Očkovanie mladých chlapcov môže byť problém. Vzácny vedľajší účinok útočí na srdce dieťaťa
- Vo Veľkej Británií výbor zvažuje, či odporučiť očkovanie detí kvôli vzácnemu vedľajšiemu účinku – zápalu srdca
- Najviac ohrozenými sú po podaní druhej dávky hlavne mladší chlapci
- Vo Veľkej Británií výbor zvažuje, či odporučiť očkovanie detí kvôli vzácnemu vedľajšiemu účinku – zápalu srdca
- Najviac ohrozenými sú po podaní druhej dávky hlavne mladší chlapci
Vo väčšine krajín na našom kontinente najsilnejšie politické strany podporujú očkovanie. V krajinách, kde už obyvatelia získali kolektívnu imunitu, vlády rušia obmedzenia a život sa vracia postupne do normálneho „predkoronového“ stavu.
Na druhej strane si však vo Veľkej Británii, ktorá bola medzi prvými, kto zrušil opatrenia, kladú otázku, či je vhodné očkovať aj mladých ľudí, pre ktorých vírus nie je nebezpečný a pravdepodobne by sa s ním ich organizmus zvládol popasovať.
Vedľajšie účinky
Medzi kritériá, ktorými sa britský Spoločný výbor pre očkovanie a imunizáciu (JCVI) riadi, sú tiež celkové zdravotné výhody očkovania pre samotné deti – nie ich vplyv na školu alebo iných ľudí, píše BBC. Riziko ochorenia síce nie je u detí nulové, ale šanca, že bude mať vážny priebeh, je veľmi nízka.
Úmrtia medzi zdravými deťmi sú extrémne zriedkavé. Deti, ktoré podľahnú ochoreniu, mali častokrát zdravotné problémy už predtým, ako sa nakazili.
Názory odborníkov sa líšia. Vedci, lekári, učitelia aj rodičia diskutujú a obe strany majú oprávnené argumenty. Situáciu skomplikoval aj veľmi vzácny vedľajší účinok vakcíny od firiem Pfizer a Moderna, a to zápal srdca. Európska lieková agentúra (EMA) uviedla, že vedľajšie účinky sú častejšie u mladších mužov.
Výskum miliónov ľudí ukazuje, že existuje malé riziko myokarditídy alebo zápalu srdca u mladých ľudí – obzvlášť u mladších chlapcov. Po druhej dávke vakcíny sa stretla táto skupina častejšie s bolesťou v hrudníku a búšením srdca. Príznaky sa však zvyčajne stratili po niekoľkých dňoch.
Na každý milión druhých dávok vakcíny Pfizer podaných 12- až 17-ročným chlapcom malo tento stav približne 60 (pre porovnanie, u dievčat to bolo 60 na 8 miliónov). Práve kvôli tomu sa vo Veľkej Británii odporúča iba jedna dávka vakcíny.
Tlak zo strany politikov
Na JCVI bol vyvíjaný veľký nátlak, aby prišli s odporúčaním očkovania pre mladých ľudí, ale vzhľadom na to, že vedcom stále chýbajú dáta o účinkoch vakcíny, sa tomu, pochopiteľne, vyhýbajú.
Ostatné krajiny sú ovplyvnené rôznymi faktormi, od zaočkovanosti dospelých až po obavy z ďalšej vlny koronavírusu. Spojené štáty zaočkovali viac ako 10 miliónov osôb starších ako 12 rokov a dospeli k záveru, že výhoda ochrany pred ochorením a jeho komplikáciami prevyšuje potencionálne riziko nežiadúcej reakcie na očkovaciu látku. Francúzsko, Taliansko, Kanada, Španielsko a Izrael očkujú túto vekovú skupinu z rovnakého dôvodu.
Nemecko malo podobný prístup k očkovaniu ako Veľká Británia, avšak nedávno zmenili kurz a prešli z očkovania iba najviac ohrozených tínedžerov na vakcináciu všetkých nad 12 rokov.
Je možné, že s postupným zhoršovaním sa počasia a nárastom infikovaných aj JCVI zmení názor, avšak ako upozorňuje množstvo vedcov, cieľom očkovania nie je mať 0 nakazených v krajine, ale zmeniť koronavírus na bežné ochorenie, ktoré nebude plniť nemocnice na hranice ich kapacít.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: EMA, BBC, CDC