Očkovanie na Slovensku v ohrození. Jedna vakcína má problémy s výrobou, nová dopadla katastrofálne v testoch

  • Tempo očkovania na Slovensku nie je najrýchlejšie a ešte hrozí, že spomalí
  • Výrobca vakcín Pfizer ide rozširovať výrobu, čo bude znamenať menej doručených vakcín
  • Oxfordská vakcína dopadla v testoch zle, lekári ňou neodporúčajú očkovať
koronavírus očkovanie vakcína
TASR/AP Photo/Binsar Bakkara
  • Tempo očkovania na Slovensku nie je najrýchlejšie a ešte hrozí, že spomalí
  • Výrobca vakcín Pfizer ide rozširovať výrobu, čo bude znamenať menej doručených vakcín
  • Oxfordská vakcína dopadla v testoch zle, lekári ňou neodporúčajú očkovať

Tempo očkovania na Slovensku je oproti svetu, ale aj ďalším krajinám EÚ pomerne pomalé. Teraz hrozí, že bude ešte pomalšie. Výrobca vakcín Pfizer totiž chce navýšiť výrobné kapacity, čo ale dočasne spôsobí spomalenie dodávok očkovacích látok.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí na tlačovej konferencii potvrdil, že na Slovensko príde o 10% dávok vakcíny od Pfizeru menej, ako sme mali pôvodne dostať. 

Problémy má aj tzv. oxfordská vakcína z dielne AstraZeneca. Klinické skúšky ukázali, že je účinná na 62 %, čo je veľmi málo. Konkurenčné vakcíny, ktoré už Európska lieková agentúra schválila, majú účinnosť až 95 %.

Nórsko varuje, že vakcína môže byť pre túto vekovú kategóriu riziková. Krajina hlási už 23 úmrtí

Pfizer znižuje dodávky

Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer dočasne zníži dodávky svojej vakcíny proti chorobe COVID-19. Navyšuje totiž svoje výrobné kapacity, aby túto očkovaciu látku mohla dodávať na trh vo väčších objemoch. Podľa agentúry AFP o tom v piatok informovali nórsky zdravotný úrad (FHI).

Dočasné zníženie objemu dodávok pocítia všetky európske krajiny. „Zatiaľ nie je jasné, ako dlho potrvá, kým spoločnosť Pfizer dosiahne svoju maximálnu výrobnú kapacitu,“ uviedla AFP s odvolaním sa na FHI. Výrobná kapacita má stúpnuť z 1,3 na 2 miliardy dávok vakcíny ročne.

Necháš sa zaočkovať proti koronavírusu?

FHI neposkytla žiadne podrobné údaje o dodávkach do Európy ako celku, uviedla však, že Nórsko dostane na budúci týždeň 36 075 dávok, čo je pokles z predtým očakávaných 43 875 dávok, čo znamená zníženie objemu dodávok o 17,8 percenta. Na vykrytie tohto schodku v dodávkach Nórsko využije časť dávok očkovacej látky, ktorú si preventívne odložilo, keď dostalo svoj prvý prídel.

Aj keď táto škandinávska krajina nie je členom EÚ, je s ňou úzko prepojená v mnohých oblastiach, vrátane obstarávania vakcín proti chorobe COVID-19, o ktorých vyjednáva Brusel.

Zaočkovanosť proti COVID-19 na 100 obyvateľov:

Oxfordská vakcína nie je dosť dobrá

O schválenie Európsku liekovú agentúru požiadala aj vakcína od firmy AstraZeneca, ktorú vyvinula v spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Austrálski vedci však pri testoch zistili, že očkovacia látka má veľmi slabú účinnosť, iba 62 %. Informuje o tom austrálsky denník Sydney Morning Herald

Austrálska a novozélandská imunologická spoločnosť varuje, aby vláda odložila očkovanie touto vakcínou. Tretia fáza klinických skúšok, ktorá sa uskutočnila práve v Austrálii, totiž ukázala, že na vytvorenie kolektívnej imunity nie je pri dodržaní odporúčaných dávok táto vakcína dostatočná.

Dobrou správou je, že sa nepotvrdili žiadne vážne nežiaduce účinky, takže vakcínu považujú za síce bezpečnú, no neúčinnú. S oxfordskou vakcínou boli problémy už pri prvých klinických skúškach, ktoré tiež ukázali účinnosť okolo 60 %, no účastníci štúdie, ktorí dostali nesprávne množstvo dávky, si vytvorili lepšiu imunitu a účinnosť dosiahla až 95 %.

Odborníci upozorňujú na katastrofálne následky korony. Pľúca zostávajú zničené ako po rokoch tuhého fajčenia

Očkovať sa budeme celý rok

Minister zdravotníctva Marek Krajčí sa už dávnejšie vyjadril, že ak by sme mali k dispozícii dosť očkovacích látok, dokázali by sme celé Slovensko zaočkovať v priebehu troch mesiacov. Tento termín je však nereálny. Momentálne je zaočkovaných 50 109 ľudí, čo predstavuje 0,92% populácie. 

Momentálne sa očkujú zdravotníci v prvej línii a pracovníci, ktorí prichádzajú do kontaktu s COVID pozitívnymi pacientmi. Od 18. januára sa budú očkovať klienti DSS nad 75 rokov, klienti so závažnými pridruženými ochoreniami d 65 rokov. „Bežný smrteľník“ sa zrejme bude musieť dať zaočkovať až na jar tohto roka. 

Krajčí tiež potvrdil, že máme zazmluvnených ďalších 600-tisíc dávok od Pfizeru a aj 600-tisíc dávok od firmy Moderna. Upozornil však, že vakcíny od Pfizeru nebudú k dispozícii hneď a vakcíny od Moderny prídu najskôr v druhej polovici roka 2021. „Hovorili sme aj o ruskej a čínskej vakcíne. O vakcínu Sputnik zatiaľ nemáme záujem a o tej čínskej sme ani neuvažovali, pretože má veľmi slabú potvrdenú účinnosť,“ povedal minister.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: TASR, SydneyMorningHerald

Najnovšie videá

Trendové videá