Od januára 2025 sa Slováci „buchnú“ po vrecku: 25-percentná daň zasiahne tisícky ľudí
- Niektorí zamestnanci budú od roku 2025 platiť vyššie odvody
- Živnostníkom vzniká od marca nová povinnosť
- Niektorí zamestnanci budú od roku 2025 platiť vyššie odvody
- Živnostníkom vzniká od marca nová povinnosť
Nadpriemerne zarábajúci ľudia si od roku 2025 siahnu hlbšie do vrecka. Štát totiž zvyšuje maximálny vymeriavací základ pre odvody zo 7-násobku na 11-násobok priemernej mzdy. V praxi to znamená, že zamestnanci s mesačným príjmom nad 9 128 eur odvedú viac peňazí do Sociálnej poisťovne. Upozornil na to portál Finsider.
Dobrou správou je aspoň to, že malé firmy budú platiť len 10-percentnú daň. Horšie sú na tom zamestnanci a živnostníci s vyššími príjmami – tí môžu zaplatiť až štvrtinu svojho príjmu na daniach. Zamestnancom sa 25-percentná sadzba dotkne peňaženky už pri mesačnom základe dane nad 4 036,79 eura, čo v prepočte znamená hrubý príjem okolo 4 661 eur. Navyše prídu aj o výhodu nezdaniteľnej časti základu dane, ktorá sa s rastúcim príjmom postupne stráca.
Výhoda pre živnostníkov s nižším príjmom
Živnostníci to majú o niečo jednoduchšie, ak zarobia do 100-tisíc eur ročne. V takom prípade platia len 15-percentnú daň. Ak však túto hranicu prekročia, štát im príjmy zdaní dvoma spôsobmi – do výšky 48 441,43 eura zaplatia 19 percent a nad túto sumu 25 percent.
Od nového roka sa posúva aj hranica pre vyššiu daňovú sadzbu na 48 441,43 eura ročne (176,8-násobok životného minima 273,99 eura). Pre porovnanie, v minulom roku to bolo 47 537,98 eura.
Nová povinnosť pre živnostníkov
Živnostníkom sa nezmení od nového roka len zmena výšky daní. Prezident Peter Pellegirni podpísal 18. októbra aj zákon o transakčnej dani, ktorý je súčasťou vládneho konsolidačného balíčka. Daň začne platiť od apríla budúceho roka.
Zákon o dani z finančných transakcií schválili poslanci parlamentu začiatkom októbra. Návrh prerokovali v skrátenom legislatívnom konaní s ostatnými konsolidačnými opatreniami. Sadzba dane bude 0,4 percenta zo sumy finančnej transakcie pri limite 40 eur. Zdanenie výberov hotovosti bude na úrovni 0,8 percenta. Do rozpočtu má opatrenie priniesť 700 miliónov eur.
Podnikatelia teda zaplatia daň zo všetkých bankových transakcií aj z úhrad faktúr alebo výberov hotovosti. Živnostníci si budú musieť povinne založiť podnikateľský účet, a to najneskôr do konca marca. Prevody medzi účtami v rôznych bankách budú zdanené, pričom prevody medzi účtami daňovníka v rámci jednej banky nebudú spoplatnené.
Krajina tak zavádza daň, ktorá je bežnou praxou iba v rozvojových krajinách Latinskej Ameriky. Keby sme hľadali medzi členskými krajinami EÚ, skúsenosť s touto daňou má iba Maďarsko.
Na to, že sa zvýši objem hotovostných platieb, upozorňujú viacerí ekonomickí experti, aj Slovenská banková asociácia (SBA): „Jedným z negatívnych dôsledkov zavedenej transakčnej dane je zvýšený objem hotovosti v ekonomike. Tento trend bol zaznamenaný tak v krajinách Južnej Ameriky, ako aj v Maďarsku.“
„Hlavným dôvodom rastu hotovosti je daňová optimalizácia. V krajinách Južnej Ameriky sa okrem rastu hotovostných transakcií začali v obchodnom styku používať aj tzv. kvázi peniaze. Išlo o obdobu hotovosti nezaťaženej daňou, najčastejšie vo forme šekov, vkladových listov, alebo dlhopisov provinčných oblastí,“ upozorňuje SBA.
Zdroje: Finsider, TASR, archív SIU, SBA