Od júla nastávajú v dôchodkoch rapídne zmeny. Na takéto sumy majú Slováci po novom nárok (PREHĽAD)

  • Slováci majú nárok na viaceré typy dôchodkov
  • Prinášame prehľad všetkých, ich sumy a podmienky nároku
Starší muž a žena v okuliaroch hľadia do papieru.
Ilustračné foto Freepik/@Drazen Zigic
  • Slováci majú nárok na viaceré typy dôchodkov
  • Prinášame prehľad všetkých, ich sumy a podmienky nároku

Vdovský a vdovecký dôchodok

Ide o dôchodkovú dávku poskytovanú zo starobného alebo invalidného poistenia. Vypláca sa každý mesiac. Účelom tohto typu dôchodku je zabezpečiť vdovcovi alebo vdove príjem v prípade úmrtia manželky alebo manžela.

Pokiaľ ide o podmienky, za vdovca a vdovu sa považujú ľudia, ktorí mali so zosnulou osobou uzavretý manželský zväzok. Nie je pritom dôležité, ako dlho trval, neskúma sa ani spoločné žitie manželov či spolužitie v jednej domácnosti, ani či manželstvo plnilo spoločenskú funkciu alebo nie.

Dôležité je však poznamenať, že v prípade rozvodu, alebo ak ľudia spolu žili ako druh a družka, nárok na tento typ dôchodku nevzniká. Pokiaľ spolu žili ako druhovia a neuzavreli manželstvo a majú spoločné deti, tie majú nárok na sirotský dôchodok.

Suma dôchodku je 60 % sumy z dôchodku zomrelého manžela/manželky, na ktorý mal/a ku dňu smrti nárok. V prípade poberania aj iného dôchodku sa v plnej sume vyplatí ten, ktorý má vyššiu sumu. Z nižšieho sa vyplatí polovica. Ak je suma, ktorú senior poberá, nižšia ako suma vdovského dôchodku, dostane ho v plnej sume a iný dôchodok v polovičnej.

Sirotský dôchodok

Poskytuje sa zo starobného poistenia alebo z invalidného poistenia. Zabezpečuje príjem sirotám v prípade úmrtia rodiča alebo osvojiteľa. Ak rodič alebo osvojiteľ odvádzal poistné do Sociálnej poisťovne a ku dňu smrti získal potrebný počet rokov dôchodkového poistenia, v prípade jeho úmrtia vznikne pozostalým deťom nárok na sirotský dôchodok.

Nárok naň má dieťa po každom z rodičov. Sociálna poisťovňa vypláca dve dôchodkové dávky za každého rodiča alebo osvojiteľa zvlášť. Suma je vo výške 40 % dôchodku zomrelého rodiča alebo osvojiteľa. Záleží aj od sumy dôchodku, na ktorý by mal zosnulý rodič nárok.

Aj v tomto prípade platí, že ak sirota poberá aj iný typ dôchodku, vyplácaný jej bude ten vyšší a nižší v polovici jeho výšky. V prípade, ak bol sirote priznaný invalidný dôchodok, pretože poklesla schopnosť vykonávať pracovnú činnosť o viac ako 70 %, nárok na sirotský dôchodok nevznikne. Dôvodom totiž je, že nie je považovaná za nezaopatrené dieťa.

13. dôchodok

Poslanci Národnej rady SR schválili v apríli tohto roka novelu o sociálnom poistení. Zaviedol sa ňou plnohodnotný 13. dôchodok, a to pre všetkých poberateľov dôchodkových dávok. Po novom ho zároveň bude vyplácať Sociálna poisťovňa, keďže sa stal riadnou dôchodkovou dávkou.

Jeho suma bude vo výške priemerného dôchodku za predchádzajúci rok. V tomto roku bude pre poberateľov starobného dôchodku 13. dôchodok vo výške 606,30 Eur. V tejto výške dostanú 13. dôchodok aj invalidní dôchodcovia, ktorí dovŕšili dôchodkový vek.

Na 13. dôchodok pritom majú nárok všetci poberatelia dôchodkov. V prípade invalidných, sirotských, vdovských či vdoveckých dôchodkov bude 13. dôchodok vo výške priemerných dôchodkov za predchádzajúci rok. Poistka v zákone však stanovuje, že 13. dôchodok nesmie klesnúť pod sumu 300 eur.

Rodičovský dôchodok

Od januára minulého roka majú poistenci na základe Ústavy SR nárok rozhodnúť sa, že časť uhradenej dane alebo časť uhradenej platby spojenej s účasťou na systéme primeraného hmotného zabezpečenia v starobe bude poskytnutá osobe, ktorá ho vychovala a ktorej je poskytované hmotné zabezpečenie v starobe.

O tento typ dôchodku nie je potrebné žiadať. Rodičom alebo osvojiteľom dieťaťa totiž vzniká nárok na rodičovský dôchodok automaticky priamo zo zákona. Dieťa má však možnosť vyplniť vyhlásenie, aby nárok rodičom nevznikol.

Suma závisí od sumy vymeriavacieho základu dieťaťa, od ktorého je odvodený nárok na rodičovský dôchodok. Jednorazovo bol rodičovský dôchodok vyplatený v júni, pričom sa tento rok zvýšila aj jeho maximálna suma.

Na jedno dieťa môže rodič dostať 282 eur ročne, čo vychádza na 23,5 eura mesačne. Celková vyplatená suma pritom presiahla 307 miliónov eur.

Zdroje: Sociálna poisťovňa, Sociálna poisťovňa, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR, Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR

Najnovšie videá

Trendové videá