Oddnes platia nové pravidlá týkajúce sa hromadných podujatí. Pribudlo 7 prípadov COVID-19
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 7
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1432
- Počet pozitívne testovaných pacientov PCR testami sa za včerajší deň zvýšil o 7
- Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 1432
Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 2 235 572 za predchádzajúci deň pribudlo 614 očkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 1 922 723 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1 738 ľudí. Informuje MZSR.
Na Slovensku za uplynulý deň pribudlo 7 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 11 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Včera bolo ukončených 1 432 RT-PCR vyšetrení a 4 079 antigénnych testov.
Za posledný týždeň je počet pozitívne testovaných na delta variant 72 vzoriek z celkového počtu 181 sekvenovaných vzoriek. Predstavuje to 39,8% zastúpenie.
Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Bratislavskom kraji (4), nasleduje Žilinský (2), Nitriansky (1), Košický (-), Prešovský (-), Banskobystrický (-), Trenčiansky (-) a Trnavský (-). Sú medzi nimi 2 muži a 5 žien. Celkový počet pozitívne testovaných mužov je 187 324 a žien 205 031.
V nemocniciach je hospitalizovaných 80 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 44 ľudí. Na JIS sú 4 pacienti, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 6 osôb. Počet potvrdených obetí na pľúcnu formu COVID-19 nevzrástol. Celkový počet úmrtí „na Covid“ je 12 534 a celkový počet úmrtí „s Covidom“ je 2 457.
Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 3 105 170 pričom takto bolo pozitívne testovaných 392 355 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 37 432 470, z čoho bolo pozitívne testovaných 387 452 osôb.
Celkový počet neaktívnych prípadov je 717 408. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.
Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.
Podmienky organizovania hromadných podujatí sa opäť menia
Nové vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ) k organizovaniu hromadných podujatí a k činnosti prevádzok počas pandémie sú od dnešného dňa účinné.
Úrad v nich napríklad stanovil, že v prípade hromadných podujatí prekračujúcich povolený maximálny počet účastníkov podľa COVID automatu je na účasť potrebný negatívny výsledok PCR alebo LAMP testu, už nie antigénového testu.
Platnosť negatívneho výsledku PCR testov sa predlžuje na 24 hodín. Ďalej sa napríklad deti do 12 rokov nebudú musieť preukazovať negatívnym výsledkom testu všade tam, kde sa to aktuálne na území Slovenska vyžaduje. Ide napríklad o interiéry akvaparkov, vybrané športové podujatia alebo oslavy organizované v prevádzkach. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.
Vyhláška tiež zmenila pravidlá pre športové podujatia. Tie však nadobudli účinnosť už v piatok 23. júla od 20:00. Nové pravidlá umožňujú v prípade športových podujatí maximálny počet účastníkov na úrovni 50 percent kapacity divákov.
„Podmienka najviac 2 000 divákov v exteriéri a najviac 1 000 v interiéri ostáva v platnosti pre žlté a horšie okresy. Pre zelené okresy sa táto podmienka ruší,“ uvádza ÚVZ. Priestory pre divákov sa zároveň musia rozdeliť do sektorov, ktoré majú kapacitu najviac 1 000 divákov.
COVID preukaz
Poslanci parlamentu v nedeľu schválili novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. ÚVZ vďaka nej bude môcť pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. Ten informuje, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, negatívne testovaná alebo ochorenie prekonala.
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková nevidí žiadny potenciálny ústavnoprávny problém v novele o COVID preukazoch. Ak by sa ňou zaoberal Ústavný súd (ÚS) SR, neobáva sa, že by to skončilo fiaskom.
„Som presvedčená, že je tu absolútna proporcionalita medzi všetkými právami,“ uviedla ministerka pre TASR. Novela je podľa jej slov kľúčová pre ochranu verejného zdravia pri boji s pandémiou nového koronavírusu.
„Dáva možnosť Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR vydávať vyhlášky, ktoré vedia účinnejšie brániť šíreniu vírusu a na druhej strane veľmi šetrnejšie pristupovať k obmedzovaniu práv a slobôd ľudí i zatváraniu prevádzok,“ skonštatovala.
Kategorizácia ľudí na očkovaných a neočkovaných proti ochoreniu COVID-19 považuje ministerka za veľmi nešťastne slovné spojenie. Tvrdí, že sa každý môže slobodne rozhodnúť, či sa dá zaočkovať. Zaočkovaní ľudia podľa Kolíkovej chránia svoje zdravie, ale aj celý zdravotný systém.
„Je zrejmé, že nebudú mať taký ťažký priebeh ochorenia COVID-19, ak by boli aj nakazení. Chránia celú spoločnosť pred tým, aby sme mali preplnené nemocnice,“ skonštatovala s tým, že medzi zaočkovanými osobami sa vírus šíri menej.
Je preto podľa nej na mieste, aby budúce opatrenia ÚVZ pri zhoršení pandemickej situácie oveľa citlivejšie pristupovali k otázke zatvárania prevádzok.
„Množstvo prevádzok sa ani nemusí zatvoriť. Môžu potenciálne zostať otvorené pre osoby, medzi ktorými sa menej šíri vírus a ktoré nezaťažujú zdravotný systém,“ spresnila.
Pre tých, ktorí sa nechcú zaočkovať, je podľa Kolíkovej potrebné prijať isté opatrenia na ochranu spoločnosti. „Tam je preto nejaká miera testu nevyhnutná,“ poznamenala.
Ministerku neteší, čo predchádzalo prijatiu tejto novely zo strany koalície. „Akákoľvek nezhoda aj pri vysvetľovaní dôvodov a celá debata okolo tohto zákona v rámci koalície určite neprispela k upokojeniu situácie v spoločnosti,“ povedala.
Poukázala pritom na boj medzi zaočkovanými a nezaočkovanými. Kolíková víta, že právna úprava prešla a koalícia to zvládla. Ministerka zároveň označila za nešťastné, kam až sa dostala protestná vlna. Útoky na novinárov zo strany demonštrujúcich proti pandemickým opatreniam označila za neprijateľné.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: NCZI, SITA, MZSR, TASR