Ochranári prosia Slovákov o pomoc: Dážď vyčerpal kŕdle vtákov, zober ich k sebe domov (POSTUP)

  • Slovensko sa v týchto dňoch ocitlo v zovretí vytrvalého dažďa a silného vetra
  • To spôsobilo neočakávané komplikácie pre mnohé druhy vtákov, najmä pre belorítky a lastovičky
vtáky na okne
reprofoto: Facebook/Marcel cds
  • Slovensko sa v týchto dňoch ocitlo v zovretí vytrvalého dažďa a silného vetra
  • To spôsobilo neočakávané komplikácie pre mnohé druhy vtákov, najmä pre belorítky a lastovičky

Tieto drobné operence sa práve chystajú na svoju dlhú cestu na juh, no nepriaznivé počasie im robí poriadne problémy. SOS/BirdLife Slovensko informuje, že momentálny vytrvalý dážď veľmi skomplikoval belorítkam a lastovičkám začiatok migrácie.

Smutné pohľady, aké zdieľali Rakúšania, sa naskytli aj mnohým ľuďom na Slovensku. Situácia je naozaj kritická. Bratislavskí ochranári už hlásia desiatky vyčerpaných vtákov.

Je to ako boj s časom. Belorítky a lastovičky sú známe ako lovci lietajúceho hmyzu. Za normálnych okolností by teraz krúžili vysoko vo vzduchu a chytali muchy, komáre či vznášajúce sa pavúky. No silný vietor a hustý dážď im v tom bránia. Hmyz sa v takomto počasí ukrýva a vtáky tak prichádzajú o svoj hlavný zdroj potravy.

Tieto vtáky majú veľmi rýchly metabolizmus a potrebujú takmer neustále prijímať potravu. No zároveň sú prispôsobené na to, že občas nastanú extrémne situácie, kedy musia hladovať.

Teraz je práve taký prípad. V takýchto chvíľach sa snažia nájsť najbližší úkryt, kde budú chránené pred dažďom, vetrom aj predátormi.

Často sa zhromažďujú pod prevismi striech a ríms, priamo na okenných parapetoch alebo ideálne v použitých hniezdach, kde je priaznivejšia mikroklíma.

Vo vhodnom úkryte sa vtáky v celej skupine či kŕdli pritlačia jeden k druhému. Vytvoria riadok či chumeľ operených guličiek, z ktorých trčia len dlhé krídla a chvosty. Robia to preto, že bez potravy pri náhlom ochladení potrebujú maximálne šetriť telesné teplo a energiu na udržanie života.

Je potrebné ich nerušiť

SOS/BirdLife Slovensko zdôrazňuje, že ak máme belorítky na parapetoch alebo balkónoch, predovšetkým by sme ich nemali rušiť, plašiť a mali by sme ich nechať v pokoji prečkať toto obdobie.

Potrebujú hlavne šetriť energiu. Lastovičky rady využijú aj vnútorné priestory maštalí, stajní, pivníc a prístreškov. Ak máme možnosť, mali by sme im umožniť vstup.

V prípade, že nájdeme na zemi už vysilené jedince, ochranári odporúčajú zobrať ich domov do krabice so servítkami, aby prečkali noc v suchu.

Pár dní prežijú aj bez potravy, ale musia byť v pokoji a teple. Táto nezvyčajná situácia nám pripomína, ako sú vtáky zraniteľné voči extrémnym výkyvom počasia.

S pokračujúcimi klimatickými zmenami môžeme očakávať, že takéto situácie budú častejšie. Je to výzva pre nás všetkých. Musíme sa naučiť, ako pomáhať prírode v týchto ťažkých chvíľach. Každý z nás môže prispieť, či už tým, že poskytne úkryt vtákom, alebo jednoducho tým, že ich nebude rušiť.

Zdroj: Fb:SOS/BirdLife Slovensko i

Najnovšie videá

Trendové videá