Slovensko otvára všetky hraničné prechody. Pozor však na povinnosť karantény aj na zmenený režim na hraniciach
- Polícia informuje, že od piatku otvára hraničné prechody
- Od zajtra rána však platia nové pravidlá pre prechod hraníc, priprav sa na dôležité zmeny
- Mení sa kontrola na hraniciach aj povinnosť karantény, môže sa ťa však týkať výnimka
- Polícia informuje, že od piatku otvára hraničné prechody
- Od zajtra rána však platia nové pravidlá pre prechod hraníc, priprav sa na dôležité zmeny
- Mení sa kontrola na hraniciach aj povinnosť karantény, môže sa ťa však týkať výnimka
Polícia oznámila veľkú novinku. Od piatka 9. júla sa otvárajú všetky hraničné prechody vrátane tých III. kategórie, ktoré boli zatarasené. Všetky prekážky na prekračovanie vnútorných hraníc budú odstránené. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Bárdyová.
„Na všetkých väčších cestných priechodoch prvej a druhej kategórie budú vykonávané trvalé kontroly, na menších priechodoch tretej kategórie sa bude vykonávať pravidelný monitoring dodržiavania karanténnych povinností osôb,“ uvádza Bárdyová.
Od zajtra sa na Slovensku zároveň menia pravidlá. Po príchode domov zo zahraničia by si mal mať na pamäti niekoľko vecí, ohľad na ne ber aj pri plánovaní dovolenky.
Polícia upozorňuje, že kontroly na hraniciach budú prebiehať aj naďalej a vyzýva cestujúcich, aby si pred príchodom na hranice pripravili všetky potrebné doklady, aby sa vyhli zdržaniu. Doklady môžeš mať v tlačenej aj elektronickej forme. Nezabudni si vyplniť formulár e-hranica a priprav si aj certifikát o očkovaní, teste alebo prekonaní COVIDu.
Zmeny od piatka 9. júla
Podľa novej vyhlášky sa po návrate z dovolenky musíš zaregistrovať v aplikácii eHranica a následne sa vedieť preukázať buď elektronickou formou alebo vytlačeným dokumentom. Nezáleží na tom, či si pendler, či si bol na dovolenke alebo len na nákupe v obci hneď za hranicami. Nová vyhláška platí od 9. júla od 6:00 pre všetkých, sú v nej však uvedené výnimky, ktoré sa možno týkajú aj teba. Všetky zmeny uvádza na svojom webe aj Ministerstvo zahraničných vecí SR.
Nezáleží tiež na tom, či je osoba zaočkovaná, má negatívny test alebo prekonaný Covid-19. Nariadenie platí pre všetkých, splnenie tejto povinnosti kontroluje na hraniciach polícia. Formulár na stránke https://korona.gov.sk/ehranica/ je pritom možné vyplniť až 30 dní pred návratom zo zahraničia, môžeš si ho tak pripraviť ešte pred odchodom na dovolenku.
Existujú však výnimky, ktoré sa nemusia registrovať. Sú to napríklad deti do 12 rokov a osoby vykonávajúce tranzit cez územie Slovenska. Pre tranzit Slovenskom platí, že územím krajiny je potrebné prejsť bez zastavenia s výnimkou čerpania pohonných látok. Tranzit je potrebné vykonať do ôsmich hodín a netreba sa naň vopred registrovať cez formulár eHranica. Pre tranzit sú určené koridory, ktorými je možné prechádzať, mapku je možné nájsť online.
Zaočkovaní to majú jednoduchšie
Výhodu majú aj plne zaočkované osoby. Zaočkovaným stačí, keď sa zaregistrujú raz a táto prvá registrácia im platí nasledujúcich 6 mesiacov. Netýka ani osôb po zaočkovaní prvou dávkou ktorejkoľvek vakcíny. Tým platí prvá registrácia do 9. augusta. Rovnako sa povinná registrácia pri každom prejazde nevzťahuje ani na osoby od 12 do 18 rokov, ktorým prvá registrácia platí do 9. augusta, a ani na osoby cestujúce za diagnostikou alebo liečbou, ktorým prvá registrácia platí jeden týždeň.
Výnimku majú aj pendleri. Do 1. septembra postačí jedna registrácia tomu človeku, ktorý má trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku a miesto výkonu práce v susedných štátoch, krajinách Európskej únie (EÚ) alebo na Islande, v Nórsku, Lichtenštajnsku alebo Švajčiarsku, pričom za posledných 14 dní navštívili iba tieto krajiny a cestujú iba za prácou.
Platí to aj v obrátenom garde, len jedna registrácia stačí aj ľuďom, ktorí majú trvalý alebo prechodný pobyt v spomínaných krajinách a na Slovensko cestujú za prácou. Jedna registrácia tiež postačí ľuďom, ktorí bývajú v prihraničných oblastiach susedných štátov do 100 kilometrov od otvoreného hraničného priechodu.
https://www.facebook.com/martin.klus/photos/a.1697385223814078/2982474665305121/
Podľa Martina Klusa nie je cieľom opatrení žiadne špehovanie ľudí, ide im vraj o bezpečnosť. „Pri registrácii cez eHranicu nie je naším cieľom žiadne „špehovanie“, trestanie či prehnaná kontrola prichádzajúcich osôb. Naopak, snažíme sa tak chrániť verejné zdravie. Vďaka registrácii vieme lepšie trasovať jednotlivé prípady nákazy, aby sme vedeli, kto s kým a kedy bol v kontakte a aby sme podľa toho vedeli zaviesť karanténu,“ napísal Klus v statuse, kde informoval o nových opatreniach.
Karanténe sa niektorí vyhnú
Po novom sa mení aj povinnosť karantény. Nový semafor zvýhodňuje ľudí, ktorí sú plne zaočkovaní. Pre nezaočkovaných je potrebné po príchode na Slovensko nastúpiť do 14 dňovej karantény, pričom je možné predčasne ju ukončiť už v piaty deň negatívnym výsledkom RT-PCR testu. Deti do 12 rokov dodržiavajú také opatrenia, ako ich rodičia, bez nutnosti vykonania testu. Karanténa platí aj pre členov spoločnej domácnosti, ktorí necestovali – končí sa vtedy, keď ostatným členom.
Plne zaočkovaní sa karanténe vyhnú. Podobne aj ľudia vo veku 12-18 rokov, ak nikto v spoločnej domácnosti nemá povinnú karanténu. Taktiež majú výnimku ľudia, ktorí zo zdravotných dôvodov nemôžu byť zaočkovaní. Musia však predložiť potvrdenie a RT-PCR test, ktorý nie je starší ako 72 hodín.
Výnimku majú aj nezaočkovaní, ktorí žijú v prihraničných oblastiach. Musia však mať RT-PCR test, nie starší ako 7 dní. Na webe Ministerstva zahraničných vecí SR nájdeš aj iné výnimky, napríklad pre špecifické povolania.
Za plne zaočkovaných ľudí sa považujú aj ľudia, ktorí majú len jednu dávku dvojdávkovej vakcíny, ale pred menej ako 180 dňami prekonali Covid-19.
Čítajte viac z kategórie: Cestovanie
Zdroje: Ministerstvo zahraničných vecí SR, e-Hranica