Od júla nastávajú v dôchodkoch rapídne zmeny. Na takéto sumy majú Slováci po novom nárok (PREHĽAD)
- Slováci majú nárok na viaceré typy dôchodkov
- Prinášame prehľad všetkých, ich sumy a podmienky nároku
- Slováci majú nárok na viaceré typy dôchodkov
- Prinášame prehľad všetkých, ich sumy a podmienky nároku
Dôchodkový systém predstavuje jeden z najdôležitejších pilierov sociálneho zabezpečenia v modernej spoločnosti. Jeho hlavným cieľom je poskytnúť finančnú stabilitu a podporu jednotlivcom po ukončení ich aktívnej pracovnej kariéry.
Vždy k 1. júlu sa na Slovensku upravujú sumy životného minima, a to na základe koeficientu rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností. Tento údaj poskytuje ministerstvu práce Štatistický úrad SR. Keďže je životné minimum naviazané na viacero dávok, aj na výšku minimálnych dôchodkov, prinášame ti prehľad všetkých typov dôchodkov, ich podmienky a sumy, na ktoré majú Slováci nárok.
Na Slovensku existujú tieto druhy dôchodkov:
- Starobný
- Predčasný starobný
- Invalidný
- Vdovský
- Vdovecký
- Sirotský
- 13. dôchodok
- Rodičovský
Starobný dôchodok
Starobný dôchodok je vyplácaný zo starobného poistenia. Štát takto seniorom zabezpečuje príjem v starobe. Nárok pritom vzniká odo dňa dovŕšenia dôchodkového veku. Potrebné je splniť podmienku aspoň 15 rokov dôchodkového poistenia. Poistenie odvádza zamestnávateľ pri riadnom pracovnom pomere alebo v prípade samostatne zárobkovo činných osôb si ich platia sami, či v určitých prípadoch ho môže odvádzať aj štát.
Výška starobného dôchodku nie je náhodná – ovplyvňuje ju viacero kľúčových faktorov. Medzi najdôležitejšie patria dĺžka obdobia, počas ktorého bolo platené dôchodkové poistenie, výška hrubých príjmov počas pracovného života, zapojenie do druhého dôchodkového piliera, a tiež pokračovanie v platení poistného aj po vzniku nároku na dôchodok.
Štát pritom garantuje výšku minimálneho dôchodku, aby sa seniori nedostali pod hranicu hmotnej núdze. Od 1. júla sa zvýšilo životné minimum na jednu plnoletú fyzickú osobu, ktoré ovplyvňuje aj ďalšie dávky, vrátane dôchodkov. Stúplo z 268,88 eura na 273,99 eura mesačne. Od 1. januára budúceho roka bude mať táto suma vplyv aj na výšku minimálneho dôchodku.
Najnižšia hranica minimálneho dôchodku, a to za 30 rokov obdobia dôchodkového poistenia, sa zvýši z 389,90 eura mesačne (ktorá platí v súčasnosti) na 397,30 eura mesačne.
Predčasný starobný dôchodok
Tento typ dôchodku má zabezpečiť poistencovi príjem v starobe skôr ako dovŕši svoj dôchodkový vek. Nárok na predčasný starobný dôchodok majú od 15. mája ľudia, ak:
- Získali aspoň 15 rokov dôchodkového poistenia,
- im chýbajú najviac dva roky do dovŕšenia dôchodkového veku alebo získali potrebné odpracované obdobie a
- je suma predčasného starobného dôchodku vyššia ako 1,6-násobku sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu.
Podmienkami sú ukončený pracovný pomer a ľudia, ktorí chcú dôchodok poberať, nemôžu pracovať ani ako živnostníci. „Potrebné odpracované obdobie pre príslušný ročník, teda pre osoby narodené v rovnakom roku, sa určí ako rozdiel všeobecného dôchodkového veku (nezníženého za výchovu detí) pre príslušný ročník narodenia a čísla 23,“ priblížila Sociálna poisťovňa.
Ako sme už uviedli, životné minimum sa od júla zvýšilo na 273,99 eura mesačne. Suma predčasného starobného dôchodku tak musí dosiahnuť najmenej 438,38 eura.
Invalidný dôchodok
Tento typ dôchodku sa vypláca z invalidného poistenia, ktoré je súčasťou dôchodkového poistenia. To za ľudí počas života odvádzal buď zamestnávateľ, alebo si ho platili sami ako samostatne zárobkovo činné osoby.
Invalidita je:
- Dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, ktorý spôsobí pokles schopnosti pracovať o viac ako 40 % v porovnaní so zdravou osobou,
- ak nepriaznivý zdravotný stav vyhodnotil lekár ako dlhodobo nepriaznivý, to znamená, že bude pretrvávať spravidla viac ako 1 rok.
Pokiaľ majú ľudia viacero závažných diagnóz, posudzujúci lekár bude brať do úvahy len rozhodujúcu pre pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť. V prípade ostatných diagnóz môžu mieru pracovného poklesu znížiť spolu najviac o 10 %.
Podmienky invalidného dôchodku:
- Schopnosť vykonávať zárobkovú činnosť klesla najmenej o 40 % oproti zdravej osobe (túto skutočnosť posúdi posudkový lekár na základe lekárskych správ).
- Odpracovaný dostatočný počet rokov, ktorý sa určuje podľa veku.
- Nesplnené podmienky nároku na starobný dôchodok alebo nepriznaný predčasný starobný dôchodok.
- Za osobitne stanovených podmienok môže vzniknúť nárok na invalidný dôchodok (tzv. invalidný dôchodok z mladosti) aj fyzickej osobe, ktorá sa stala invalidnou osobou v období, v ktorom je nezaopatreným dieťaťom (nárok od 18 rokov).
- Nárok má aj fyzická osoba, ak sa stala invalidnou počas doktorandského štúdia v dennej forme, nedovŕšila 26 rokov a má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt.
Poistencovi, ktorý sa stal invalidným v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania a fyzickej osobe, ktorá sa stala invalidnou v období, v ktorom je nezaopatrené dieťa alebo doktorand v dennej forme štúdia a nedovŕšila 26 rokov veku, sa podmienka počtu rokov dôchodkového poistenia uvedená vyššie považuje za splnenú.
Článok pokračuje na druhej strane >>>>
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.