Ochránia ťa výživové doplnky pred koronavírusom? Ženy majú podľa novej štúdie v tomto výhodu
- Najnovšia štúdia z Veľkej Británie naznačuje znížené riziko nákazy koronavírusu u žien, ktoré užívali výživové doplnky
- Ide o užívanie probiotík, omega-3 mastných kyselín, multivitamínov alebo vitamínu D
- Rovnaké výsledky sa u mužov nepreukázali. Vedci si myslia, že to môže mať viac príčin
- Vedci ale upozorňujú, že sú potrebné ďalšie štúdie, ktoré by preukázali kauzálnu súvislosť
- Najnovšia štúdia z Veľkej Británie naznačuje znížené riziko nákazy koronavírusu u žien, ktoré užívali výživové doplnky
- Ide o užívanie probiotík, omega-3 mastných kyselín, multivitamínov alebo vitamínu D
- Rovnaké výsledky sa u mužov nepreukázali. Vedci si myslia, že to môže mať viac príčin
- Vedci ale upozorňujú, že sú potrebné ďalšie štúdie, ktoré by preukázali kauzálnu súvislosť
Výživové doplnky a ich účinky v boji proti koronavírusu sú dlhodobo diskutovanou témou. Kým časť odbornej verejnosti tvrdí, že žiadny účinok nemajú, druhá je presvedčená, že v boji proti koronavírusu by mohli pomôcť.
Výsledky naznačujú znížené riziko u žien
Najnovšia štúdia zverejnená v britskom recenzovanom časopise The British Medical Journal naznačuje, že niektoré výživové doplnky môžu znižovať riziko nákazy koronavírusom, a to u žien. Ide o užívanie probiotík, doplnkov omega-3 mastných kyselín, multivitamínov alebo vitamínu D.
Vedci využili údaje z aplikácie zdravotníckej spoločnosti Zoe s názvom „Aplikácia štúdie symptómov COVID-19“, ktorá účastníkom kládla množstvo otázok, vrátane toho či užívali vitamíny, alebo výživové doplnky ako probiotiká, cesnak, rybie oleje, multivitamíny, vitamín D, vitamín C alebo zinok. V dotazníku sa tiež pýtali na testovanie a na výsledky testov.
Do 31. júla 2020 odpovedalo na dotazník celkovo 445 850 účastníkov z Veľkej Británie, USA a Švédska.
Vo Veľkej Británii, odkiaľ pochádzala väčšina respondentov, necelá polovica konzumovala nejaký výživový doplnok. Asi 6 % z tých, ktorí užívali doplnky, malo pozitívny test na koronavírus, zatiaľ čo 6,6 % z tých, ktorí doplnky neužívali, malo pozitívny výsledok.
U mužov sa nepreukázali žiadne účinky pri konzumácii výživových doplnkov s obsahom vitamínu C, zinku alebo cesnaku. Práve o týchto doplnkoch sa hovorilo už od začiatku pandémie koronavírusu a boli často propagované v médiách a na sociálnych sieťach. To viedlo k ich zvýšenému dopytu a zdražovaniu.
Rovnaké výsledky neboli pozorované u mužov
„Dotazníka sa zúčastnilo 372 720 účastníkov vo Veľkej Británii (175 652 užívalo doplnky a 1970 68 osôb neužívalo). Tí, ktorí užívali probiotiká, omega-3 mastné kyseliny, multivitamíny alebo vitamín D, mali nižšie riziko infekcie SARS-CoV-2 o 14%,“ napísali autori štúdie. Údaj 14 % pritom predstavuje celkový percentuálny počet mužov aj žien.
„Pri stratifikácii podľa pohlavia, veku a indexu telesnej hmotnosti (BMI) boli pozorované ochranné asociácie u jednotlivcov užívajúcich probiotiká, omega-3 mastné kyseliny, multivitamíny a vitamín D. Pozorované však boli u žien všetkých vekových kategórií a skupín BMI, ale neboli pozorované u mužov,“ dodali vedci.
Podľa Jerusalem Post podobné výsledky pozorovali aj tímy uskutočňujúce paralelné štúdie vo Švédsku a Spojených štátoch. Dôkazy o tom, že táto metóda je účinnejšia u žien, boli potvrdené iba v štúdii v USA, ale nie vo Švédsku. Vo švédskej štúdii bolo u mužov užívajúcich zmienené výživové doplnky zaznamenané znížené riziko infekcie. To zodpovedalo podobným výsledkom ako u žien.
V Americkej štúdii zaznamenali znížené riziko u mužov, čo užívali probiotiká alebo doplnky vitamínu D.
Vedci upozorňujú, že sú potrebné ešte ďalšie štúdie
Samotní vedci však upozorňujú, že ide len o pozorovaciu štúdiu a nedá sa preukázať kauzálnosť, teda príčina a súvislosť. Podľa nich sú potrebné ďalšie randomizované štúdie, ktoré by skúmali jednotlivé výživové doplnky samostatne. Až tak potom môžu vydať odporúčania.
Vysvetlenie nižšej nákazy pri ženách v štúdii môže mať príčinu vo zvýšenej hygiene a starostlivosti o zdravie. „Dotazníky ukazujú, že vyššie percento žien oproti mužom sa obáva o svoje zdravie a zdravie svojej rodiny, a preto sú opatrnejšie,“ tvrdia vedci. „Ženy, ktoré si kupujú vitamíny sa môžu lepšie starať o zdravie ako muži, a to napríklad tým, že častejšie používajú pleťové masky a umývajú si ruky.“
„Toto je stále sa rozvíjajúca oblasť výskumu, ktorá si vyžaduje ďalšie dôkladné štúdie predtým, ako bude možné urobiť jednoznačné závery spočívajúce v tom, či by konkrétne výživové doplnky mohli znížiť riziko infekcie COVID-19,“ uviedla pre Science Alert Sumantra Ray, odborníčka na výživu z Cambridge, ktorá sa štúdie nezúčastnila.
Vitamín D pri prevencii závažného priebehu zlyhal
Predpokladá sa, že výživové doplnky môžu pomôcť pri prevencii a prekonaní niektorých chorôb. Nie sú však liečbou.
Podľa Jerusalem Post v prípade vitamínu D – sú jeho nízke hladiny spojené s vyšším rizikom závažného COVID-19. Zvyšovanie hladiny vitamínu D pomocou výživových doplnkov preukázateľne nepomohlo.
Lekári v Brazílii zistili, že takéto zvýšenie hladiny vitamínu D u kriticky chorých pacientov, nepomáha pri skrátenej hospitalizácii a ani proti zníženiu rizika závažného priebehu koronavírusu.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: The British Medical Journal, Jerusalem Post, Science Alert