Od dnes pracujú Európanky „zadarmo“ až do konca roka. Slovensko je v dôležitom rebríčku na chvoste EÚ

  • Za posledných 10 rokov sa rozdiel v zárobkoch znížil o 2,8 percentuálneho bodu
  • Najmenší rozdiel je v Luxembursku, najväčší v Lotyšsku
Collage Maker-15-Nov-2022-02.26-PM
Ilustračný obrázok TASR/František Iván, TASR/Štefan Puškáš
  • Za posledných 10 rokov sa rozdiel v zárobkoch znížil o 2,8 percentuálneho bodu
  • Najmenší rozdiel je v Luxembursku, najväčší v Lotyšsku

Hoci pre racionálne zmýšľajúceho človeka zostáva záhadou, prečo muži dostávajú za rovnakú prácu viac peňazí ako ženy, iba preto že sú príslušníčkami nežného pohlavia, je to každodenná realita vo väčšine povolaní.

V tejto súvislosti je dôležitý deň rovnakého odmeňovania, známejší ako Equal Pay Day (EPD), ktorý upozorňuje na pretrvávajúce rozdiely vo finančnom odmeňovaní podľa pohlavia, takzvaný Gender Pay Gap (GPG).

Oficiálny portál Európskej komisie Ec.europa uvádza, že v priemere muži zarábajú za hodinu o 13 % viac ako ženy. To zodpovedá približne jeden a polmesačnému platu, a preto Európska komisia (EK) stanovila dnešok, 15. novembra za EPD.

V praxi to znamená, že ženy od dnes do konca tohto kalendárneho roka pracujú v podstate zadarmo. Aká je situácia v tejto oblasti v jednotlivých štátoch EÚ a zlepšuje sa finančné ohodnocovanie žien?

Slovensko patrí medzi najhorších

Euronews píše, že čo sa týka vývoju rozdielu vo finančnom odmeňovaní mužov a žien, rozdiel medzi pohlaviami sa síce zmenšuje, ale veľmi pomaly. Za posledné desaťročie sa táto mzdová nerovnosť znížila iba o 2,8 percentuálneho bodu.

Až jedenásť členských štátov EÚ už dávnejšie prekročilo EPD, keďže rozdiel v ich finančnom odmeňovaní mužov a žien je vyšší ako priemer EÚ. Žiaľ, Slovensko je jedným z týchto štátov.

https://twitter.com/PLPermRepEU/status/1592463458078818305

V tomto prípade nepopulárne „prvenstvo“ patrí Lotyšsku, kde GPG predstavuje 22,3 % a jeho pobaltský sused Estónsko je na tom iba o niečo lepšie s 21,1 %. Pomyselný bronz prislúcha nášmu susedovi – Rakúsku (18,9 %). Nanešťastie, v TOP 10 nechýba ani Slovensko, konkrétne nám patrí ôsma priečka (15,8 %), hneď za Čechmi (16,4 %).    

Naopak, mzdová situácia žien je najlepšia v jednom z európskych miništátov, Luxembursku, kde majú na výplatných páskach prakticky také isté sumy ako muži (GPG je iba 0,7 %). Veľmi podobné priaznivé finančné podmienky majú ženy v Rumunsku (2,4 %) a Slovinsku (3,1 %).

Väčšina Európanov je za rovnaké odmeňovanie

V tomto kontexte vydali Věra Jourová, česká eurokomisárka pre hodnoty a spravodlivosť, spolu s Helenou Dalliovou, prvou eurokomisárkou pre rovnosť spoločné vyhlásenie, z ktorého cituje Yahoo News: „Rovnaká práca si zaslúži rovnakú odmenu: to je základný princíp Európskej únie. Riešenie nespravodlivosti rozdielov v odmeňovaní žien a mužov nemôže prísť bez zmeny štrukturálnych nerovnováh v spoločnosti.“

So zámerom zmenšiť túto priepasť vyzvali členské krajiny EÚ, aby zintenzívnili prácu na zabezpečení správnych podmienok pre ženy a mužov, aby mali väčší výber a lepšie sa delili o opatrovateľské povinnosti a prácu.

„Počítame s tým, že členské štáty zintenzívnia svoje angažovanie sa na prístupnom, cenovo dostupnom a vysokokvalitnom vzdelávaní v ranom detstve a dlhodobej starostlivosti, čo je predpoklad podpory účasti žien na trhu práce.“

Podľa EK ženy totiž nesú hlavnú ťarchu povinností spojených s domácnosťou a starostlivosťou o deti, pričom 7,7 milióna žien je bez zamestnania práve preto, že sa musia starať o chod domácnosti.

Euronews uvádza, že podľa prieskumu Eurobarometru deväť z desiatich Európanov (mužov a žien) si myslí, že je neprijateľné, aby ženy boli za rovnakú prácu odmeňované menej ako muži. Ten istý prieskum tiež zistil, že 64 % opýtaných je za zverejňovanie priemerných miezd podľa typu práce a pohlavia v ich spoločnosti.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: Ec.europa, Euronews, Yahoo News

Najnovšie videá

Trendové videá