, ktoré ovplyvňujú tento alarmujúci trend.
Tepelná expanzia: Kľúčový faktor rastu hladiny morí
V minulých rokoch sa na vzostupe hladiny morí podieľalo najmä roztápanie ľadovcov a ľadových štítov, čo predstavovalo približne dve tretiny nárastu. Tento proces, známy ako globálne otepľovanie, je spôsobený zvýšením teploty atmosféry a následným roztápaním ľadových útvarov.
Avšak v roku 2024 sa tento vzorec obrátil. Podľa výskumu NASA až dve tretiny nárastu hladiny morí v tomto roku spôsobil nárast teploty oceánov, ktorý spôsobil ich tepelnú expanziu.
Tepelná expanzia je fyzikálny proces, pri ktorom sa voda rozširuje, keď sa otepľuje. Tento proces má vážne ekologické a sociálne dôsledky, keďže zvyšovanie hladiny morí ohrozuje pobrežné komunity, infraštruktúru a ekosystémy.
„Tepelná expanzia sa stala dominantným faktorom v roku 2024, čo je alarmujúce, pretože oceány neustále pohlcujú väčšie množstvo tepla, čo zintenzívňuje nárast hladiny morí,“ vysvetlila Nadya Vinogradova Shiffer, odborníčka na oceánografiu z NASA.
Historické záznamy a satelitné merania
Rast hladiny morí od začiatku satelitného sledovania v roku 1993 vykazuje znepokojivý trend. V tomto období vzrástla hladina morí globálne o 10 centimetrov, čo sa môže zdať ako relatívne malý nárast, no pre mnohé pobrežné oblasti znamená veľkú hrozbu.
Tento trend je zaznamenaný vďaka neprerušenému meraniu výšky oceánov pomocou satelitov. Družice ako TOPEX/Poseidon (vypustený v roku 1992) a jeho nasledovník, Sentinel-6 Michael Freilich, poskytujú presné údaje o výške hladiny morí po celé desaťročia.
Tento dlhodobý sledovací systém nám umožňuje detailne pochopiť, ako sa hladiny morí menia v závislosti od rôznych faktorov, ako sú globálne otepľovanie, prírodné javy ako El Niño a ďalšie dynamiky oceánov. Družice, ako je Sentinel-6B, ktoré bude spustené v najbližších rokoch, zabezpečia pokračovanie tohto sledovania a pomôžu predpovedať, aké zmeny môžeme očakávať v budúcnosti.
El Niño a jeho vplyv na oceánsku dynamiku
Jedným z dôležitých faktorov, ktoré ovplyvňujú rozloženie tepla v oceánoch, je fenomén El Niño. Tento prirodzený klimatický jav spôsobuje výrazné otepľovanie povrchových vôd v Tichom oceáne, čo ovplyvňuje globálne klimatické vzory.
Počas El Niño sa teplá voda zo západného Tichého oceánu presúva do východných a stredných oblastí Tichého oceánu, čím sa zvyšuje teplota týchto oblastí a ovplyvňuje aj vertikálnu distribúciu tepla v oceánoch.
El Niño má nielen okamžité dopady na miestne podnebie, ale aj na dlhodobé trendy v globálnych hladinách morí. V rokoch s intenzívnym El Niño sa zvyšuje množstvo tepla prenikajúceho do hlbokých vrstiev oceánu, čo môže spôsobiť výrazné zmeny v dynamike oceánov a zvyšovať rýchlosť tepelných expanzií. Významné zvýšenie hladiny morí v rokoch 2024 môže byť čiastočne spôsobené týmto klimatickým fenoménom.
Prečo je tento nárast rýchly a čo nás čaká ďalej?
Rast hladiny morí sa za posledné desaťročia zrýchlil. Zatiaľ čo medzi rokmi 1993 a 2024 sa hladina morí zvýšila o 10 centimetrov, očakáva sa, že v nadchádzajúcich desaťročiach tento trend bude pokračovať ešte rýchlejšie. Množstvo tepla absorbovaného oceánmi sa zvyšuje, čo znamená, že tepelné expanzie sa budú naďalej zvyšovať, čo ešte urýchli rast hladiny morí.
Klimatické zmeny a vplyvy na ekosystémy
Zvýšené hladiny morí majú drastické dôsledky pre pobrežné oblasti. Okrem priamych ohrození pre mestá a osady, zvyšovanie hladiny morí spôsobuje aj eróziu pobrežia, znečistenie sladkých vôd a stratu biotopov pre mnohé druhy. Napríklad pobrežné močiare a mangrovové lesy, ktoré slúžia ako ochrana pred povodňami a sú domovom mnohých druhov, sú ohrozené zvyšujúcou sa hladinou morí a znečistením slanou vodou.
Ďalšie obavy zahŕňajú stratu poľnohospodárskej pôdy, ktorá je nevyhnutná pre produkciu potravín, a zvýšené riziko vzniku klimatických katastrof, ako sú povodne a búrlivé búrky. Tieto javy môžu mať ďalekosiahle ekonomické a humanitárne dopady, najmä pre krajiny, ktoré sú závislé na pobrežnej infraštruktúre a poľnohospodárstve.
Čo môžeme očakávať v budúcnosti?
Rok 2024 nám ukázal, že nárast hladiny morí je rýchlejší, než sa očakávalo, a to najmä v dôsledku tepelnej expanzie oceánov. Tento trend sa pravdepodobne bude ešte zhoršovať v nasledujúcich desaťročiach. Kľúčovým faktorom, ktorý treba monitorovať, je množstvo tepla absorbovaného oceánmi a dynamika oceánov, najmä v kontexte prírodných klimatických javov ako El Niño.
Je nevyhnutné pokračovať v monitorovaní týchto zmien, aby sme mohli prijať efektívne opatrenia na ochranu ohrozených oblastí. Okrem toho musíme urýchliť znižovanie emisií skleníkových plynov, aby sme zmiernili ďalší nárast globálnych teplôt a minimalizovali vplyvy na hladinu morí.
Čítajte viac z kategórie: Počasie
Zdroje: Scietech daily, NASA, NASA