Očkovať by sa mali všetky tehotné ženy, bez rozdielu. Odborníci odpovedali na najčastejšie otázky

  • Odborníci odpovedali na otázky verejnosti prostredníctvom ministerstva zdravotníctva
  • Si v zahraničí a nevieš, či sa na Slovensko dostaneš domov? Hlavný hygienik odpovedal
Ján Mikas
TASR/Jakub Kotian
  • Odborníci odpovedali na otázky verejnosti prostredníctvom ministerstva zdravotníctva
  • Si v zahraničí a nevieš, či sa na Slovensko dostaneš domov? Hlavný hygienik odpovedal

Ministerstvo zdravotníctva dnes 26.11. odvysielalo debatu Jána Mikasa, hlavného hygienika, Eleny Prokopovej, hlavnej odborníčky pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast, a Aleny Koščálovej, primárky kliniky infektológie.

Otázky mohla klásť aj široká verejnosť, pričom mali odborníci ozrejmiť najmä veci súvisiace s pandémiou a lockdownom. Ministerstvo vysielalo livestream prostredníctvom sociálnej siete Facebook. Debatu dopredu avizovali, kedy aj ponúkli priestor na otázky.

Covid je omnoho väčším rizikom než očkovanie

Očkovať by sa mali všetky tehotné ženy, bez ohľadu na to, v akom štádiu tehotenstva sú. Dáta ukazujú, že takéto očkovanie je úplne bezpečné v prvých dvoch trimestroch, avšak, pandemická situácia je dnes taká zlá, že riziká sú počas celého tehotenstva menšie ako samotné ochorenie. Očkovať by sa tak mali všetky tehotné ženy bez rozdielu.

Človek môže cestovať a ísť medzi okresmi, ak musí ísť za prácou, osobou, ktorá potrebuje starostlivosť, či za nehnuteľnosťou, ktorá potrebuje obstarávanie. Výnimka teda neplatí na rekreačné cestovanie mimo okresy. Hlavný hygienik Mikas, prosí, aby si Slováci nehľadali spôsoby, ako nariadenia obchádzať.

Je povinné očkovanie na stole?

Ak sa nám nepodarí presvedčiť väčšinu populácie dať sa zaočkovať motivačne, v hre je aj povinné očkovanie. Na Slovensku nejde o novinku, pri deťoch máme aktuálne 10 povinných očkovaní na infekčné ochorenia, pre dospelých je povinné napríklad očkovanie proti tetanu. Navyše, medzi povinné očkovania patria aj „ďalšie očkovania podľa rizikových skupín“, vysvetľuje Mikas.

Celú pandémiu bola snaha o to, aby očkovanie bolo dobrovoľné, konštatuje. Avšak, dnes môžeme vidieť, že to tak nefunguje. Ide o ťažkú a dôležitú otázku. S Elenou Prokopovou sa zhodli, že sú zástancami dobrovoľného očkovania.

Teraz je však situácia iná. Všetci sme čakali, že to bude sezónna vec, alebo ročná. Teraz však počúvame o ďalších variantoch,“ vysvetľuje Prokopová. Zatiaľ všetko nasvedčuje tomu, že očkovanie je jediná cesta, a preto pristúpia k rozhodnutiam, ktoré budú nevyhnutné. Povinné očkovanie tak nevylučujú. Mikas k tejto debate vyzýva parlament.

„Nevylučujeme, že sa časom vyrobia testy, ktoré by kontrolovali protilátky, a očkovanie by nebolo potrebné do nejakých hraníc. V súčasnosti také testy však nemáme,“ hovorí Prokopová, potrebné sú preto aj posilňovacie dávky.

Zo zahraničia sa na Slovensko na Vianoce vrátiš

Môžu ľudia zo zahraničia cestovať na Slovensko? Hlavný hygienik hovorí, že áno. Osoba sa musí zaregistrovať na e-hranici, ak je zaočkovaná, nemusí do karantény. V opačnom prípade sa karanténe nevyhne. Zas však platí, že môžeš ísť len za starostlivosťou osoby, bežné návštevy povolené nie sú. 

Technický proces očkovania detí je veľmi detailne pripravovaný, preto sa jeho spustenie očakáva skoro. Nebude už treba odporučenie pediatra dieťaťa, avšak bolo by vhodné očkovanie s obvodným lekárom prediskutovať. Zaočkovať sa potom môže priamo tam – u svojho lekára alebo v očkovacom centre.

Približne 5 % detí, ktoré boli infikované, skončia v nemocnici. Prechádzajú si aj skutočne ťažkými stavmi a často čelia dlhodobým následkom, a to aj, ak majú priebeh ľahký. Prvým dôvodom očkovania u detí je tak samotná ochrana detí pred nákazou a následkami. Dnes už nie je pravdou, že Covid deti obchádza. Ďalším dôvodom je aj snaha o dosiahnutie kolektívnej imunity.

Ivermectin nie je odpoveď a ulice sú plné aj napriek lockdownu

„Dnes máme dôkazy o tom, že Ivermectin na Covid nefunguje. Môže to byť aj nebezpečné. Užívajú liek, ktorý nie je určený pre ľudí, ale pre zvieratá. Môže byť, naopak, škodlivý,“ hovorí Koščáková. „Na našej klinike je viac ako 80 % nezaočkovaných.“

„Teraz záleží len od toho, ako budú ľudia dodržiavať opatrenia. Ak ich budú obchádzať, nebudú účinkovať,“ aktuálne sú zvýšené kontroly zo strany hygieny aj polície.

Ich kapacity však sú obmedzené, a preto sa budeme musieť spoľahnúť na našu zodpovednosť. Ak sa pravidlá nebudú dodržiavať, v lockdowne budeme veľmi dlho, konštatuje Mikas.

„Obchádzaním opatrení oklameme len nás všetkých. Budú stúpať čísla, bude horšie v nemocniciach,“ hovorí Prokopová.

Školy sa majú zatvárať, ak je situácia zlá

Hlavný hygienik Ján Mikas regionálnych hygienikov vyzýva k činom. Ak by bola situácia v regióne zlá, nemajú váhať a zavrieť školy. 

Regionálne úrady verejného zdravotníctva majú pri plošnom zatváraní škôl vo svojich územných obvodoch plnú podporu hlavného hygienika SR Jána Mikasa,“ uviedla hovorkyňa ÚVZ SR Daša Račková, píšu TV Noviny.

Školy, škôlky a jasle sú v súčasnosti aj napriek lockdownu otvorené. Mnohí odborníci volajú po zmene, matematik Richard Kollár tvrdí, že práve školy sú jedným z miest, kde sa vírus šíri najviac. Navyše, dištančné vzdelávanie by motivovalo k home officu aj mnohých rodičov, čo by aktuálnej situácii pomohlo.

Minister školstva Branislav Gröhling hovorí, že sa nemôže zopakovať situácia z minulých vĺn a deti nemôžu byť opäť dlho doma, píšu TV Noviny. V okresoch Rožňava a Vranov nad Topľou už k zatvoreniu stredných škôl pristúpili.

Daša Račková dodáva, že viaceré regionálne úrady verejného zdravotníctva už požiadali o zasadnutie krízových štábov, pandemických komisií a bezpečnostných rád, kde by sa malo aktuálne nastavenie prehodnotiť. Práve plošné zatváranie škôl bude ich hlavnou témou.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: Facebook/Ministerstvo zdravotníctva, TV Noviny

Najnovšie videá

Trendové videá