Očkovanie má na Slovensku bohatú históriu. Vakcíny už zastavili tetanus aj tuberkulózu, vyvážali sme ich tiež do zahraničia
- Prešovčan Ján Adam Rayman prepísal dejiny. S očkovaním proti pravým kiahňam začal ako prvý v Európe
- Dionýz Blaškovič z Jablonice zas významne prispel k štúdiu premenlivosti vírusu chrípky
- IMUNA PHARM (predtým Imuna š. p.) vznikla v roku 1953. Založená bola v Šarišských Michaľanoch
- Prešovčan Ján Adam Rayman prepísal dejiny. S očkovaním proti pravým kiahňam začal ako prvý v Európe
- Dionýz Blaškovič z Jablonice zas významne prispel k štúdiu premenlivosti vírusu chrípky
- IMUNA PHARM (predtým Imuna š. p.) vznikla v roku 1953. Založená bola v Šarišských Michaľanoch
Pandémia nového koronavírusu nás zasiahla zo dňa na deň. Nikto neočakával, že s ňou budeme bojovať viac než rok a ešte zďaleka nemáme vyhraté. Po celom svete sa začali vyvíjať očkovacie látky, ktoré sú s najväčšou pravdepodobnosťou našou jedinou záchranou.
Aj keď Slovensko proti COVID-19 vlastnú vakcínu nemá a sme odkázaní na ich dovoz zo zahraničia, v Česko-Slovensku kedysi vyrábali očkovacie látky vo veľkom množstve a dokonca smerovali aj na vývoz.
S očkovaním proti kiahňam začal Prešovčan
Vráťme sa však tri storočia dozadu. V roku 1690 sa v Prešove narodil Ján Adam Rayman. Bol lekár, imunológ, farmaceut aj infektológ. Po štúdiu farmácie na prešovskom evanjelickom kolégiu pokračoval na Leidenskej univerzite v Holandsku, kde skončil medicínu.
V roku 1713 začal pracovať v Prešove ako mestský lekár. O sedem rokov na to prepísal dejiny. Ako prvý v Európe začal s očkovaním proti pravým (čiernym) kiahňam. Vyskúšal ho na svojej dcére. Na ramene jej urobil rez, do ktorého ako prevenciu pred ochorením vmasíroval hnis z pľuzgiera jej brata, ktorý bol nakazený. Očkovanie v nasledujúcich rokoch s úspechom opakoval a vždy úspešne.
Podľa denníka Pravda to bol vôbec prvý prípad tzv. variolizácie, teda aktívnej imunizácie vírusom kiahní, prinajmenšom v stredoeurópskom priestore. O rok na to, konkrétne v roku 1721, publikoval v časopise Sammlung von Natur und Medicin články, kde vykonané očkovanie vedecky opísal. Prvenstvo však zaznamenané nemá.
Hnisom do rany
Pripísané bolo anglickému vidieckemu lekárovi Edwardovi Jennerovi, ktorý tieto pokusy vykonal až o 76 rokov neskôr. Práve on bol teda prvým oficiálne uznaným vedcom, ktorému sa podarilo zaočkovať ľudí proti kiahňam, v tom čase veľkej hrozbe pre ľudstvo.
Ako to urobil? Podľa portálu Mladý vedec odobral hnis z vyrážok dievčaťa, ktoré bolo napadnuté kravskými kiahňami a preniesol ich do krvi dvoch chlapcov.
TASR uvádza, že v Česko-Slovensku sa povinné očkovanie proti pravým kiahňam zaviedlo už v roku 1919. Posledný prípad pravých kiahní bol na území Slovenska hlásený v roku 1924. Od roku 1938 sme vytvárali vakcíny aj na osýpky, dávivý kašeľ či šarlach.
Imunológia na Slovensku
Rozvoj imunológie sa na Slovensku začal v prvej polovici 20. storočia. Slovenská imunologická spoločnosť o svojej histórii píše, že v tom čase vznikali prvé špecializované zdravotnícke a vysokoškolské pracoviská. Tie sa venovali nielen mikrobiologickej a sérologickej diagnostike, ale aj niektorým obranným funkciám organizmu podmieňujúcim úspešnosť jeho boja s mikróbnymi a vírusovými infekciami.
V roku 1925 vznikol Štátny zdravotný ústav v Prahe, ktorý podľa dokumentov Úradu verejného zdravotníctva SR už pred druhou svetovou vojnou skúmal metódy a liečebné prostriedky proti nákazlivým chorobám, zúčastňoval sa na protiepidemických akciách, vyvíjal a vyrábal očkovacie látky, séra alebo imunoterapeutické a diagnostické prostriedky pre mikrobiológiu.
„Zaoberal sa aj epidemiológiou a štatistikou nákaz, školskou a priemyselnou hygienou, výživou a obliekaním, kontrolou potravín a liečiv a pod. Najväčšie zmeny nastali však po vojne. Najprv sa oddelila imunologická výroba, potom kontrola liečiv a nakoniec rozdelilo Ministerstvo zdravotníctva SR ústav na niekoľko menších ústavov – hygieny, epidemiológie a mikrobiológie,“ píšu historici Úradu.
Povinné očkovania
Denník Pravda píše, že medzi významných predstaviteľov Štátneho zdravotného ústavu patril najmä docent Bohuslav Feierabend, ktorého v roku 1930 pozvala turecká vláda do Ankary, aby vypracoval plány na výrobu sér a očkovacích látok.
Ďalej uvádza, že už tri roky po vzniku ústavu vyrábal vakcíny proti tuberkulóze a spomínaným pravým kiahňam. Povinné očkovanie proti tuberkulóze sa u nás začalo v roku 1953 a o štyri roky na to tu začalo prvé celonárodné očkovanie na svete proti detskej obrne.
Česko-Slovensko bolo jednou z prvých krajín na svete, kde toto ochorenie úplne vymizlo. Od roku 1959 sa zaviedlo povinné očkovanie proti čiernemu kašľu, proti osýpkam sa začalo vakcinovať v roku 1969.
V súčasnosti sa na území Slovenskej republiky povinne očkujú deti proti 11 ochoreniam, ktoré boli v minulosti príčinou celosvetových epidémií.
Vražedná chrípka
Po druhej svetovej vojne nastal v Česko-Slovensku rozmach imunológie, a to predovšetkým vďaka vybudovaniu Československej akadémie vied (ČSAV).
Dôležitým míľnikom bol začiatok 50. rokov, kedy vznikol Virologický ústav ČSAV, ktorého prvým riaditeľom bol Dionýz Blaškovič. Rýchlo si získal uznanie doma i v zahraničí.
Vznik firmy IMUNA PHARM sa datuje od roku 1953, kedy bola založená v Šarišských Michaľanoch ako Imuna š.p. (štátny podnik). Virologický ústav ČSAV aj Blaškovič jej pomáhali s prípravou vakcíny proti chrípke.
Aj preto zažila naša krajina poslednú veľkú pandémiu chrípky ešte v roku 1957, kedy svet „napadla“ Ázijská chrípka typu A. Celosvetovo na ňu zomreli viac než dva milióny ľudí.
Nebyť extrémne rýchleho vyvinutia vakcíny, mohlo to dopadnúť ešte horšie. Zasadil sa o ňu americký mikrobiológ Maurice Hilleman, ani my sme však nezaostávali. Práve Dionýz Blaškovič k štúdiu premenlivosti vírusu chrípky významne prispel.
Pre Pravdu v roku 1998 povedal: „S touto výrobou neboli žiadne skúsenosti, preto som sám navrhol, doslova nakreslil, aj celú technológiu.“
Imuna v Šarišských Michaľanoch skončila s výrobou vakcín proti chrípke v roku 2000, odvtedy sa všetky očkovacie látky na Slovensko dovážajú.
Koniec detskej obrny
Imuna postupne svoj predmet činnosti rozvinula aj na ďalšie oblasti, najmä očkovacie látky, prípravky z krvnej plazmy, živné pôdy, diagnostické prípravky a podobne. Začiatkom 60. rokov sme vakcínu proti tetanu vyvážali napríklad na Kubu.
Na Slovensku sa s celoplošným očkovaním proti detskej obrne začalo v roku 1957. Štyri roky predtým bola vakcína vynájdená americkým virológom, imunológom a detským lekárom Jonasom Edwardom Salkom. Embargo vtedy blokovalo dovoz zo západných krajín, ktoré už mali vyvinuté materiály na kultiváciu buniek tkanivových kultúr.
Pravda informuje, že k informáciám o vakcíne sa dostal profesor Dimitrij Slonim súkromnou korešpondenciou s Jonasom Salkom. Česko-Slovensko sa vďaka tomu stalo prvým štátom na svete, ktorý po celoplošnom očkovaní s obrnou v roku 1960 skoncoval.
Rozkvet Imuny
V roku 1971 boli do Imuny transferované pevné liekové formy v podobe tabliet a od roku 1976 bol pre pacientov trpiacich vrodenou poruchou metabolizmu aminokyselín k dispozícií dietetický prípravok na báze cukrov a štiepených bielkovín, Sinfenal.
V roku 1994 začala vyrábať čisto aminokyselinový prípravok – Aminoacid, určený ako energetický bielkovinový zdroj pri fyzickej námahe, obzvlášť pre športovcov, píše sa v histórii spoločnosti.
V roku 2002 vznikla spoločnosti IMUNA PHARM. „Naďalej tak pokračuje v trende, ktorým sme sa úspešne transformovali na modernú výrobnú farmaceutickú spoločnosť, úspešne pôsobiacu v súčasnom trhovom prostredí. Jej cieľom je, aby kvalita a tradícia, ktorá sa spája so spoločnosťou na stredoeurópskom trhu, bola transformovaná do globálnych rozmerov,“ uvádzajú.
Testy na myšiach a morčatách
Imuna je dnes často v pozornosti verejnosti. Testovala totiž aj ruskú vakcínu proti koronavírusu Sputnik V. Na Slovensku ju zatiaľ dostali laboratórne morčatá a myši.
Ako informoval Miroslav Ryzner z referátu biologických skúšok na zvieratách, testovanie prebiehalo v dvoch komponentoch na piatich myšiach a dvoch morčatách.
„Skúška trvala sedem dní. Za celé pozorovacie obdobie sa neprejavili žiadne prejavy toxicity, nestratili na hmotnosti, žiadne zviera neuhynulo. Čiže skúška dopadla s vyhovujúcim výsledkom,“ povedal Ryzner pre TASR.
Slovensko nakúpilo dva milióny vakcín Sputnik V, v Šarišských Michaľanoch je uskladnených 200-tisíc kusov.
Zdroje: Severovýchod.sk, Pravda, Mladý vedec, Slovenská imunologická spoločnosť, ÚVZSR, Imuna Pharm, Pražsky denik, TASR