Od 1. apríla sa uvoľnia niektoré opatrenia, veriaci môžu navštíviť kostol pod jednou podmienkou
- Vláda schválila individuálne návštevy kostolov
- Predĺži sa aj platnosť antigénových testov
- Vláda schválila individuálne návštevy kostolov
- Predĺži sa aj platnosť antigénových testov
Už od zajtra nás čakajú mierne voľnejšie opatrenia. Ľudia budú môcť aj počas sviatkov Veľkej noci individuálne navštíviť kostoly, veriaci ich pravdepodobne využijú na tradičnú veľkonočnú spoveď. Takisto sa predlžuje platnosť antigénového testu, keďže cez sviatky bude väčšina odberných miest zatvorená.
Od štvrtka 1. apríla spadá do výnimiek zo zákazu vychádzania individuálna duchovná starostlivosť. Vyplýva to z doplnenia uznesenia vlády o predĺžení núdzového stavu, ktoré dnes odobril kabinet. Podmienkou individuálnych bohoslužieb je podľa rozhodnutia vlády dodržanie protiepidemických opatrení stanovených vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).
Negatívnym výsledkom RT-PCR a antigénového testu sa bude možné preukázať do nedele 11. apríla, ak bol test vykonaný v období od štvrtka 1. apríla do nedele 4. apríla. Vyplýva to z uznesenia, ktoré na dnešnom rokovaní schválila vláda.
Rovnako od štvrtka platí výnimka aj pre držiteľov poľovného lístka za účelom plnenia opatrení proti šíreniu afrického moru ošípaných. Podmienkou je rovnako dodržiavanie opatrení ÚVZ SR.
Rozhodnutím zo stredy 17. marca vláda pre pandémiu koronavírusu opakovane predĺžila núdzový stav do 28. apríla. O oprávnenosti tohto kroku však má rozhodnúť Ústavný súd SR.
Núdzový stav naposledy
Šírením agresívnejšej britskej mutácie koronavírusu bezprostredne hrozí, že dôjde k ďalším nenapraviteľným a podstatným stratám na životoch alebo k zásadnému ohrozeniu zdravia na celom území Slovenskej republiky. Zhodnotila to vláda SR, ktorá na dnešnom rokovaní schválila návrh na vyslovenie súhlasu Národnej rady SR (NR SR) s opakovaným predĺžením núdzového stavu. Vláda 17. marca odsúhlasila predĺženie núdzového stavu a od 20. marca začala plynúť 20 dňová lehota na vyslovenie súhlasu NR SR.
Vicepremiérka Veronika Remišová pred rokovaním vlády vyjadrila nádej, že tentokrát je schvaľovanie núdzového stavu na programe vlády a parlamentu naposledy.
Vláda je presvedčená, že predĺženie núdzového stavu bolo potrebné prijať. „Potrebu opätovného predĺženia núdzového stavu vláda SR nachádza výhradne v napĺňaní záujmu na riadnom výkone verejnej moci v spojitosti s legitímnou a racionálnou snahou vlády SR byť aj naďalej legislatívne primerane pripravená na pretrvávajúcu vážnu,“ konštatuje prijatý dokument. Vláda doplnila, že epidemická situácia sa na Slovensku zlepšuje a odhad národného reprodukčného čísla je v rozmedzí 0.8 až 0.9. Problémom však podľa vlády je, že situácia nie je rovnaká na celom Slovensku. Okresy na severe Slovenska stále totiž dosahujú hodnoty reprodukčného čísla nad 1.10.
„Zodpovedná vláda a zodpovedný parlament môže uvoľňovať opatrenia len ak sa rádovo navýši zaočkovanosť populácie, lebo predčasné uvoľnenie opatrení dokáže veľmi rýchlo zvrátiť epidemický stav. Príkladom sú aktuálne Poľsko, Maďarsko a Rakúsko, kde uvoľnenie opatrení viedlo skoro okamžite k vážnej eskalácií tamojšej epidemickej situácie,“ dodali.
Núdzový stav posudzuje Ústavný súd
Podľa kabinetu samotným opätovným predĺžením núdzového stavu nedochádza k obmedzeniu základných práv a slobôd občanov. „Opätovné predĺženie núdzového stavu vytvára pre vládu SR iba predpolie pre potenciálne vykonanie následných legislatívnych opatrení, ktoré bude potrebné prijať v záujme ochrany verejného zdravia a životov ľudí,“ vysvetlili. Ako doplnili, predĺženie núdzového stavu umožňuje aj naďalej vláde SR promptne a adekvátne reagovať na denne sa meniace podmienky boja s pandémiou ochorenia COVID-19.
Najdôležitejším opatrením, naviazaným na núdzový stav, je podľa vlády zákaz vychádzania. „Jedná sa o najúčinnejšie opatrenie pri kontrole prenosu nákazy SARS-CoV-2, keďže sa jedná o infekčnú chorobu. Toto opatrenie nám pomohlo znížiť reprodukčné číslo, ktoré bolo začiatkom decembra na hodnote 1.2 – 1.3, na hodnotu 0.9 v prvej polovici januára,“ uviedli v materiáli. Núdzový stav ďalej umožňuje využiť inštitút hospodárskej mobilizácie.
Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SR vo svojej pôsobnosti určilo 950 subjektov hospodárskej mobilizácie, ktorých úlohou je napríklad zabezpečiť trvalú starostlivosť pre 45-tisíc klientov v zariadeniach sociálnych služieb.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: SITA