Očkovanie odkladala, svoj svadobný deň tak strávila na pľúcnej ventilácii. Zabili ju dezinformácie, tvrdí rodina
- Budúcu nevestu zabili dezinformácie
- Očkovanie odkladala, až bolo nakoniec neskoro
- Namiesto sadby jej tak rodina pripravuje pohreb
- Budúcu nevestu zabili dezinformácie
- Očkovanie odkladala, až bolo nakoniec neskoro
- Namiesto sadby jej tak rodina pripravuje pohreb
Samantha Wendellová s Austinom Eskew chodila 10 rokov, kým sa dvojica rozhodla, že sa vezmú. Vybrali si na to magický dátum 21. august 2021. Samantha však nakoniec tento deň nestála pred oltárom, ale ležala na pľúcnej ventilácii v americkej nemocnici. Pár dní na to ochoreniu Covid-19 podľahla.
„Zabili ju dezinformácie,“ napísala Samanthina sesternica Maria Vibrandor Hayesová vo svojom statuse na Facebooku. Podľa sestrenice Samantha totiž uverila nepravdivej informácii o tom, že očkovanie môže spôsobovať neplodnosť. Hayesová tiež doplnila, že so sesternicou sa dokázala rozlúčiť už iba cez videohovor, tesne predtým, ako 10. septembra zomrela.
Rodina sa pre NBC News vyjadrila, že Samanthin príbeh zdieľajú s médiami preto, aby sa z jej chyby poučili ostatní ľudia.
Očkovať sa nakoniec chcela, bolo už neskoro
Samantha sa vírusom nakazila na rozlúčke so slobodou. Spočiatku si nemyslela, že by mohlo ísť o Covid-19, zhoršený zdravotný stav pripisovala predsvadobným stresom. Austin ju však presvedčil, aby sa pre istotu dala otestovať. Obom vyšiel pozitívny test.
V tom čase už pár očkovanie kvôli zhoršenej pandemickej situácii v USA zvažoval. Chceli totiž absolvovať svadobnú cestu do Mexika, a tak si v miestnom očkovacom centre rezervovali dátum.
Pár dní pred očkovaním však ochoreli, a tak im odporučili, aby sa prišli očkovať až po prekonaní. Obaja mali zo začiatku klasický priebeh, ako zvýšenú telesnú teplotu či únavu. Kým Austin sa pomaly začínal zotavovať, stav Samanthy sa iba zhoršoval. Lapala po dychu a nemohla prestať kašlať. Nakoniec ju bol snúbenec nútený odviesť do nemocnice.
Síce sa spočiatku lekári snažili jej stav stabilizovať, o pár dní však skončila na umelej pľúcnej ventilácii. Pre televíziu Fox News snúbenec opísal, že spočiatku boli lekári k jej stavu optimistickí a tvrdili, že prežije.
„Vo štvrtok urobili CT vyšetrenie. Jazvy mala po celých pľúcach a trpela obojstranným zápalom pľúc. A v tej chvíli pre ňu nebola žiadna šanca na prežitie,“ hovoril pre televíziu Austin. Rodina urobila to najťažšie rozhodnutie a Samanthu odpojili z prístrojov.
„Dovolili nám byť v miestnosti, takže som ju držal až do posledného dychu,“ dodal.
Očkovanie nespôsobuje neplodnosť
Práve strach z neplodnosti je jedným z najčastejších faktorov, prečo ľudia odmietajú očkovanie. Avšak to, že by vakcíny mali takýto vedľajší účinok, vyvrátil okrem iných pre Startitup v máji aj primár I. gynekologicko-pôrodníckej kliniky UNB na Antolskej v Bratislave, a zároveň hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva pre reprodukčnú medicínu, doktor Martin Petrenko. Dodal však, že neplodnosť môže spôsobiť ochorenie Covid-19.
,,V odbornej literatúre sa začínajú objavovať seriózne vedecké práce, ktoré zistili súvislosť medzi ochorením a poškodením semenníkov, a teda aj tvorbou spermií,“ vysvetlil primár. „Je logické, že čím je priebeh ochorenia u muža ťažší, tým viac je poškodená spermiogenéza. Do tzv. postcovidového syndrómu teda nepatrí iba poškodenie pľúc a iných orgánov, ale i poškodenie orgánov rozmnožovacej sústav.“
Neplodnosť sa však v tomto prípade podľa Martina Petrenka nemusí týkať iba mužov. Aj keď sa zatiaľ neobjavili žiadne relevantné štúdie, nemožno vylúčiť, že ťažký priebeh ochorenia môže ovplyvniť aj ženskú plodnosť.
„Treba si uvedomiť, že ťažké ochorenie na Covid-19 spôsobuje zápal v celom tele. Ak má človek teploty 39 až 40 ºC dva až tri týždne, k tomu postihnuté pľúca a iné orgány, celý organizmus je vážne chorý. Dá sa teda predpokladať, že zápal môže aj u ženy poškodiť citlivé orgány, zodpovedné za rozmnožovanie – maternicu a najmä vaječníky,“ povedal.
Dodal tiež, že Covid-19 je pre ženy obzvlášť nebezpečný počas tehotenstva. Hlavne, ak žena ochorie v prvom trimestri, kedy je plod najcitlivejší na ťažké poškodenie.
„Ak nastane v prvom trimestri infekcia chrípkou, rubeolou alebo inými virózami, môže sa stať, že plod bude vážne poškodený, alebo úplne odumrie a potratí sa. I keď ešte v literatúre nie sú priame dôkazy o poškodení plodu pri ochorení na Covid-19, dá sa to tiež predpokladať,“ hovorí primár Martin Petrenko.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: NBC News, Fox News, FB/Maria Vibrandor Hayes, Startitup