AKTUÁLNE: Od pondelka platí povinná karanténa pre každého, kto prejde cez hranice na Slovensko
- Karanténu môžeš absolvovať doma alebo v štátnom zariadení
- Trasovacia aplikácia eRúško je pripravená na spustenie, eKaranténa z leta sa momentálne nedá použiť
- Karanténu môžeš absolvovať doma alebo v štátnom zariadení
- Trasovacia aplikácia eRúško je pripravená na spustenie, eKaranténa z leta sa momentálne nedá použiť
Od pondelka 15. februára bude po vstupe na Slovensko povinná karanténa. Platí to pre všetkých cestovateľov zo všetkých krajín. Informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí.
„V žiadnom prípade neodporúčame cestovanie. Bude to platiť pre cestovanie zo všetkých krajín aj bezpečných,“ uviedol Krajčí na tlačovej konferencii. Dôvodom na sprísňovanie opatrení je zhoršená epidemiologická situácia a mutácie vírusu, ktorých sa Krajčí obáva. „Súčasné očkovanie nemusí byť účinné,“ vyjadril obavu na adresu variantu z Južnej Afriky.
Nové pravidlá budú platiť aj pre pendlerov, budú sa musieť preukázať negatívnym testom nie starším ako 7 dní a potvrdením o práci. Každý človek, ktorý bude chcieť prekročiť hranice SR, bude sa musieť vopred zaregistrovať a vyplniť formulár e-hranica. Ním sa preukáže na hranici. Tam budú kontrolovať každého jedného cestovateľa, Krajčí preto varuje, že sa na hraniciach môžu tvoriť kolóny.
Kto prejde hranice SR, musí ísť povinne do karantény, ktorá môže byť doma, alebo v štátnom zariadení. Najskôr na 8. deň musí cestovateľ absolvovať test. Ak bude negatívny, karanténa mu automaticky končí. Domáca karanténa nebude zatiaľ kontrolovaná aplikáciou, je však možné, že sa vrátime ku systému z jari. „Štátna karanténa by mohla byť alternatívou k eKaranténe,“ pripustil Krajčí.
Aplikácia eKaranténa sa zatiaľ nedá použiť, tá, ktorá fungovala v prvej vlne má vážne nedostatky a je možné, že ju bude treba kompletne prerobiť.
Pripravuje sa však trasovacia aplikácia eRúško a tiež ekaranténa. Informovala o tom vicepremiérka Veronika Remišová. Po roku boja s koronavírusom teda Slovensko dostane trasovaciu aplikáciu. Podľa Remišovej nápad použiť aplikácie predostrel na vláde minister hospodárstva Richard Sulík a dostal to aj za úlohu. „Dostal to ako darček,“ žartuje Remišová.
Malo by ísť o aplikácu eRúško, ktorá je pripravená na spustenie. Aplikácia ti povie, či si bol v kontakte s nakazeným človekom a že sa máš ísť dať otestovať. Aplikácia však podľa Remišovej slúži iba ako doplnok trasovania.
COVID automat je aktualizovaný
Vláda v stredu na návrh ministra zdravotníctva Mareka Krajčího schválila aktualizáciu mapy okresov na Slovensku podľa aktuálnej rizikovosti šírenia ochorenia COVID-19. Nová mapa okresov sa bude uplatňovať od 15. februára tohto roka. Vo štvrtom stupni varovania sa bude nachádzať 15 okresov, tretí stupeň varovania sa bude týkať 51 okresov a druhý, najnižší stupeň varovania sa bude vzťahovať na 13 okresov Slovenska.
Epidemická situácia na Slovensku je stále vážna, Slovensko je celé v „čiernej“ farbe. Minister zdravotníctva Marek Krajčí na utorkovej tlačovej besede upozornil na to, že situácia sa zhoršila vo väčšine okresov, 15 okresov je v čiernej farbe, 51 v bordovej a 13 v červenej. Ani jeden okres už nie je v bledoružovej farbe. Na Slovensku zároveň stále stúpa počet pacientov v nemocniciach a nedarí sa nám ani zlomiť krivku, čo sa týka úmrtí.