Od politiky k startupom. Beblavý spúšťa jedinečnú COVID aplikáciu, ktorá je svetovou raritou

  • Miroslav Beblavý je známy ako politik, no svoje schopnosti pretavil aj do startupov
  • Aplikácia Zhiva má pomôcť ľuďom, ktorí prekonali COVID-19 a majú dlhodobé následky
  • Nejde však o typický startup, jeho škálovateľnosť má potenciál v prípade, ak by sa vývojári rozhodli o globálne pôsobenie
20202902_ps_spolu_noc_volby2020_02686737
Na snímke uprostred zľava predseda SPOLU - občianskej demokracie Miroslav Beblavý a líder koalície strán Progresívne Slovensko - Spolu Michal Truban v Bratislave 29. februára 2020.
  • Miroslav Beblavý je známy ako politik, no svoje schopnosti pretavil aj do startupov
  • Aplikácia Zhiva má pomôcť ľuďom, ktorí prekonali COVID-19 a majú dlhodobé následky
  • Nejde však o typický startup, jeho škálovateľnosť má potenciál v prípade, ak by sa vývojári rozhodli o globálne pôsobenie

Svoj odchod z politiky komentoval tým, že potrebujeme nový štart a nové tváre. Miroslav Beblavý je známy z parlamentných aj mimoparlamentných strán, no teraz sa pridáva k radu startupov, ktoré čakajú na úspech. Možno ho čosi priučil aj jeho bývalý politický kolega a úspešný podnikateľ Michal Truban. 

So svojím tímom totiž vytvoril aplikáciu, ktorá má pomôcť ľuďom, ktorí prekonali COVID-19 a majú stále nejaké problémy. Aplikácia má názov Zhiva a jej potenciál je na domáce pomery celkom značný. Na Slovensku je približne 80-tisíc ľudí, ktorí prekonali koronavírus, no jeho následky pociťujú dodnes. Práve nim má aplikácia pomôcť a uľahčiť im život. 

„Som veľmi hrdý na náš tím, ktorý aplikáciu vyvinul a sme jedna z prvých krajín na svete, kde bude takáto aplikácia k dispozícii,“ komentuje vznik aplikácie Zhiva Beblavý na LinkedIne.

Aplikácia obsahuje napríklad dychové cvičenia, ktoré pomáhajú pri ťažkostiach s pľúcami alebo kurz o tom, ako sa vyrovnať s problémami pri ťažkom priebehu ochorenia COVID-19. Ďalšou funkciou aplikácie sú rady, ktoré sú v tzv. Covidpedii. Súčasne vám aplikácie prezradí, na akých doktorov sa obrátiť, a čo od nich chcieť.

Nejde o typický startup

Aplikácia je v súčasnosti dostupná len pre poistencov poisťovne Union, podľa slov Beblavého však pracujú na tom, aby bola dostupná pre každého. Hoci Beblavý vo videu použil slovo startup, nejde o typický startupový projekt.

Jeho úspešnosť závisí najmä na používateľskom rozhraní a biznis model stojí a padá na obmedzenom trhu. Jeho škálovateľnosť je taktiež otázna. Ak by sa vývojárom podarilo aplikáciu pretlačiť na medzinárodný trh, a prepojiť s doktormi v zahraničí, malo by to väčší zmysel.

Za aplikáciou stojí aj Katarína Gažíková, ktorá je spoluzakladateľka projektu Covidhelper.sk. Ten sa už dlhodobo zameriava na ľudí, ktorí prekonali ťažký Covid a popisuje napríklad aj to, kedy je už potrebné zavolať pri problémoch s Covidom sanitku.

zdroj: Unsplash

Dlhodobé následky

Autori iniciatívy a aplikácie si dostatočne validovali aj potenciálny „trh“. Dlhodobé následky Covidu trápia podľa ich analýz častejšie ženy (60 %) než mužov. Dlhý COVID sa týka často mladších ľudí, mediánový vek pacientov je 43 rokov.

„Nezistili sme žiadny vzťah medzi vážnosťou dlhého COVIDU a vekom alebo obezitou. Takmer 90 % vzorky tvorili pacienti, ktorí sa pri akútnom COVID-e liečili doma, nie v nemocnici,“ píšu na svojich stránkach.

V súčasnosti definovali približne 205 symptómov, ktoré pacientov zaťažujú po prekonaní koronavírusu. Patria sem napríklad obmedzené schopnosti ísť na toaletu, prijímať potravu či prirodzene dýchať.

zdroj: Google Play, App Store

Aplikácia Zhiva tak patrí zatiaľ medzi jedinečné aplikácie svojho druhu a svoj potenciál má. Zdá sa, že ide skôr o filantropický projekt, než o pokus o startupový úspech. Ak by však vývojári získali globálne ambície, ich appku by určite ocenili doktori či nemocnice a široká verejnosť.

Appka je už dostupná v obchodoch pre Android aj iOS

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroje: LinkedIn, Covidhelper.sk

Najnovšie videá

Trendové videá