Očkovanie vo svete sa spomaľuje a môžu za to mladí ľudia. Dôvod je bizarný, myslia si, že sú nesmrteľní
- Po dodaní vakcín sa do očkovania pustili všetky krajiny
- Tempo bolo spočiatku rýchle, no v súčasnosti je čoraz pomalšie
- To môže byť dosť veľkým problémom
- Po dodaní vakcín sa do očkovania pustili všetky krajiny
- Tempo bolo spočiatku rýchle, no v súčasnosti je čoraz pomalšie
- To môže byť dosť veľkým problémom
Krátko po začiatku pandémie čakali ľudia z celého sveta na vakcíny. Tie boli vyvinuté a schválené v rekordne rýchlom čase. Hoci sa mnoho ľudí dalo zaočkovať ihneď, mnoho ďalších vakcináciu odmieta. V dôsledku toho sa očkovacie procesy na svete spomaľujú.
Toto náhle spomalenie vakcinácie znepokojuje odborníkov po celom svete. Spôsobené to je najmä uvoľnenými opatreniami, v dôsledku ktorých rastú čísla nakazených nie len v Spojených štátoch, ale aj v Európe. Keďže sa opatrenia v mnohých krajinách uvoľňujú, prijatie očkovania je rozhodujúce.
To platí najmä v prípade, ak chceme zabrániť väčšiemu prenosu, závažnejším chorobám, zvýšenému počtu úmrtí a väčšiemu riziku, že sa objavia nové varianty ochorenia.
Očkovacie procesy začali v Európe a v USA rôznym tempom. USA a Spojené kráľovstvo začali čo najrýchlejšie očkovať seniorov a zdravotníkov, no v Európe sa tieto procesy predĺžili. Zavinené to bolo neskorým objednaním vakcín a obmedzením dodávok spôsobeným rôznymi spormi.
Väčšina týchto európskych problémov je však zažehnaná a očkovať sa teda môže. Veľká časť dospelých mladých ľudí je dnes zaočkovaná. Podľa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb je zaočkovaných 69,2 percent dospelých Európanov. V Spojenom kráľovstve je zaočkovaných takmer 80 percent osôb starších ako 16 rokov.
Hoci môžeme tieto čísla považovať za úspech, prudké spomalenie vakcinácie je alarmujúce. Podľa portálu Our World in Data sa očkovanie spomalilo vo viacerých krajinách.
Podľa portálu CNBC sa vakcinácii v Európe vyhýbajú prevažne mladí ľudia. Dôvodom má byť zvýšená ľahostajnosť a znížený strach z následkov ochorenia. Mladí ľudia si myslia, že v prípade nákazy im nehrozí hospitalizácia, a tak vakcináciu odkladajú. Môže za to však aj odstránenie niektorých obmedzení.
Spomalenie zaočkovanosti je znepokojujúce hlavne kvôli rýchlejšiemu šíreniu nákazy. To zase vedie k vzniku nových a nebezpečnejších mutácií, ktoré dokážu oslabiť účinnosť jednotlivých vakcín.
Nakazení pribúdajú aj na Slovensku
Analytici z projektu Dáta bez pátosu informujú, že Slovensko sa už dostalo na čelo pelotónu v najrýchlejšom raste počtu nakazených.
„Rast za týždeň o 77 % znamená za 3 týždne 5-násobok. Možno nám pomôže, že je to z nízkych čísiel 1000 prípadov týždenne, ale buďte opatrní na príznakových občanov, Očkovaných aj neočkovaných, je to jedno. Určite je úľavou, že ide o infikovaných, nie je to najdôležitejší parameter, ale asi 7 % z nich do nemocnice zavíta. To treba sledovať. Vchod do nemocníc a východ Slovenska treba sledovať,“ tvrdia dátoví analytici.
Hoci sa nákaze očkovaní vyhnúť nemusia, dokáže ich ochrániť pred náročným priebehom. Podľa najnovšej štúdie neznižujú očkovacie látky iba riziko hospitalizácie v dôsledku nákazy koronavírusom, ale aj pravdepodobnosť dlhodobých symptómov spôsobených nákazou. Informuje o tom portál CNN.
Vedci z inštitúcií v USA a Spojenom kráľovstve analyzovali údaje, ku ktorým sa dostali vďaka používateľom aplikácie Covid Symptom Study. Používatelia do aplikácie zapisovali príznaky, ktoré sa spájajú s ochorením Covid-19.
Do štúdie boli zapojené osoby, ktoré uviedli, že vakcínu proti Covid-19 v období od 8. decembra 2020 do 4. júla 2021. Príznaky týchto osôb boli následne porovnané s príznakmi ľudí, ktorí doposiaľ zaočkovaní nie sú.
Do štúdie bolo zahrnutých viac ako 1,2–milióna údajov dospelých ľudí uvádzajúcich, že dostali aspoň prvú dávku vakcíny. Spomedzi týchto osôb malo iba pol percenta pozitívny test na ochorenie. V prípade osôb, ktoré sú plne zaočkované, bolo pozitívnych oba 0,2 percenta.
Výsledky štúdie ukázali aj skutočnosť, že niektoré osoby boli po prvej dávke vakcíny zraniteľnejšie. Ide prevažne o ľudí nad 60 rokov a o ľudí, ktorí žijú v chudobných oblastiach. Údaje však ukázali aj to, že ľudia, ktorí netrpia obezitou, mali už po prvej dávke nižšie riziko nákazy.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: Vaccine Tracker, Our World In Data, CNBC, CNN