Od Bratislavy po Košice. Títo podnikatelia na Slovensku vybudovali biznis s pravou neapolskou pizzou (PREHĽAD)

  • Neapolská pizza už nie je len talianskym fenoménom
  • Je aj základom úspešných podnikateľských príbehov na Slovensku
Neapolska pizza, La Simona, Basilicó
La Simona, Basilicó
  • Neapolská pizza už nie je len talianskym fenoménom
  • Je aj základom úspešných podnikateľských príbehov na Slovensku

Neapolská pizza, známa svojimi vysokými okrajmi a vláčnym cestom, si za posledné roky našla svoje pevné miesto aj na Slovensku. Nie je to však len o jedle, ale aj o odvahe, vášni a podnikateľskej vízii tých, ktorí sa rozhodli priniesť kúsok Talianska na naše taniere.

Od Bošian cez Bratislavu, Liptovský Mikuláš až po Košice – niekoľko podnikateľov, každý s iným príbehom, ale rovnakým cieľom. Ukázať, že pizza môže byť viac než len rýchle jedlo.

Ján Beluš a Neapolka: Chuť Neapola v Bošanoch

Ján Beluš, priateľmi prezývaný Janči, je dušou a motorom úspešného gastronomického projektu Neapolka, ktorý prináša do Bošian autentickú chuť neapolskej pizze. Tento podnik, vzdialený len pár kilometrov od Bratislavy, sa špecializuje na modernú verziu neapolskej pizze s typickými vysokými okrajmi a jemným, vláčnym cestom.

Jančiho cesta k vlastnému biznisu nebola náhodná – roky zbieral skúsenosti na Slovensku aj v zahraničí, pričom pracoval v reštauráciách s elitnými šéfkuchármi, ako je Marián Filo v Chateau Čereňany. „Na všetko know-how som prišiel sám. Skúšal som, piekol som, učil som sa,“ hovorí o svojej ceste k dokonalosti.

zdroj: Neapolka

Neapolka si zakladá na ceste, ktoré fermentuje niekoľko dní, aby dosiahlo maximálnu chuťovú komplexnosť a ľahkú stráviteľnosť. Janči zdôrazňuje, že proces prípravy cesta je náročný a vyžaduje precíznu kontrolu teploty, hydratácie a techniky.

„Príprava kvalitnej neapolskej pizze nie je ani jednoduchá, ani rýchla. Vyžaduje si čas a odhodlanie. Preto sa nepovažuje za fast food,“ vysvetľuje. V jeho ponuke dominuje napríklad Margherita, ktorú považuje za skutočný test kvality každej pizzerie. „Keď vám bude chutiť Margherita, potom vám bude chutiť hocijaká pizza,“ odporúča s úsmevom.

Väčšina surovín, až 95 %, pochádza priamo z Talianska. Od paradajok San Marzano až po šunky ako Prosciutto Cotto či syry typu Fior di Latte, Janči dbá na to, aby každá pizza zachovala taliansku autenticitu. Zároveň sa však snaží prepojiť taliansku tradíciu s lokálnymi slovenskými surovinami, čím dáva svojim výtvorom jedinečný charakter.

Neapolka nie je len o pizzi – je to projekt, ktorý vzdeláva Slovákov o tom, čo neapolská pizza skutočne je. „Neapolská pizza je vláčna ako obláčik, nie chrumkavá, ako si mnohí myslia,“ hovorí s odhodlaním. Janči si svojich zákazníkov váži a verí, že kvalita jeho remesla si vždy nájde cestu k ich srdciam – a chuťovým pohárikom.

Gerardo Cardillo a Alfonso Puzella: Basilicó

Gerardo Cardillo a Alfonso Puzella, dvaja rodáci z talianskeho regiónu Kampánia, priniesli do Bratislavy autentickú chuť neapolskej pizze. Ich podnik Basilicó sa už od svojho vzniku na Dunajskej ulici stal symbolom pravého talianskeho kulinárskeho umenia.

Taliančina je pre nich prirodzeným pracovným jazykom, čo len podčiarkuje autentickosť ich reštaurácie. Aby zostali verní svojej vízii, zamestnávajú kuchárov výhradne z Talianska, ktorí do každej pizze vkladajú skúsenosti a tradície odpozorované od svojich „mám“.

Pandémia koronavírusu však pre podnik znamenala tvrdú skúšku. Reštauráciu museli na istý čas zatvoriť a následne prejsť na donášku cez služby ako Bolt Food či Wolt. Tento prechod nebol bez komplikácií – pizza, ktorá je najlepšia priamo z pece, často prišla k zákazníkom s vrchnou vrstvou prilepenou na krabicu. Aj napriek týmto výzvam dokázali udržať podnik v chode a zachovať si priazeň zákazníkov.

Basilicó
zdroj: Basilicó

Dnes je Basilicó miestom, kde si môžeš vychutnať nielen jedinečnú neapolskú pizzu, ale aj pravú atmosféru Stredomoria. Ak nemáš možnosť cestovať do Talianska, stačí zájsť na Dunajskú alebo Župné námestie, kde si kúsok Talianska môžeš vychutnať priamo v Bratislave.

La Simona: Taliansky kúsok Liptova s chuťou pravého Talianska

Boris a Simona Vlhovci, mladí podnikatelia z Liptova, sa rozhodli spojiť svoje bohaté skúsenosti zo zahraničia a lásku k talianskej kuchyni do jedinečného konceptu bistra La Simona. Tento gastronomický skvost sa nachádza v centre Liptovského Mikuláša a ponúka autentickú taliansku kuchyňu, ktorá je výsledkom rokov nazbieraných skúseností, predovšetkým z Talianska.

Simona, ktorá pôsobila v reštauráciách na Kanárskych ostrovoch, v Švajčiarsku či v Thajsku, našla svoju vášeň pre gastro najmä počas dlhoročného pôsobenia v Taliansku. Boris, dlhoročný manažér svojej sestry Petry Vlhovej, sa zamiloval do talianskej kuchyne počas pracovných ciest po tejto krajine.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa la simona (@lasimona.bistro)

La Simona ponúka neapolskú pizzu s nadýchanými okrajmi, ktorá je dostupná len v piatok a sobotu, aby si zachovala svoju exkluzivitu. Okrem toho sa v ich ponuke nájdu cestoviny, rizotá, šaláty a typické talianske dezerty, ako tiramisu či cannoncini. „Taliančina“ bistra nie je len v jedle – interiér zdobí neónový nápis „fateme canta“ a celé priestory sú navrhnuté s dôrazom na dizajn, spájajúci prírodné materiály a taliansku estetiku.

La Simona je nielen o dobrom jedle, ale aj o vytváraní komunity. Vlhovci plánujú organizovať tematické večery, degustácie vín či konverzácie v taliančine. S atmosférou plnou vášne, kvality a srdečnosti je La Simona miestom, ktoré si ťa podmaní a presvedčí, že aj na Liptove môžeš zažiť pravú chuť Talianska.

Samuel a Claudia: S ClaSou priniesli do Košíc kúsok Neapola

Samuel a jeho priateľka Claudia spojili svoje skúsenosti a vášeň pre taliansku gastronómiu v projekte ClaSa, ktorý priniesol do Košíc autentickú neapolskú pizzu. Claudia, ktorá pochádza z korporátneho prostredia, a Samuel, ktorý dlhé roky pôsobil v gastrosegmente, vytvorili jedinečnú pizzeriu na Letnej ulici.

Priestory, hoci staršieho dáta, dýchajú rodinnou atmosférou, ktorú mladý pár zdôrazňuje svojou prítomnosťou a aktívnym zapojením do každodennej prevádzky.

Svoju pec na pizzu, ktorú láskyplne nazývajú Felicita, si priviezli priamo z Talianska, čím položili základ svojho konceptu. „ClaSa je splnenie detského sna,“ hovorí Samuel, ktorý sa pri peci stará o dokonalú prípravu pizze, zatiaľ čo Claudia zabezpečuje obsluhu a komunikáciu so zákazníkmi.

Ich menu stavia výlučne na kvalite – používanie talianskych surovín najvyššej kvality je pre nich samozrejmosťou. Samuel zdôrazňuje, že ich cieľom nie je kvantita, ale dokonalosť každej pizze.

ClaSa
zdroj: ClaSa

V ponuke dominuje klasická Margherita, ktorú taktiež považujú za test kvality každej pizzerie. Zákazníci ich koncept milujú, aj keď priznávajú, že niektorým ho museli priblížiť a vysvetliť. 

La Taverna di Manu: Kúsok Talianska v srdci Pezinka

La Taverna di Manu v Pezinku je miestom, kde sa stretáva autentická talianska kuchyňa s rodinnou atmosférou. Majiteľ reštaurácie, ktorý je zároveň jej hlavným kuchárom, do prípravy každého pokrmu vkladá nielen svoj talent, ale aj vášeň pre kvalitné suroviny a tradičné postupy. Tento osobný prístup je kľúčom k jedinečnej chuti jedál, ktoré návštevníkov prenesú priamo do Talianska.

La Taverna di Manu
zdroj: La Taverna di Manu

Hostia si reštauráciu obľúbili nielen pre výborné jedlo, ale aj pre útulný interiér a priateľský personál, ktorý prispieva k dovolenkovej atmosfére. Cesto na ich pizzu sa pripravuje aspoň 24 hodín vopred, aby získalo svoju charakteristickú vláčnosť a stráviteľnosť. Tento dôraz na detail a kvalitu priniesol podniku aj ocenenie Zlatá Firma, čo potvrdzuje jeho úspech v regióne.

La Taverna di Manu sa nachádza na adrese 1. mája 1727/13 v Pezinku a je ideálnym miestom na príjemný obed, večeru alebo oslavu vo veľkom talianskom štýle. Ak hľadáš autentický zážitok z talianskej kuchyne, toto je miesto, ktoré určite stojí za návštevu.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá