Od dnes platí zimná uzávera v Tatrách. Horskí záchranári vyzývajú ľudí k opatrnosti
- Letnú sezónu na horách strieda zimná
- Od 1. novembra začína vo Vysokých Tatrách platiť zimná uzávera
- Letnú sezónu na horách strieda zimná
- Od 1. novembra začína vo Vysokých Tatrách platiť zimná uzávera
Počas uplynulého víkendu mali turisti možnosť poslednýkrát navštíviť slovenské štíty a doliny. Tie sa totiž stanú na istý čas nedostupné z dôvodu zimnej uzávery.
Ako informuje Hasičská záchranná služba (HZS) na svojej webovej stránke, zimná uzávera začína vo Vysokých Tatrách platiť už od 1. novembra.
Dôkladné plánovanie je dôležité
Podľa HZS je pri plánovaní túr vhodné vyraziť v skorých ranných hodinách, pričom treba náročnosť a dĺžku trasy prispôsobiť schopnostiam. Návrat z túry odporúča HZS turistom z dôvodu bezpečnosti ešte pred západom slnka.
Po zotmení môže totiž teplota výrazne klesnúť. HZS tiež upozorňuje na to, že na mnohých tienistých miestach sa v ranných hodinách môže vyskytovať mráz, tenká vrstva ľadu a snehu.
„V tomto ročnom období je vhodné neustále nosiť so sebou aspoň tzv. retiazkové nesmeky, prípadne stúpacie železá. Pri náhlom zhoršení počasia, výraznom ochladení či silnom vetre, ktoré s prichádzajúcou zimou nie sú na horách výnimočné, je vhodné vybaviť sa výstrojom do zimných podmienok,“ upozornili horskí záchranári.
Bezplatná aplikácia ti môže zachrániť život
S prichádzajúcou zimou netreba podľa HZS zabúdať pri pohybe v horách ani na zdroj svetla, tekutín, vhodné oblečenie a prípadne aj možnosť dobitia batérie v mobilnom telefóne.
Horskí záchranári pripomínajú, že ich bezplatná aplikácia dokáže bez problémov určiť polohu a poskytnúť im potrebné informácie na urýchlenie zásahu.
„V prípade potreby privolania pomoci značne uľahčí následky poistenie na hory,“ doplnili horskí záchranári.
HZS pravidelne zverejňuje na svojej webovej stránke aktuálne upozornenia týkajúce sa počasia vo všetkých slovenských horách, kde zasahuje. Informácie o počasí sú v súčasnosti ľahko a rýchlo dostupné. V prípade zlého počasia sa dokonca aj skúseným turistom neodporúča vyberať sa do horského terénu.
Záchranné akcie
V prípade záchranných akcií horská služba tiež upozorňuje, že leteckú techniku nie je možné nasadiť z bezpečnostných dôvodov v horskom teréne po zotmení, ani za nepriaznivého počasia a silného nárazového vetra. Všetky zásahy budú v takýchto prípadoch vykonávať záchranári pozemne a môžu trvať niekoľko hodín.
„Prosíme návštevníkov, aby pri plánovaní túr prihliadali aj na tieto skutočnosti a nevystavovali sa tak zbytočnému riziku pri pohybe v horskom teréne,“ uviedla HZS. Pripomína ďalej, že od 1. novembra platí v Tatranskom národnom parku (TANAP) sezónna uzávera vysokohorských chodníkov a trás.
V sobotu (28. 10.) vo Vysokých Tatrách záchranári zasahovali pri pomoci dvom českým horolezcom, ktorí sa poranili počas prechodu po hrebeni medzi Pyšným štítom a Poslednou vežou a neboli schopní túru dokončiť. Po prílete vrtuľníka boli postupne vytiahnutí zo steny v trojrohých šatkách a dopravení na heliport do Starého Smokovca.
Horskí záchranári súbežne poskytli pomoc 47-ročnej slovenskej turistke, ktorá zhruba 200 metrov pod vrcholom Kriváňa na turistickom chodníku nebola schopná samostatne pokračovať do údolia. Žena bola vyčerpaná a dehydrovaná.
„Nepriaznivé poveternostné podmienky – nárazový vietor, hmla a slabé sneženie jej zhoršovali podchladenie a celkový zdravotný stav, čo sa stupňovalo so západom slnka,“ priblížila HZS. Záchranári napokon transportovali ženu k terénnemu vozidlu pri Jamskom plese a previezli ju do Starého Smokovca.
„V oboch prípadoch postihnutí nastúpili na túru neskoro. Pri vývoji ďalších udalostí mali obrovské šťastie. Ich žiadosti o pomoc nahlásili ešte v krátkom čase pred zotmením, kedy mohla byť nasadená letecká technika, čím sa zásahy čiastočne urýchlili,“ informovala HZS.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Horská záchranná služba, TASR